Sirke Asit Mi Baz Mı? Sirke Ph Değeri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Sirke Asit Mi Baz Mı? Sirke Ph Değeri

Sirke pH değeri 2.9 olduğundan dolayı sirke asittir. Sirke mutfakta, temizlikte hatta son zamanlarda dezenfekte için bile kullanılmaktadır. Çeşitli kullanım alanlarına sahip olan sirkenin hayatımızda önemli bir yeri bulunmaktadır. Bununla birlikte birçok insan sirkenin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu merak etmektedir. Sirkenin asit olduğunu söylediğimize göre, şimdi hep birlikte bunu nasıl belirlediğimizi öğrenelim.

Bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamamız için o maddenin pH değerini bilmemiz gerekmektedir. Ph değeri bir maddenin asit, baz ya da nötr olduğunu ifade eden değerdir. PH “Hidrojen Potansiyeli” nin kısaltmasıdır. Bunun anlamı pH’ın hidrojen iyonlarının yoğunluğuna göre belirlenmesidir. Peki bu ölçüm nasıl ve neye göre yapılıyor? Dilerseniz şimdi bu sorunun cevabını inceleyelim.

Sirke PH Değeri

sirke ph degeri
sirke ph degeri

Sirke pH değeri 2.9 ile asit olarak belirlenmektedir. Bu değer 8 olsaydı da sirke için asit diyebilir miydik? Hayır. Çünkü pH aslında bir derecelendirmedir ve kendi içerisinde belirli bir sistemi vardır. PH ölçeği 0 ile 14 arasında düzenlenmiştir. Sirkenin asit olmasının sebebi bu sistemde asit kategorisine girmesiyle ilgilidir. Bu sisteme göre;

  • Asit: pH değeri 0.0 ile 6.9 arasında ölçülen maddeler asittir.
  • Nötr: pH değeri 7.0 arasında ölçülen maddeler nötrdür.
  • Baz: pH değeri 7.1 ile 14.0 arasında ölçülen maddeler bazdır.

Sirke Kullanımı Vücuda Zarar Verir Mi?

Sirke kullanımı, farklı alanlarda farklı şekillerde ve yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Sirkenin birden fazla kullanım amacı vardır. Fakat bunlardan en sık bilinen yemeklerde kullanılmasıdır. Bu nedenle, yemeklerde kullanılan sirkenin asit olduğu bilgisi elde edildiğinde akıllarda bir soru belirmektedir: Sirke kullanmak vücuda zarar verir mi?

Son yıllarda alkali beslenmenin popülerliğinin artmasıyla birlikte yiyeceklerin pH değeri önemli hale gelmiştir. Asitli yiyeceklerin, vücudun asidini arttırdığı için zamanla vücudu hastalıklara karşı daha dirençsiz hale getireceğine inanılmaktadır. Fakat gıdaların vücudun iç pH’ını etkileyebildiğine dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Yemeklerde sirke kullanımı, vücuda zarar vermemektedir. Sirke kullanmanın vücut pH’ına bir etkisi yoktur fakat kalp hastalığı riskini düşürme, zararlı bakterileri öldürme, insülin duyarlılığını arttırma, kilo kaybına teşvik gibi farklı alanlarda faydaları olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte her şeyde olduğu gibi bu konuda da doğru kullanım önemlidir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.