Lavabo açıcı Asit Mi Baz Mı? Lavabo Açıcı Ph Değeri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Lavabo açıcı Asit Mi Baz Mı? Lavabo Açıcı Ph Değeri

Lavabo açıcı asit mi baz mı sorusunun cevabı aslında bu maddenin içerisinde bulunan kimyasallara bakıldığında oldukça kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Özellikle içerisinde güçlü bir oranda sodyum hidroksit ya da potasyum hidroksit maddeleri bulunur. Bu maddelerin pH değerleri oldukça yüksektir. pH cetvelinde sırasıyla 12 ve 14 değerleri görülmektedir. Bu değerleri anlamamız için öncelikle ne anlama geldiklerine iyi bakmak gerekmektedir.

Eğer pH cetvelinde;

  • 0-7 aralığında bir değer varsa, asidik madde yazılırlar.
  • 7 pH değerinde olan bir madde ise nötr olarak bilinir.
  • 7-14 pH puan aralığında bulunan maddeler de baz olarak ele alınır.

Buradan da anlaşıldığı üzere lavabo açıcı pH değeri oldukça yüksek kimyasalları içermektedir. PH değeri yüksek olduğundan lavabo açıcı bazdır.

Lavabo açıcı PH Değeri

Lavabo açıcı pH değeri ortalama bir rakam söylemek gerekirse 12 ile 14 arasındadır. Bu durum lavabo açıcının güçlü bir baz olduğunu göstermektedir. Özellikle kullanılmasının ve insan bedenine etkisinin oldukça yüksek olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir. Kullanımında da dikkatli olunması gerekmektedir. Sıcak suyu uzaktan dökmek çok önemlidir. Suyun fışkırıp size gelme ihtimaline karşın buna dikkat edilmesi önemlidir.

Lavabo açıcı Zararlı Mı?

Lavabo açıcı zararlı mı? Konusunu iyice bir değerlendirmek gerekmektedir. Yoğun miktarda maruz kalındığında solunum yollarına büyük zarar verebilmektedir. Aynı zamanda cildi tahriş etme ya da yanık oluşturma gibi etkileri de bulunmaktadır. Bu yüzden kesinlikle direkt olarak lavabo açıcı ile temas edilmemelidir. Eğer bir yerinize temas ettiyse kesinlikle bol su ile tıkanmalıdır.

Özellikle bu tip temizlik ürünlerinin kullanımında oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Hatta mümkünse eldiven ve gözlük ile birlikte kullanılmalıdır. Aksi taktirde aşırı derece zararlı etkileri olabilir. Temas halinde bol su ile yıkadığınızda eğer geçmiyorsa doktora gitmeniz gerekmektedir.

Lavabo Açıcı Borulara Zarar Verir Mi?

Lavabo açıcı güçlü bir baz olduğundan ve içerisinde asidik madde bulunmadığından dolayı borulara zamanla zarar verebilmektedir. Bu nedenle sık kullanılmaması gerekmektedir. Sık sık değil belirli zamanlarda kullanılması bu tip kimyasallar için en ideal olandır.

içeriğimizi oylayın