Mandalina Asit Mi Baz Mı? Mandalina PH Değeri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Mandalina Asit Mi Baz Mı? Mandalina PH Değeri

Mandalina pH değeri 4 olduğundan dolayı asittir. Kış ayları geldiği zaman meyve pazarlarında yerini alan ve severek tüketilen mandalina hakkında merak edilenler arasında asit mi yoksa baz mı olduğu sorusu bulunmaktadır. Bu soru yalnızca mandalina için değil günlük hayatta tükettiğimiz birçok besin için merak edilmektedir. Peki asit ile baz nedir ve besinlerin asit mi yoksa baz mı olduğu neden merak edilmektedir? Şimdi bu soruların cevaplarını öğrenelim.

Asit ve bazlar aslında hayatın her yerinde karşımıza çıkan maddelerdir. Bu kavramlar maddelerin kimyasal tepkimelerde nasıl davranacağına dair bilgi vermektedir. Suda çözündüğünde, çözeltiye hidrojen iyonları veren maddelere asit; hidroksil iyonu veren maddelere ise baz denilmektedir. Asit ve bazların kendilerine ait farklı özellikleri bulunmaktadır. Maddelerin asit mi yoksa baz mı olduğunu öğrenmenin yolu ise pH değeridir.

Mandalina PH Değeri Nedir?

mandalina ph degeri

Mandalina pH değeri 4 olarak ölçülmektedir. Mandalinanın asit olmasının nedeni budur. Çünkü pH aslında maddelerin asitlik derecesini ölçmektedir. Bu ölçüm belirli bir sınıflandırma içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bu sınıflandırmaya göre:

  • Asit: pH değeri 0 ile 7 arasında olan maddeler,
  • Nötr: pH değeri 7 olan maddeler,
  • Baz: pH değeri 7 ile 14 arasında olan maddelerdir.

PH kavramının açılımı Türkçe’ye çevrildiğinde “Hidrojenin Gücü” anlamına geldiğini görmekteyiz. Asitlerin suda çözündüklerinde hidrojen iyonu verdiklerini söylemiştik. Bu bilgilere sahip olduktan sonra pH için yapılan tanımın “Asitlik derecesini ölçmek” olması sanıyoruz ki anlamlı hale gelmiştir. Dilerseniz şimdi de mandalinanın ve diğer besinlerin pH değerlerinin neden önemli olduğunu öğrenelim.

Mandalinanın pH değeri 4 tür. Bu neden dolayı da nötr değildir. Nötr olabilmesi için pH değerinin 7 olması gerekir.

Mandalina PH Değeri Neden Önemlidir?

Mandalina asit mi baz mı? sorusu merak edildiği gibi diğer besinlerin asit mi yoksa baz mı olduğu da merak edilmektedir. Çünkü tükettiğimiz bütün besinlerin ve vücudumuzun belirli bir pH değeri bulunmaktadır. İnsan vücudunda sindirim ve boşaltım sistemleri dışındaki tüm organlar alkali yani bazik düzeydedir. Vücuttaki pH değerinin asidik yöne doğru kayması birtakım olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Söz konusu nedenlerden dolayı besinlerin pH değeri önemli hale gelmektedir. Özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilen bir besin olan mandalinanın pH değerinin önemli olma sebebi de budur. Sağlıklı bir vücut pH dengesini kendisi sağlayabildiğinden asidik besinler tüketmenin bir sakıncası yoktur. Ancak asidik besinlerde aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir.

Mandalina Asitli Midir?

Mandalina, pH değeri 4 olduğu için asitli bir meyvedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.