Çeşme Suyu Asit Mi Baz Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Çeşme Suyu Asit Mi Baz Mı?

Çeşme suyu asit mi baz mı? gibi bir soru günümüz dünyasında çok merak edilen sorulardan biridir. Bazı durumlarda asit, bazı durumlarda baz özelliği gösteren suyun çeşmeden akan bölümü için insanlar merak içindedir. Bunun en büyük nedeni de suyun içilebilir olup olmadığının merak edilmesidir. İçilebilen ve içilemeyen sular için asit baz dengesinin önemi büyük olduğundan hangisinin yararlı ve sağlıklı olduğu bilinmelidir.

Şimdi çeşme suyu ile ilgili değerlendirmeleri yapmadan önce asit ve baz özelliklerinin ne demek olduğunu bilmek gereklidir. Bu kapsamda;

  • 0-7 puan aralığında bulunan sular, pH değeri açısından asit madde olarak bilinirler.
  • 7 pH puan değerinde olan bir su eşit nötrdür.
  • 7-14 pH puan aralığında gösterilen değerler de baz olarak ele alınır.

Çeşme Suyu PH Değeri

Çeşme suyu pH değeri ortalama olarak 6.5 ile 7 arasındadır. Bu aynı zamanda ideal su pH puanı olarak bilinmektedir. Fakat her çelme suyunun pH değeri bir değildir. Çeşmeden akan suların içine atılan maddelere göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple İstanbul’da suyun değeri ile İzmir’de olan suyun değeri birbirinden farklıdır. Bu yüzden net bir şekilde bu sorunun net bir cevabı verilememektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Çikolata Asit Mi? Baz Mı?

Bu değerler üzerinden pH değerine göre bir iyi- kötü dengesini oluşturmak gerekir. Bu puanlamalara göre içilebilir sular çok daha net bir şekilde anlaşılabilmektedir.

  • 5 ile 6 pH puan arasında bulunan sular “çok kötü” değer olarak bilinir.
  • 6 ile 7 pH puan arasında bulunan su değerleri ise “kötü” olarak nitelendirilir.
  • 7 ile 8 pH puan arasında bulunan değer ise “iyi” su kapsamına girmektedir.
  • 8 ile 9 pH puan arasında bulunan değer de “çok iyi” olarak bilinir ve ideal sulardır.
musluk suyu
Musluk suyu içilir mi?

Çeşme Suyu İçilir Mi?

Çeşme suyu içilir mi? Bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Yukarıda da belirtildiği gibi şebeke sularının değeri ilden ile farklılık göstermektedir. Bu durum altında ortalama değerlere bakıldığında 6.5-7 arasında bulunan çeşme suları içilebilir derecede fakat “kötü” bir değer olarak bilinmektedir.

Fakat bu durum için çeşme sularına tam anlamıyla “içilemez” damgası vurulmamalıdır. Eğer başka bir seçenek bulunmuyorsa çeşme suyu da içilebilir. Ancak yine de içmek istediğiniz suyun, 7 puanın üzerinde hatta ve hatta 8-9 puan arasında bulunması ideal sudur. İçilmesinde sakınca yoktur.

içeriğimizi oylayın