Deniz Suyu Asit Mi Baz Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Deniz Suyu Asit Mi Baz Mı?

Deniz suyu asit mi baz mı sorusu kafa karıştırıcı ve merak konusu olmuş bir sorudur. Saf suyun ne asit ne de baz olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Saf su nötrdür. Peki deniz suyu için de aynısı geçerli midir, yoksa farklı bir değerlendirme yapmak mı gerekmektedir? Deniz suyu, saf sudan farklıdır. Bu nedenle “Deniz suyu tıpkı saf su gibi nötrdür.” ifadesi yanlış bir ifadedir. Peki deniz suyu nötr değilse nedir? Şimdi bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.

Bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamak için o maddenin pH değerini bilmek gerekmektedir. Bir maddenin asit olması demek, pH değerinin 0-7 aralığında olması demektir. Aynı şekilde baz olması demek, pH değerinin 7-14 aralığında olması demektir. pH değeri 7 olan maddeler ise nötr kabul edilmektedir. Deniz suyunun pH değerinin 7.7 ile 8.4 arasında olduğu bilinmektedir. Bu nedenden dolayı deniz suyu bazdır.

Deniz Suyu Ph Değeri Nedir?

Deniz suyunun pH değeri 7.7 ve 8.4 arasında değişebilmektedir. pH, asitlik bazlık değerlerini ölçmekte kullanılan bir ölçü birimidir ve suyun pH’ını içerisindeki hidrojen ve hidroksil iyonlarının miktarı belirlemektedir. Sahip olduğu bu değerle deniz suyu bir bazdır. Bilindiği gibi deniz suyu tuzludur ve tuzlu su da bazik bir yapıya sahiptir. Bu yapısıyla deniz suyunun da bazik bir yapıya sahip olmasına neden olmaktadır.

deniz suyu icilir mi
deniz suyu icilir mi

Deniz Suyu İçilir mi?

Deniz suyu içilir mi sorusunu daha önce duymuş olmanız kuvvetle muhtemeldir. Şimdi bu soruyu pH değeri bazında bir açıklamayla cevaplayalım. pH değeri yüksek sular içmek, kandaki oksijen miktarının artmasını ve zararlı mikroorganizmaların yok edilmesini sağlamaktadır. Çünkü bu sular daha uzun süre taze kalabilmekte, daha çok oksijen tutabilmekte ve vücut dengesini sağlayabilmektedir. Ayrıca kanser hücrelerinin yaşayabileceği bir ortam oluşturmanın önüne geçmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yağmur Suyu Asit Mi Baz Mı?

Bir suyun içilebilirliğini tartışırken pH değerinin yanında sertlik derecesi de önemlidir. Bu açıklamalardan sonra öyleyse deniz suyu içilebilir, diye düşünebilirsiniz fakat tüm bunların yanında deniz suyu tuza doygundur. Deniz suyunun içilebilmesi için tuzdan arındırılması gerekmektedir. Sonuç olarak deniz suyu içilemez.

içeriğimizi oylayın