Mıknatıs Çeliği Çeker Mi? Çelik Tencere ve Kaşığı Çeker Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Mıknatıs Çeliği Çeker Mi? Çelik Tencere ve Kaşığı Çeker Mi?

Mıknatıs; demir, nikel, çelik ve kobalt olan maddeleri çekme özelliğine sahip olan bir materyal olarak bilinir. Mıknatıs, özellikleri ve oluşmakta olduğu şekil nedeni ile yapay ve doğal mıknatıs olmak üzere ikiye ayrılır. Yapay mıknatıslar yapılırken genel olarak demir ve çelik kullanılmaktadır.

Mıknatıs, çeliği çektiği için çelikten yapılmış olan maddeleri de çekebilmektedir. Bu nedenle mıknatıs, çelik tencere ve çelik kaşığı çeker. Ancak mıknatısın tam olarak bu maddeleri çekebilmesi için belirli bir güce sahip olması gerekir. Bu nedenle mıknatısın belirli bir büyüklükte bulunması gerekmektedir.

Çelik Tencere Mıknatıs Tarafından Çekilir Mi?

Çelik maddelere mıknatıs tarafından çekilmekte olan maddeler olduğu için çelik tencere de mıknatıs tarafından çekilmekte olan maddeler arasında yer almaktadır. Mıknatıs aynı zamanda nikel, demir ve kobalt maddelerini de çekmektedir. Bu nedenle kobalt, demir, nikel ya da çelikten yapılmakta olan maddeler mıknatıs tarafından çekilebilir.

Mıknatıs, manyetik özelliğe sahip olması nedeni ile belirli maddeleri çekme özelliğine sahip olan bir materyaldir. Çelik tencere ve çelik kaşık ya da çatal gibi maddeler ise mıknatısın manyetik özelliği sayesine çekmekte olduğu maddeler arasında yer alır. Mıknatısın gücü arttıkça mıknatıs, daha büyük maddeleri de çekebilir.

Çelik Kaşık Mıknatıs Tarafından Çekilir Mi?

Çelik kaşık, mıknatıs tarafından çekilmekte olan maddelerden biridir. Mıknatıs sahip olduğu özellikler sayesinde çelik kaşığı çekebilir. Mıknatıslar, maddeleri çekme görevini yerine getirirken itme ve çekme özelliğini kullanırlar. Çelik kaşık, çatal ya da tencere gibi maddelerin çekilebilmesi için mıknatısın bu özelliği yerine getirebilecek kadar güçlü olması gerekmektedir.

Mıknatısın çelik tencere gibi büyük maddeleri çekebilmesi için belirli boyutlara sahiptir. Fazla küçük bir mıknatıs büyük bir çelik tencereyi çekemez. Büyük bir mıknatıs ise küçük bir mıknatıstan daha güçlü olması nedeni ile büyük bir çelik tencereyi daha iyi bir şekilde çekebilir. Bu nedenle kullanılan alana göre mıknatısın boyutları da değişiklik gösterir.

celik kasik miknatis tarafindan cekilir mi

Mıknatıs Neden Çeliği Çeker?

Mıknatısın çeliği çekmesinin ilk nedeni, mıknatısın manyetik özelliğe sahip olan maddeleri çekiyor olmasıdır. Mıknatıs sahip olduğu bu özellik sayesinde içerisinde demir, kobalt ve nikel bulunan maddeleri çekmektedir. Çelik ise mıknatıs tarafından manyetik özelliğe sahip olan materyalleri bulundurmakta olan maddelerden oluşması nedeni ile çekilir.

Çelik, demir elementi ile karbon elementinin belirli miktarda birleşmesi sonucunda ortaya çıkan bir alaşımdır. Çelik içerisinde bulunmakta olan demir elementi miktarı daha fazla değişiklik gösterirken karbon elementi miktarı %0,2 ila %2,1 oranları arasında değişiklik gösterir. Çelik içerisinde bulunmakta olan demir miktarında artış gözlendiği zaman mıknatısın çeliği çekme miktarında da artış gözlenir.

Paslanmaz Çeliği Mıknatıs Çeker Mi?

Paslanmaz çeliğin içerisinde bulunmakta olan maddeler değişiklik gösterdiği için paslanmaz çelik, mıknatıs tarafında çekilebilme özelliği de değişiklik gösterir. Paslanmaz çelik içerisinde minimum %10,5 krom elementi bulunmaktadır. Bu elementin dışında ise paslanmaz çelik, demir ile krom alaşımı olarak bilinir. Krom elementini sahip olduğu özellik sayesinde çelik paslanmaz özelliğe sahiptir.

Paslanmaz çelik manyetik özelliğe sahip olduğu zaman mıknatıs tarafından çekilebilir. İçerisinde nikel bulunmakta olan paslanmaz çelikler manyetik özelliğe sahip olmadığı için mıknatıslar tarafından çekilmezler. İçerisinde bol miktarda demir içermekte olan paslanmaz çelik çeşitleri ise manyetik özelliklerinin kuvvetli olması nedeni ile mıknatıs tarafından çekilebilirler.

Paslanmaz çelik, birbirinden farklı çeşitlere sahiptir. Bu çeşitlerden dubleks paslanmaz çelik, martensitik paslanmaz çelik ve ferritik paslanmaz çelik manyetik özelliğe sahipken östenitik paslanmaz çelik bu özelliğe sahip değildir. Bu nedenle paslanmaz çelik çeşitlerinden bir tanesi mıknatıs tarafından çekilemez.

Mıknatıs Alüminyumu Çeker mi?

Mıknatıs, alüminyum gibi maddeleri çekmez. Alüminyum ve bakır gibi madenler mıknatıs tarafından çekilmez, mıknatıs onlara etki etmez.

içeriğimizi oylayın