Yoğurt Asit Mi Baz Mı? Yoğurt PH Değeri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Yoğurt Asit Mi Baz Mı? Yoğurt PH Değeri

Yoğurt pH değeri 4 ile 4.5 arasında olduğundan dolayı yoğurt asittir. Yoğurt, zayıf bir asit olarak bilinmektedir. Yoğurt, içerisinde laktik asit bulundurmaktadır. Laktik asit adından da anlaşılacağı gibi doğal bir asittir. Bu asit sütten yoğurt yapan bakteriler tarafından fermantasyon sonucunda sentezlenmektedir. Yoğurttaki laktik asit miktarı sınırlı sayıdadır. Yoğurdun güçlü bir asit olmamasının nedeni de budur.

Son yıllarda besinlerin pH değerlerinin önemli bir hale gelmesiyle birlikte, yoğurt da pH değeri merak edilen besinler arasında yerini almıştır. Sahip olduğu pH değerine göre yoğurt asitler kategorisinde yer almaktadır. Peki pH değeri bunu neye göre belirlemektedir ve besinlerin pH değerleri neden önemlidir? Dilerseniz şimdi bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.

Yoğurt PH Değeri Nedir?

yogurt ph degeri

Yoğurt pH değeri 4- 4.5 arasında ölçülmektedir. Power of Hydrogen, yani hidrojenin gücü anlamına gelen pH, bir maddenin içerisindeki hidrojen iyonlarının derişimini ölçmekte ve asit mi baz mı olduğuna karar vermektedir. Bir maddede hidrojen derişimi hidroksit derişiminden fazla ise o madde asit; hidroksit derişimi hidrojen derişiminden fazla ise bazdır. Eğer hidrojen ve hidroksit derişimi birbirine eşit ise madde nötrdür.

Bütün bu bilgilerin yanında bir maddenin asit mi, baz mı yoksa nötr mü olduğunu anlamak için daha az karmaşık bir yol bulunmaktadır. O da pH değerine bakmaktır. Yoğurdun bu değere sahip olduğu için asit olmasının nedeni pH’ın sahip olduğu bir derecelendirme sistemidir. Bu derecelendirme sistemi, pH cetveli olarak da adlandırılmaktadır. Bu pH cetveli 0 ile 14 arasında şu şekilde düzenlenmiştir:

  • Bir maddenin pH değeri 7 olarak ölçülüyorsa, nötrdür.
  • Bir maddenin pH değeri 0 ile 7 arasında ölçülüyorsa, asittir.
  • Bir maddenin pH değeri 7 ile 14 arasında ölçülüyorsa, bazdır.

Yoğurdun asit olması, bir besin olarak değerlendirildiğinde problemli bir durum değildir. İnsanlar asidik besinlerin tüketilmesinde bir sorun olup olmadığını merak etmektedirler. Çünkü vücudun bir pH dengesi vardır ve vücudun pH’ı bazik olarak kalmalıdır. Sağlıklı bir vücut bu pH dengesini kendisi sağlayabilmektedir ve asidik besinler tüketmek bu dengeyi bozmamaktadır. Bununla birlikte her şeyde olduğu gibi aşırıya kaçmamaya dikkat etmek gerekmektedir.

Yoğurt Nötr Mü?

Yoğurt, 4 ile 4.5 arasında ph değerine sahiptir. Bu nedenle de yoğurt, nötr değildir. Yoğurdun nötr olabilmesi için ph değerinin 7 olması gerekir.

içeriğimizi oylayın