Sesin Şiddeti İle Uzaklık Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Sesin Şiddeti İle Uzaklık Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

0

Ses şiddeti ile uzaklık arasındaki ilişki, ses kaynağından uzaklaştıkça sesin şiddeti azalırken, ses kaynağına yaklaştıkça ses şiddeti artar. Ses çıkaran varlıkların adı ses kaynağıdır. Örnek olarak bir arkadaşımız yakınımızda çok yüksek sesle konuşuyorsa bu sesin şiddeti yüksek olacaktır. Bir başka örnek olarak bulunduğumuz konum denizden uzaksa denizin üzerindeki vapurun sesini uzaktan duyacağımız için ses daha kısık olacaktır.

İçindekiler

Sesin Şiddeti İle Genlik Arasındaki İlişki Nedir?

Titreşen cismin genliği arttıkça sesin şiddeti artar ve titreşen cismin genliği azaldıkça genlik şiddeti azalır. Bir davula şiddetli biçimde vurulursa ses şiddeti artar ancak hafifçe vurulursa ses şiddeti azalır. Ses şiddeti ile genlik arasındaki ilişkinin bu nedenle doğru orantılı olduğu bilinir. Ses şiddetinin ses dalgalarının genliğine göre değiştiği bilinir.

Sesin Şiddeti İle Uzaklık Arasında Bir İlişki Yoktur Doğru Mu Yanlış Mı?

Yanlıştır, çünkü ses kaynağı yakınlaştıkça sesin şiddeti artar ancak ses kaynağı uzaklaştıkça sesin şiddeti azalır. Ses şiddeti ve genlik arasında doğru orantılı bir ilişki vardır. Bu durum titreşen cismin genliği artınca sesin şiddetinin artması ile ilişkilidir. Vapurdayken denizin dalgalarının sesini daha iyi duymanız mümkündür ancak vapurda olmayan yaya yürüyen bir bireyin deniz dalgalarının sesini sizden daha az duyması durumu ortaya çıkar.  

Sesin Şiddeti Neye Göre Değişir?

Sesin şiddeti, ses dalgalarının genliği ve enerjisine bağlıdır, ayrıyeten bu faktörlerle doğru orantılıdır. Ses dalgalarının genliği arttıkça sesin şiddeti artar. Genliği fazla olan ses dalgalarının oluşturduğu sesin adı şiddetli sestir. Ses dalgalarının genliği azaldıkça sesin enerjisi ve genliği de azalır. Örnek olarak arabada son ses müzik dinlediğinizde sesi çok yüksek olarak işitirsiniz fakat sizin arabanızda olmayan insanlar müziğin sesini sizin duyduğunuz kadar yakın duyamazlar.

Her Şiddetteki Ses Her Canlı Tarafından Duyulur Mu?

Her şiddetteki ses her canlı tarafından duyulmaz. İnsanlar her şiddeti sesi duyamazlar, bu nedenle bazen kedi, balina, yarasa ve köpekler insanların duyamadıkları sesleri duyabilirler. Sesin şiddeti uzaklığa göre değişir. Her canlı her sesi işitemez, bu nedenle sesin şiddetinin etkisi büyüktür. Sesin şiddeti genlik ile doğru orantılıdır ve her canlının her sesi algılaması neredeyse mümkün bir şey değildir. 

Ses Şiddeti Birimi Ne Demek?

Desibel dB, ses şiddeti birimidir. Bu birim, logaritmik ve boyutsuzdur. Ses şiddeti karşılaştırmalarında da kullanılan bir birimdir. Ses dalgalarının genliği ve enerjisi ses şiddetini belirler. Ses dalgalarının genliği azaldıkça ses şiddeti de azalmış olur. Örnek olarak bir arkadaşınız kulağınıza yakın bir yerde bağırırsa ses şiddeti yükselir.

Bu durumun tam tersi bir örnek olarak ise yolda yürürken 10 km uzaklığınızdaki çöp arabasının sesini duymanız imkansıza yakın olur. Yani ses şiddetini belirleyen şey, ses dalgaları ve genliği olduğu için sesin yüksekliği ve alçaklığı değişkenlik gösterir.

Ses Şiddeti İle Uzaklık Arasında Bir İlişki Var Mıdır?

Ses şiddeti ile uzaklık arasında bir ilişki vardır. Ses kaynağının uzaklığı arttıkça ses şiddeti azalır, ses kaynağının uzaklığı azaldıkça ses şiddeti artar. Kısacası ses kaynağı ne kadar yakınsa sesin şiddeti o kadar yüksektir, tam tersin de ise ses şiddeti düşüktür. Ses şiddeti ve uzaklık arasında temel bir formül vardır. Bu formül, yol eşittir hız çarpı zaman şeklindedir. Ses kaynağına yönelik mesafe arttıkça ses daha az işitilir, ses kaynağına yönelik mesafe azaldıkça ses daha çok işitilir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın