C2H5OH Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaçtır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

C2H5OH Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaçtır?

0

C2H5OH 7,3 pH değeri ile baz olsa da, çok zayıf bir baz olduğundan ve 7’ye çok yakın olduğundan dolayı nötr olarak kabul edilmektedir. Söz konusu madde alkol, etil alkol, ya da etanol olarak isimlendirilmektedir. Etanol sıvı halde bulunan, renksiz ve yakıcı bir maddedir. Aynı zamanda da bir çözücü olarak bilinmektedir. Bununla birlikte alkollü içeceklerde kullanılan tek alkol türüdür ve şekerlerin mayalar tarafından fermantasyonu ile üretilmektedir.

Etil alkol nörotoksit ve psikoaktif bir ilaç olarak da bilinmektedir. Hafif bir kimyasal kokuya sahip olan bu madde aşırı fazla tüketilmesi halinde alkol zehirlenmesine yol açabilmektedir. Yapısal formülü itibariyle oldukça basit bir molekül olan bu madde hidroksil grubuna bağlıdır. Formülünde bulunan OH nedeniyle baz olduğu fikrine varılmaktadır. Ancak çok zayıf bir baz olduğundan dolayı bazlar grubunda sayılmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Bir maddenin asit mi baz mı olduğunu nasıl anlarız?

C2H5OH PH Değeri Kaçtır?

C2H5OH pH değeri 7,3 olarak bilinmektedir. PH değeri bir maddenin asitlik ya da bazlık derecesini ifade eden değerdir. PH değeri bir maddenin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunu ölçmektedir. Bir maddenin hidrojen iyonu yoğunluğu ne kadar fazlaysa asitlik derecesi de o kadar fazladır. PH kendi içerisinde bir derecelendirme sistemine sahiptir. Bu derecelendirme sistemi şu şekildedir:

  • 0 – 7 arasında pH değerine sahip olan maddeler asittir.
  • 7 pH değerine sahip olan maddeler nötrdür.
  • 7 – 14 arasında pH değerine sahip olan maddeler bazdır.

C2H5OH Nötr Mü?

C2H5OH nötr olmak için gereken şartları sağladığından dolayı nötrdür. Alkol grupları pH cetvelinde 7 değerinin etrafında toplanmaktadır. Etil alkol pH değeri itibariyle baz olarak değerlendirilmesi gerekirsen nötr olarak kabul edilmektedir. Bunun nedeni çok zayıf bir baz olmasından dolayı baz grubundaki maddelere ait olan özellikleri göstermiyor olmasıdır. Özellikleri itibariyle nötr maddeler arasında değerlendirilmektedir.

C2H5OH Nerelerde Kullanılır?

C2H5OH kullanım alanları oldukça çeşitlidir. El dezenfektanları ve tıbbi mendiller, etilen glikol zehirlenmesi, metil alkol zehirlenmesi, alkollü içecekler, koruyucu losyonlar ve termometreler etil alkol kullanımında ilk akla gelen alanlardır. Bunlarla birlikte daha birçok yerde kullanılan etanol ile her alanda karşılaşılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kireç Çözücü Asit Mi Baz Mı?

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın