Çamaşır Sodası Asit Mİ Baz Mı? Çamaşır Sodası PH Değeri
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim

Çamaşır Sodası Asit Mİ Baz Mı? Çamaşır Sodası PH Değeri

Çamaşır sodası asit mi baz mı sorusunun cevabını vermek için çamaşır sodasının bileşenlerini bilmek gerekmektedir. Çamaşır sodası, Na2CO3 olarak bilinen sodyum karbonat maddesi yani çamaşır suyu, bir de kuvvetli bir baz olarak tanınan NaOH ile zayıf bir asidik madde olan H2CO3 maddelerinin tepkimeleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu tepkimeden bazik tuzlar meydana gelmektedir. Bazik tuzlar ortaya çıktığından dolayı da çamaşır sodası bazdır.

Çamaşır sodası PH’ı Kaç?

Halk arasında çamaşır sodası olarak bilinen Sodyum Karbonat, çok güçlü bir yumuşatıcı ve doğal bir temizleyici olarak bilinmektedir. PH cetvelinde çamaşır sodasının değeri 11 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu değer bize çamaşır sodasının yapısı hakkında bilgi vermektedir.

Bir madde;

 • 0-7 aralığında bulunuyorsa asit özelliği göstermektedir.
 • 7 ise nötr olarak bilinir.
 • 7-14 aralığında ise baz olarak kabul edilir. Böylece çamaşır sodasının pH derecesi 11 olduğundan dolayı, çamaşır sodası bazdır.

Çamaşır Sodası Nerelerde Kullanılır?

Çamaşır sodası kullanım alanı anlamında oldukça geniştir. Fakat genellikle temizlik araç ve gereci olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte çamaşır sodası,

 • Deterjan ve sabun sanayisi, doğal temizlik malzemesi olarak kullanılır,
 • Özellikle pamuklu ve keten elyaf pişirilmesinde kullanılmaktadır,
 • Tuğla ısıtmada ve tuğla yapımında sıklıkla kullanılmaktadır,
 • Diş macunu oluşturan maddelerin içerisinde kullanılmaktadır.
 • Tül beyazlatıcı olarak kullanılmaktadır,
 • Cam üretiminde etkili maddelerden biri olarak bilinir,
 • Bunlarla birlikte gündelik temizlemelerde, çamaşır yıkamalarında oldukça etkilidir. Çamaşırların beyazlatılmasında oldukça etkilidir. Bulaşıkları yıkarken dahi faydalanılmaktadır. Özellikle tuvalet temizliği için vazgeçilmezdir.
camasir sodasi ozellikleri
camasir sodasi ozellikleri

Çamaşır sodasının Özellikleri Neler?

Beyaz ve saf bir görünüme sahip olan çamaşır sodası, suda çözülebilmektedir. Normal sıcaklıklarda kendisi kararlı bir yapıda bulunmaktadır. Özellikle temizlik malzemelerinde, suyu yumuşatarak sabunun köpürmesinde yardımcı olur.

Fakat tahriş edici bir özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden kullanımı sırasında kesinlikle eldiven bulunması gerekmektedir. Doğal bir temizlik malzemesi olarak bilinir. Kireç önleyiciler içinde katkı maddesi niteliği olarak kullanılır. Fakat yine de söylemek gerekir ki sakın direkt olarak temas edilmemelidir. Bir eldiven kullanımı hatta göze gelmemesi için koruyucu gözlük kullanımı önemlidir.

Çamaşır Sodasının Formülü

Çamaşır sodasının formülü, Na2Co3 olarak bilinmektedir.

içeriğimizi oylayın