Deterjan Asit Mi Baz Mı? Ph Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Deterjan Asit Mi Baz Mı? Ph Değeri Kaç?

0

Deterjan asit mi baz mı? Sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz; Deterjantürleri değerlendirildiğinde sahip oldukları pH değeri 7’nin üzerinde olduğundan dolayı bu madde bazdır. Deterjanlar kullanılırken genel olarak cilt ile bir şekilde temas edebilmektedir. Özellikle bulaşıklar elde yıkandığında kullanılan bulaşık deterjanı cilt ile direkt olarak etkileşime geçmekte ve uygun pH değerinde değilse birtakım zararlara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlar nedeniyle deterjanların pH değerlerinin bilinmesi oldukça önemlidir.

Cildimizin pH değeri yaklaşık olarak 5,5’tir ve bu değerin korunabilmesi cildimiz açısından dikkate alınması gereken bir durumdur. Özellikle hassas ciltlere sahip olanlar deterjanlarını seçerken cildin pH değerine uygun olmasına dikkat etmelidir. Aksi taktirde cilt kuruluğu, deri yangısı, egzama, kızarıklık, cilt çatlaması gibi problemlerle karşı karşıya kalınabilmektedir. Dilerseniz şimdi deterjanların pH değeri hakkında daha detaylı bilgiler öğrenelim.

Deterjan PH Değeri Kaçtır?

Deterjan pH değeri türünü göre değişmekle birlikte bulaşık deterjanlarında genellikle 7 ile 8; çamaşır deterjanlarında ise 8 ile 10 arasında ölçülmektedir. Açılımı “Power of Hydrogen” (Hidrojenin Gücü) olan pH değeri, maddelerin hidrojen potansiyellerinin ifadesi olarak tanımlanabilmektedir. Bu nedenle pH değeri kabaca maddelerin asitlik derecesini ölçen değer olarak da bilinmektedir. Yapılan ölçümün bu şekilde olmasının nedeni ise asitlerin sulu çözeltilerine hidrojen iyonu vermesidir.

PH değeri bir maddenin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu anlamanın en kolay ve hızlı yoludur. Bununla birlikte bu yolu kullanabilmek için pH değerinde belirtilen sayının hangi grubun içerisinde olduğunu yorumlayabilmek gerekmektedir. Bunu yapabilmek için ise pH cetveli hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. PH cetveline göre bir madde 0 ile 14 arasında bir pH değerine sahip olabilmektedir ve;

  • 7 pH değerine sahip olan maddeler nötr,
  • 7’nin altında pH değerine sahip olan maddeler asit,
  • 7’nin üzerinde pH değerine sahip olan maddeler bazdır.

Deterjan Nötr Mü?

Deterjan nötr olarak değerlendirilebilir olsa da genellikle baz olarak kabul edilmektedir. Yukarıda ifade edildiği gibi bir maddenin nötr maddeler grubunda olabilmesi için pH değerinin 7 olması gerekmektedir ve deterjanlar türlerine göre farklı pH değerlerine sahiptir. Bu nedenle pH değeri 7 olarak ölçülen bir deterjanın nötr madde olarak sayılması gerekirken; 7’nin üzerinde olan bir deterjanın baz madde olarak sayılması gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın