Zimmet Edildi Ne Demek? Cihet No Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir? Nasıl?

Zimmet Edildi Ne Demek? Cihet No Nedir?

Zimmet edildi demek, PTT Kargo ile yapılan gönderi işlemlerinde sıklıkla karşılaşılan bir tanımdır. Genelde sipariş edilen ürünlerin gönderen firma ya da dağıtımcı tarafından zimmete alınması yani sorumluluğunun alınması ve ürünün de dağıtım aşamasına geçtiğini göstermektedir. Bu ifade kargoyu gönderen ya da bekleyen için yakın zamanda kargonun teslim edileceğini anlatmaktadır. Zimmet edilmekten kasıt, gönderinin kargoyu teslim edecek olan kişiye verildiği ve bu dağıtım esnasında kargoya bir şey olması halinde dağıtıcının sorumlu tutulacağı anlamı taşır. Bu yüzden dağıtım aşamasında gönderiler oldukça dikkatli bir şekilde taşınır.

PTT Kargo’da Zimmet Edildi Ne Demek?

Ptt zimmet edildi, PTT Kargo gönderilerinde gönderinin dağıtıcı kuryeye teslim edildiği anlamına gelir. Genelde yurtdışından gelen siparişlerde bu ifade kullanılmaktadır. Yurtdışından gelen kargoların gümrükte takılı kalmaması yani gümrük girişlerinin sorunsuz şekilde yapıldığını anlatmak için PTT Kargo “zimmet edildi” ifadesini kullanmaktadır. Kargo tarafından ürün gümrükten ya da UKİM’den alınır ve belirtilen adrese taşınmak için yola çıkarılır.

PTT Kargo Zimmet Aldıktan Sonra Ne Olur?

Ptt kargo zimmet aldıktan sonra en kısa süre içerisinde teslim etmek için harekete geçer. Zimmet edildi ifadesine sahip olan kargolar genelde 1 ile 4 gün süre içerisinde belirtilen adrese teslim edilmektedir. Gümrükten PTT Kargo tarafından paketin alındığını ifade eden bu ifade, kısa zamanda kargonun adrese ulaşacağını anlatmaktadır. Bazı durumlarda ise paketin gümrükten geçmesi için ek ücret talebi olmaktadır. Bu durumda alıcıya telefon ile ulaşılarak gümrük ücretinin ödenmesi halinde paketin teslim edileceği anlatılmaktadır. Ücretin yasal kanallar üzerinden ödenmesi sonrasında paket gümrükten çıkar, sistemde zimmet edildi ifadesi ile birlikte alıcı adresine teslim edilir.

Cihet No Ne Demek?

Cihet ne demek sorusunun cevabını verirsek; PTT Kargo takip sisteminde karşılaşılan bir tanımdır. PTT kargoların şubeye teslim edilmesi sonrasında alıcıya gönderinin teslim edilmesine kadar geçen süre PTT Kargo’nun sorumluluğunda olmaktadır. Kargo takibinin kolay ve hızlı bir şekilde yapılması, gönderinin hangi PTT çalışanı üzerine zimmetlendiğini ifade etmek için cihet no her kargoya özel olarak verilmektedir. Cihet no sayesinde kargo takibi yapılmakta ve aynı zamanda nerede olduğu öğrenilmektedir. Daha basit tanım ile cihet no dağıtıcının numarası olup gönderinin sorunlu olması halinde yasal sorumlu cihet no’da belirtilen dağıtıcı olmaktadır.

PTT Gönderi Takip Torba Kapandı Ne Demek?

PTT şubesinden alıcıya olacak şekilde gönderinin yola çıkması durumunda kargo arama sonuçlarında Torba Kapandı ifadesi belirmektedir. Bu ifade kargonun artık yola çıkmış olduğunu ve kısa süre içerisinde alıcıya ulaşacağı anlamına gelmektedir. Aynı zamanda torba kapandı ifadesi taşıyan gönderilerin iptal edilme işlemleri artık mümkün olmamaktadır. Torba kapandı ifadesi genelde PTT dağıtıcı şubesinden ana alıcı dağıtım şubesine doğru yola çıkan, yani nakliye aşamasında olan gönderiler için kullanılır.

içeriğimizi oylayın