Yağmur Suyu Asit Mi Baz Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Yağmur Suyu Asit Mi Baz Mı?

Yağmur suyunun pH değeri 5.6 ile 7 aralığında olduğundan yağmur suyu asittir. Saf suyun pH değeri 7 olduğundan, yağmur suyu için de aynı değerin geçerli olduğunu düşünebilmektedir fakat bu bir yanılgıdır. Yağmur suyu saf sudan farklıdır. Dolayısıyla yağmur suyu asit mi baz mı sorusunun cevabını saf suyu göre vermek doğru olmayacaktır. Saf su nötr, yağmur suyu ise asittir.

PH değeri 7’den küçük olan tüm maddeler asit olarak değerlendirilmektedir. Bir maddenin baz olabilmesi için ise pH değerinin 7’den büyük olması gerekmektedir. İşte bu nedenle yağmur suyu baz değil asittir. Bir maddenin asit ya da baz olduğunu belirleyen pH’ın açılımı “Power of Hydrogen” yani Hidrojenin Gücü’dür. Dilerseniz şimdi bu kavramı daha yakından inceleyelim.

Yağmur Suyu PH Değeri Nedir?

yagmur suyu ph degeri

Yağmur suyu pH değeri 5.6 ile 7 arasında olarak bilinmektedir. PH değeri, bir maddedeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunu gösteren değerdir. Yani pH aslında bir ölçü birimidir. Suda hidrojen iyonlarının sayısı arttığında pH değeri yükselmektedir. Bu da suyun alkali yani baz haline gelmesine sebep olmaktadır. Buradan kolayca hidrojen iyonlarının sayısının yağmur suyunda fazla olmadığı çıkarımını yapabiliriz.

Yağmur Suyu İçilir Mi?

Yağmur suyu içmek güvenlidir. Çoğu yağmur suyu temizdir ve içilebilir fakat bazı noktalarda dikkatli olmak gerekmektedir. Yağmur yere düşmeden önce atmosferden geçtiğinden, zararlı toz ve partikülleri toplayabilmektedir. Bu nedenle kimyasal atıklar ya da fabrikaların bulunduğu yerlerde yağmur suları içilmemelidir. Aynı şekilde herhangi bir yere birikip oradan damlayan yağmur sularını içmek de doğru olmayacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Deniz Suyu Asit Mi Baz Mı?

Bununla birlikte düşük pH’lı sular koroziftir ve sahip oldukları bu özellik ile birtakım metalleri çözebilmektedirler. Bu nedenle düşük pH’lı suların içilmesi tavsiye edilmemektedir. Özellikle mide rahatsızlıkları olanlarda asit arttıkça rahatsızlık artmaktadır. Dolayısıyla içmek için yüksek pH’lı sular tercih edilmektedir. Bu nedenle yağmur suyu içmek tavsiye edilmemektedir.

Asit Yağmurları

Asit yağmurları, yağmur sularından farklı olarak 5.6’dan daha düşük bir değere sahiptirler. Bu yağmurların oluşumunda en önemli gaz sülfür dioksittir. Bununla birlikte bir yanardağın çevresinde olunmadığı sürece gerçekten zarar veren bir asit yağmuruna maruz kalınmamaktadır. Bu sebeple asit yağmurlarından korkmaya gerek yoktur.

içeriğimizi oylayın