Amonyak Asit Mi Baz Mı? Amonyak Ph Değeri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Amonyak Asit Mi Baz Mı? Amonyak Ph Değeri

Amonyak pH değeri 11.5 olduğundan dolayı bazdır. Amonyak maddesinin asit mi yoksa baz mı olduğu her zaman kafa karıştırıcı bir soru olmuştur. Bunun sebebi amonyak maddesinin asit gibi görünmesidir. Amonyak için, bu yönüyle istisnai bir bileşiktir diyebiliriz. Çünkü amonyak hidroksil iyonu içermeyen bir bazdır. Bu ifadeyi anlayabilmek için ilk olarak pH hakkında bilgi edinilmelidir.

PH bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamamıza yarayan değerdir. PH aslında bir derecelendirme sistemidir. Bu sistemde 0 ile 14 arasında bir derecelendirme yapılmaktadır.

  • Ölçülen maddenin değeri 0-7 aralığındaysa, madde asittir.
  • Ölçülen maddenin değeri 7 ise, madde nötrdür.
  • Ölçülen maddenin değeri 7-14 aralığındaysa, madde bazdır.

Bu derecelendirme sistemine bakarak, amonyak maddesinin neden baz olduğunu anlayabiliriz. Fakat bu maddeyi istisnai yapan nedir? Dilerseniz şimdi birlikte bunu öğrenelim.

Amonyak PH Değeri

amonyak ph degeri

Amonyak pH değeri 11.5 olan bazik bir maddedir. pH kelime anlamı olarak “Hidrojenin Gücü” anlamına gelmektedir. pH, bir maddenin değerini içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunu ölçerek belirlemektedir. Eğer bir madde suda çözüldüğünde çözeltiye artı yüklü hidrojen iyonları veriyorsa, o madde asittir. Aynı şekilde bir madde suda çözüldüğünde çözeltiye hidroksil iyonu veriyorsa, o madde bazdır.

Amonyak maddesi hidroksil iyonu içermemektedir. Hidroksil iyonu içermediği halde bazik bir madde olması, onu istisnai yapmaktadır. Amonyak kimyasal formülü NH3 olan kovalent bağlı bir bileşiktir. Amonyak, azot ve hidrojen atomlarından oluşmaktadır. Amonyak bir gaz bileşiğidir ve renksiz, keskin ve hoş olmayan bir kokuya sahiptir.

Amonyak Zehirli Midir?

Amonyak gazı, canlılar için zehirli bir maddedir. Gübre, ilaç, boya, parfüm gibi maddelerin sentezinin ilk aşamasında kullanılması ve piyasada satılık olarak bulunması, bu noktada kafa karıştırıcı olabilmektedir. Fakat bahsettiğimiz bu yerlerde kullanılan aslında amonyak değil, amonyağın sulu çözeltisi olan Amonyum Hidroksittir.

Plastikten temizlik malzemelerine kadar çeşitli alanlarda kullanılan amonyak, zehirli olmasıyla endişe verici bir duruma sürükleyebilmektedir. Fakat söylediğimiz gibi piyasada bulunan amonyak aslında Amonyum Hidroksittir ve böylece insanlar zehirli amonyaktan korunabilmektedir. Bununla birlikte yine de bu maddeleri kullanırken dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.