Üniversite Sınavında Barajı Geçemeyenler Tercih Yapabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Üniversite Sınavında Barajı Geçemeyenler Tercih Yapabilir Mi?

6

TYT’de 140 barajını geçemeyen kişilerin 3 tercih seçeneği bulunuyor. Puanı 140’den az ise AYT’ye girme ve TYT puanı ile tercih yapma seçeneği bulunmuyor. Eğer puanı 150’den yukarıda ise, adayın ön lisans programını tercih etme hakkı bulunuyor.

Üniversite adayının puanı 140’den düşük ise, AYT’ye girme hakkı olmuyor ve 4 yıllık bölümleri tercih edemiyor. Üniversite adayı isterse ön lisans programlarını tercih edebilir. Bunun dışında merkezi yerleştirme ile öğrenci alan lisans programlarına girme hakkı bulunamaz. Kısaca TYT barajını geçemeyen adayların tercih yapma hakkı bulunmuyor.

140 Puanın Altında Tercih Yapabilir Mi?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın merkezi ve ek yerleştirme işlem sonuçlarında bu yıla özel uygulanacak ‘’İkinci ek yerleştirme’’ sürecine göre TYT puanının asgari 140 olan öğrencilerin 2 yıllık önlisans, Yabancı Dil Testi ve Alan Yeterlilik Testi (YDT, AYT) için en düşük puanı 170 olan öğrencilerin 4 yıllık lisans programını tercih etme hakkı bulunuyor.

ÖSYM’nin belirlediği verilere göre TYT’de sınavı geçmeyi başaran 2 milyon 416 bin 748 öğrenci barajı geçtiğini açıkladı. AYT’nin sayısal puan türünde %42.85’i barajı geçip 180 ve üstü puan alırken, sözelde %60,09, eşit ağırlıkta ise %48,04 oranında öğrenci barajı geçmeyi başardı. YDT’de ise 104 bin 909 adayın %80,68’i 180 puan üzeri almayı başardı.

YKS Barajını Geçemeyen Açık Öğretim Girebilir Mi?

yks barajini gecemeyen acikogretim girebilir mi

Açıköğretim Fakültesi’nden 2 yıllık ve 4 yıllık bölümleri tercih edebilmek için barajı aşmak gerekiyor. YKS barajını aşamayan öğrencilerin tercih hakkı bulunmuyor. Açık öğretim baraj puanını geçmek için TYT’den girilmesi gerekir. TYT baraj puanını aşan öğrencilerin Açık Öğretim Fakültesi’ne giriş yapma hakkı bulunuyor. AÖF 2 Yıllık ön lisans programına katılmak için YKS’den 140 puan alınması gerekiyor. 4 yıllık bölümleri tercih edebilmek için ise 170 puan alınması gerekiyor.

141 Puanla Nereye Girilir?

Sınavda 140 ve üzeri alan öğrenciler için merkezi ve ek yerleştirmeye ilave olarak ek yerleştirme ile istedikleri bölümlere tercih yapma hakkı bulunuyor. Devlet üniversitelerin ön lisans için toplam kontenjanı 412 bin 504, lisans programları için 390 bin 923, özel yetenek bölümleri için 23 bin 904, okulda birinci olanlar için 24 bin 537 ile toplamda 852 bin 868 kontenjan bulunuyor.

Vakıf üniversite ön lisans kontenjanlarında ise 75 bin 44, lisans programlarında 92 bin 396, özel yetenek bölümlerinde ise 4 bin 171 olmak üzere toplamda 171 bin 611 adet kontenjan sayısı ayrıldığı belirtildi.

TYT Barajı Geçmek Kolay Mı?

Uzmanların görüşlerine göre TYT’de barajı geçmenin önceki sınav sistemine göre daha kolay olduğu belirtiliyor. Eski sisteme göre barajı geçmek için soruların %20’sini (32 net) yapması gerekirken, Temel Yeterlilik Testi’nde bu oran %20 sistem kullanılırsa ortalama 16 net yapmak yeterli olacak.

YKS 138 Puanla Nereye Girebilirim?

Barajı geçebilmek için 140 ve üzeri puan alınması gerektiği için 138 puanı olan öğrencilerin tercih yapma ihtimali oldukça düşük görülüyor. Ek yerleştirmelerin üzerine tekrar açılan ek yerleştirme ile düşük ihtimal dahilinde olsa bile girme durumları olabilir.

Açık Öğretim İçin Barajı Geçmek Gerekir Mi?

Açık öğretim girme hakkı kazanmak için TYT’ye girip baraj puanını aşmak gerekir. Baraj puanını geçemeyen öğrenciler Açık Öğretim Fakültesi’nden bölüme girme hakkı bulunmuyor.

Açık Öğretim Üniversite Puanı İstiyor Mu?

2 yıllık açık öğretim bölümlerine giriş yapabilmek için Yüksek Öğretim Sınavı oturumundan Temel Yeterlilik Testi’ne girmek ve barajı geçmek gerekiyor. Barajı geçemeyen öğrenciler AÖF’e girme hakkı bulunmuyor.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın

Yorumlar (6)

  1. Benim yks puanım 125 ek yerleştirmede tercih yapma hakkım olmazmı

  2. Puanım 139,53 el tercih yapabilir miyim veya açık öğretim fakültesine kayıt yaptırabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir