Sud Kostik Asit Mi Baz Mı? Sud Kostik PH Değeri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Sud Kostik Asit Mi Baz Mı? Sud Kostik PH Değeri

0

Sud kostik sulu çözeltilerine hidroksit iyonu bıraktığından dolayı bazdır. Kostik doğada kendi halinde bulunmayan, kimyasal yöntemlerle elde edilen bir maddedir. Söz konusu madde sodyum hidroksit, kostik soda veya kostik olarak da bilinmektedir. Formülü NaOH olan bu madde organik olmayan bir bileşiktir. Bu bileşiği elde etmek oldukça kolaydır ve bu nedenle de endüstriyel alanda birçok yerde kendisinden yararlanılmaktadır.

Suyun dezenfekte edilmesinde, kağıt üretim tesislerinde, temizlikte kullanılan lavabo açıcıların formülünde, alüminyum üretiminde, sabun yapımında bu maddeden yararlanılmaktadır. Bunların yanında başka alanlarda da kullanılan bu madde endüstride en fazla kullanılan bileşikler listesinin en üst sırasında yer almaktadır. Dilerseniz şimdi kostik maddesinin pH değerini ve bunun ne anlama geldiğini detaylı olarak öğrenelim.

Sud Kostik PH Değeri Kaçtır?

Sud kostik pH değeri 13.5’tir. Bu değer kostik maddesinin baz olduğunun kanıtı niteliğindedir çünkü pH değeri 7’den büyük olan maddeler bazdır. PH değeri bir maddenin asit ya da baz olduğunu anlamamızı sağlayan değerdir. PH değeri aslında bir ölçü birimidir ve bu değer bir maddenin asitlik derecesini ölçmektedir. PH kendi içerisinde bir derecelendirme sistemine sahiptir ve bu sisteme göre;

  • Bir maddenin pH değeri 7 ise o madde nötrdür.
  • Bir maddenin pH değeri 0 ile 7 arasında bir değerse o madde asittir.
  • Bir maddenin pH değeri 7 ile 14 arasında bir değerse o madde bazdır.

Buradan da anlaşılacağı gibi kostik maddesinin pH değeri onun baz olduğunu göstermektedir. PH değeri bilinmeyen maddelerin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlayabilmek için sulu çözeltilerine bakılabilmektedir. Asitler sulu çözeltilerinde hidrojen iyonu açığa çıkarırken; bazlar hidroksit iyonu açığa çıkarmaktadır. Söz konusu madde sulu çözeltilerinde hidroksit iyonu açığa çıkarmaktadır ve bu da baz olduğunu anlamanın bir başka yoludur.

Sud Kostik Nötr Mü?

Sud kostik nötr olmak için gereken pH değerine sahip olmadığından dolayı nötr değildir. Bir maddenin nötr olabilmesi için ölçülmesi gereken pH değeri 7’dir. Bununla birlikte bu maddenin pH değeri 7 değik 13,5’tir. Bu nedenle kostik maddesi nötr değil bazdır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın