Cırcır Böceği Nasıl Uzaklaştırılır? Cırcır Böceğinden Kurtulma Yolları
 1. Ana Sayfa
 2. Püf Noktaları

Cırcır Böceği Nasıl Uzaklaştırılır? Cırcır Böceğinden Kurtulma Yolları

0

Cırcır böceğini uzaklaştırmak için, en etkili ve kısa çözüm kesinlikle böceklerin saklandıkları yeri bularak onları cezbedici bir şekilde çıkarmaktadır. Bu çeşitli şekillerle yapılabilmektedir. Ancak en çok kullanılan bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntem için;

 • Adım 1: Derin olmayan bir kap bulmanız gerekir. Kabı bulun ve içine birkaç kaşık pekmez koyun.
 • Adım 2: Daha sonra kabın içerisinde yarıya kadar gelecek şekilde suyu koyun.
 • Adım 3: Şimdi de cırcır böceklerinin yaşadığını düşündüğünüz yere ya da odaya bırakın. Cırcır böcekleri pekmeze dayanamazlar ve bayılırlar. Hatta cırcır böcekleri kokusunu alınca dayanamayıp kendisini kabın içine atar. Bu adımda kabın sıkça boşaltılması gerekir.
 • Adım 4: Farklı bir yöntem denemek isterseniz de yapmanız gereken yapı marketlerde satılan yemleri alarak onları böcekler üzerinde denemektir. Ancak bu zehirli olduğundan aile bireylerinin bulunduğu yerde kullanmamak gerekir.

Cırcır Böceğini Ne Öldürür?

 • Cırcır böceklerini öldürmek için pekmez dışında da bir takım yöntemler kullanılmaktadır. Bunların başında tuzak kurmak gelir. Yapışkan tuzaklar sayesinde herhangi bir zehir olmadan cırcır böceklerinin yakalanması mümkündür. Özellikle zehirli böcek spreylerinden etkilenen küçük çocuklar ve hasta yaşlılar varsa bu yöntem oldukça iyidir. Tuzakları; duvar, pencere ve kapı ağızları gibi yerlere koymanız yeterli olacaktır.
 • Böcek spreyleri kullanmak da cırcır böceklerinin ölmesini sağlayacak diğer bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Evinizde bulunan çoğu cırcır böcekleri etkili biçimde bu spreyler sayesinde ortadan kalkar. Cırcır böcekleri için özel olarak yapılmış olanları da mevcuttur. Köşelere, pervazlara, böcek istilası olacağını düşündüğünüz yerlere sıkmanız yeterli olacaktır.
 • Cırcır böceğini öldürmek için onların yumurtalarını yok edin.  Bu böcekler evin her yerine yumurtalama potansiyeline sahiptir. Bu durum çok kısa bir zamanda kontrolden çıkabilir. Özellikle bu tehlikeli gördüğünüz bölgeleri HEPA filtreli elektrikli süpürgelerle temizlemeniz gerekmektedir. Bu makineler yumurtaları olduğu yerden sökecektir.  Ayrıca cırcır böceklerinin ölmesini de sağlamaktadır.
 • Böceklerin kuluçka bölgelerini yok edin. Bu istiladan kurtulmanın en iyi yolu kesinlikle pencere ve kapıları onların girmesini engelleyecek şekilde kapatmaktır. Macun kullanarak bu işlemi yapmanız daha da kolaylaşır. Evdeki havalandırmaların da sineklik takılı olduğundan emin olmanız gerekir.
 • Çöp bu noktada oldukça önemlidir. Bu yüzden çöpün ağzını kapalı tutarak kesinlikle evin herhangi bir yeri ile temasını engellemeniz gerekir.
 • Cırcır böceklerini öldürmek için doğal avcılar olarak bilinen böcek yiyicilerin bahçenizde dolaşmasına izin verebilirsiniz. Kertenkeleler ve örümcekler özellikle bu konuda size yardımcı olacaktır.
 • Son olarak bahçenizi ya da evinizi ışıklardan uzak tutmanız gerekir. Bu böceklerin ışıklara geldiği düşünüldüğüne bu nokta oldukça önemli görülmektedir.

Cırcır Böceği Neden Öter?

Cırcır böcekleri özellikle erkek olanları kanatlarının birbirine sürterek çarpması sonucunda ses çıkarmaktadır. Ancak duyurmak için ön bacaklarındaki uzantıları kullanmaları gerekmektedir. Böylece ses çıkarırlar. Ayrıca bu sesler dişi olanlarını yanlarına çekmek için de kullanılmaktadır. Son olarak karın kısımlarında gergin bir zar bulunmaktadır. Bu zarlar ses çıkarmaya yardımcı olmaktadır. bu yapılar sayesinde ses çıkarmaları mümkündür.

Cırcır Böceği İnsana Zarar Verir Mi?

Cırcır böcekleri özellikle sayıları az durumdaysa zararsız olarak bilinmektedir. Fakat özellikle evde üremeye başlarlarsa kâğıt nesnelere, kıyafetlere, mobilya ve duvarlara zarar verebilirler. Bu konuda dikkat etmek gerekmektedir. O yüzden ne kadar yaz mevsimlerinde ortamı neşelendirseler ve güzel gelseler de evde çokça bulunmaları hiç iyi bir durum değildir. Bu yüzden dikkatli olmak gerekmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın