Bize Reklam Verin
Şekerli Su Elektriği İletir Mi? | Şekerli Su Elektrolit Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Şekerli Su Elektriği İletir Mi? | Şekerli Su Elektrolit Mi?

+ -

Şekerli su elektriği iletir mi? Sorusunun cevabı, elektriği iletmez olarak bilinmelidir. Özellikle suyun içerisinde şeker çözündüğünde C6H12O6 molekülleri suyun içerisine homojen bir şekilde karışmaktadır. Bu maddeler suda çözünüp homojen kıvama geldiği anda suyun iletkenlik özelliği düşmektedir. Bu bakımdan incelendiğinde şekerli su elektriği iletmemektedir.

Burada şekerli suyun yalıtkan bir madde olduğu ortaya çıkmaktadır. Yalıtkan maddeler elektriği geçirmeyen maddeler olarak bilinmektedir. Sonuç olarak bakıldığında şekerli su, tuzlu su gibi elektriği ileten bir madde değildir. Elektrik iletimi şekerli su içerisinde gerçekleşmez.

Şekerli Su Elektrolit Mi?

Elektrolit, su içerisinde çözündüklerinde küçük yüklü partiküller olan iyonlara bölünen minarelere olarak bilinmektedir. İnsan vücudunda kan içerisinde dahi bulunurlar. Vücut sıvılarını regüle ederek kas ve sinir fonksiyonları üzerinde destekleyici bir etkisi bulunmaktadır.

Tansiyonun seviyesini normal bir seviyede tutan, kas ve sinir fonksiyonlarını destekleyen bir yapısı vardır elektrolitlerin. Fakat bilinmesi gerekir ki şekerli su, elektrolit olmayan bir çözelti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden de elektrik akımını iletmeleri beklenmemelidir.

Her Su Elektriği İletir Mi?

butun sular elektrigi iletir mi

Burada suyun iletkenliğini incelemek gerekmektedir. Özellikle saf suya bakıldığında iyi bir elektrik iletkeni olmadığını söylemek gerekir. Saf su bu konuda şekerli su gibi yalıtkan bir özellik taşımaktadır. Elektrik akımı su içerisinde iyonlar tarafından taşındığı için, su içerisinde bulunan iyon konsantrasyonu ne kadar artarsa o derecede de iletkenlik artmaktadır.

Saf suyun içerisinde iyon bulunmadığından elektrik iletkenliği açısından olumsuz sonuç vermektedir. Aynı şekilde şekerli suyun içerisinde de iyon yok denilebilecek kadar az olduğu için elektrik iletiminde olumsuz sonuç vermektedir. Fakat tuzlu su için durum olduğundan daha farklıdır. Tuzun içerisinde bulunan iyonlar, su içerisinde ayrışır ve su içerisinde bir iyon yapısı oluşur.

Şekerli Suya Elektrik Verirsek Ne Olur?

Şekerli su yalıtkan bir özellik taşımaktadır. Bu nedenle elektriği iletmemektedir. Eğer şekerli suya elektrik verilirse elektrik akımı iletilmez ve ne suyun yapısında ne de suya dokunan insanlar için bir değişiklik yaşanmaz. Aynı şekilde içme suyu da bir yalıtkandır. Elektrik verildiğinde suyun yapısında ya da moleküllerinde bir değişiklik olmamaktadır.

Tuzlar Elektriği İletir mi?

İyon derecesi arttığından dolayı da tuzlu su iyi bir iletken madde olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu durumun tuz ile ilgisi bulunmamaktadır. Tuz tek başına iletken bir madde değildir. Fakat su ile tuz karıştırıldığında +1 yüklü olan sodyum iyon ile -1 yüküne sahip klor iyonları su içerisinde ayrıştığında tuzlu su iyi bir iletken olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tuzlu suya elektrik verildiğinde dikkat etmek gerekmektedir. Tuzlu su elektriği ilettiği için herhangi bir elektrik verme durumunda hiçbir şekilde iletken maddeler ile yaklaşılmamalıdır. Aksi taktirde elektrik iletilir ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.