CH3OH Asit Mi Baz Mı? Nötr Mü? PH Değeri?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

CH3OH Asit Mi Baz Mı? Nötr Mü? PH Değeri?

0

CH3OH asit mi baz mı? Sorusu şu şekilde yanıtlanabilir; CH3OH sulu çözeltilerine ne tam anlamıyla hidrojen, ne de tam anlamıyla hidroksit vermediğinden dolayı nötr olarak kabul edilmektedir. Bu kimyasal formül ile ifade edilen madde metanol ya da metil alkol olarak bilinmektedir. Geçmişte odunun damıtılmasında elde edildiğinden dolayı odun alkolü olarak da bilinen metanol, yapısı en basit olan alkoldür. Metil alkolün renksiz olmasının yanı sıra uçucu ve zehirli olduğu da bilinmektedir.

Asitler sulu çözeltilerine hidrojen iyonu veren maddelerdir. Aynı şekilde bazlar da sulu çözeltilerine hidroksit iyonu vermektedir. Bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğu bu şekilde anlaşılabilmektedir. Metanol kimyasal formülünde OH yani hidroksit iyonu bulundurduğu için sulu çözeltisine hidroksit bırakması beklenmektedir ancak bu madde baz özellikleri göstermemektedir. Bununla birlikte zayıf asit olarak tanımlanan metanol, nötr özellik göstermektedir.

CH3OH PH Değeri Kaçtır?

CH3OH pH değeri yaklaşık 7 olarak ölçülmektedir. PH açılımı “Power of Hydrogen”dir ve bu da “Hidrojenin Gücü” anlamına gelmektedir. Bununla ifade edilen şey aslında pH’ın bir maddenin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunu ölçüyor olmasıdır. Yukarıda ifade edildiği üzere hidrojen iyonları da maddenin asitliğini belirttiğinden dolayı, pH bir maddenin asitlik derecesini ölçmektedir.

İlginizi Çekebilir: Tuz asit mi baz mı?

PH ölçümleri sonucunda maddeler asit, baz ya da nötr olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır. Gruplara ayırırken belirli bir derecelendirme sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem 0 ile 14 arasında çerçevelenmiştir ve 0’a doğru gidildikçe asitlik, 14’e doğru gidildikçe bazlık seviyesi yükselmektedir. Şimdi bu sistemi öğrenelim:

  • pH değeri 0’dan 7’ye kadar herhangi bir sayı olan maddeler asittir.
  • pH değeri 7 olan maddeler nötrdür.
  • pH değeri 7’den 14’e kadar herhangi bir sayı olan maddeler bazdır.

CH3OH Nötr Mü?

CH3OH nötr bir maddenin sahip olduğu özellikleri gösterdiğinden dolayı nötrdür. Nötr maddeler ne asit ne de baz özelliği göstermeyen maddelerdir. Metanol aslında zayıf asit olarak bilinmektedir ancak nötr bir madde gibi davranmaktadır. Bu nedenle de nötr maddelerde olduğu gibi pH değeri 7 olarak kabul edilmektedir. Metanol bu özelliği ile kendisi gibi nötr olan suyla her oranda karışabilmektedir.

İlgili İçerik: NAOH asit mi baz mı?

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın