LGS’de Uçlu Kalem Yasak Mı? LGS Yasakları Neler? LGS Kuralları
 1. Ana Sayfa
 2. Eğitim

LGS’de Uçlu Kalem Yasak Mı? LGS Yasakları Neler? LGS Kuralları

2

LGS’de uçlu kalem yasak mı 2022 yılında sınava girecek adayların cevabını aradığı konulardan biri ve cevabı da hayır yasak değil, şeklindedir. LGS’ye girerken yanınızda 2 adet kurşun kalem götürmeniz tavsiye ediliyor ancak Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri uçlu kalem yasak değil şeklinde bir açıklama yaptı.

Geçen sene yaklaşık 1,8 milyon adayın girdiği LGS, 2022 yılında da benzer koşullarda gerçekleştirilecek. LGS sınav merkezlerine giriş yaparken, adayların dikkat etmesi gereken bazı koşullar bulunmakta. Bunların başında da sınavda kullanılacak malzemeler geliyor. Adayların, sınava girişte yanlarında bulunabilecek izin verilen malzemelerin listesi şu şekilde:

 • 2 adet yumuşak, siyah uçlu kurşun kalem
 • 1 adet kalemtraş
 • 1 adet iz bırakmayan, kağıdı zedelemeyen silgi

LGS’ye Uçlu Kalemle Girilir mi?

LGS sınavına uçlu kalemle girilir mi sorusunun cevabı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandığı şekliyle, evet mümkündür şeklindedir. Bakanlık yetkilileri her ne kadar sözlü olarak böyle bir yasağın olmadığını söylese de, siz adaylar sınav yerinde mağdur olmamak için mutlaka kurşun kalem götürmelisiniz.

LGS Kuralları

LGS’de uçlu kalem yasak mı sorusunu cevapladıktan sonra gelin, sınav gününde uymanız gereken diğer kuralları da inceleyelim:

 • Sınava girerken kimliğiniz mutlaka yanınızda olmalı. Kimliği yanında olmayan öğrenciler sınav yerine geçtiğimiz senelerde olduğu gibi alınmayacak.
 • Sınav esnasında içmek için yanınızda su bulundurmanız serbest. Ancak bu su şişesinin etiketi çıkmış olmalı ve tamamen şeffaf bir şişe olmalı. Üzerinde baskı şeklinde marka vb. yazılar olan şişeler sınav salonuna alınmayacak.
 • Şeffaf şişede su haricinde sınava başka türlü yiyecek getirmemelisiniz.
 • Dezenfektan ve peçete getirebilirsiniz, ancak her sınıfta yeterli miktarda dezenfektan olacaktır.
 • Her ne kadar Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri sözlü olarak LGS’de uçlu kalem serbest dese de, yanınızda mutlaka kurşun kalem götürmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatmanın yerinde olacağını düşünüyoruz.

LGS sınav kuralları MEB tarafından açıklandığı şekliyle böyle. Sınava yakın dönemde yeni kurallar gelirse veya kural değişikliğine gidilirse, yine sayfamızdan sizlere duyuracağız.

LGS’de Yasak Olan Eşyalar

LGS 2022’de yasak olan eşyalar, tıpkı geçen senelerde olduğu gibi kolye, küpe, kalem, kalemtraş, silgi, etiketsiz şeffaf şişe su, dezenfektan malzemeleri dışında kalan tüm eşyalardır. Tekrar hatırlatmak isteriz ki, LGS’de uçlu kalem bu sene de yasak değil.


LGS yasakları ile ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın. Aşağıdaki yorum kutucuğuna, sınava uçlu kalem ile girip girmeyeceğinizi, yanınızda hangi eşyaları götüreceğinizi siz de anlatın.

4/5 - (2 oy)

Yorum Yazın

Yorumlar (2)

 1. Güzel rehber teşekkürler elinize sağlık bunlara dikkat edeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir