Tarih Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi? Formasyon Kalktı Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Tarih Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi? Formasyon Kalktı Mı?

0

Tarih bölümü mezunu öğretmen olabilir. Tarih bölümleri üniversitelerin fen – edebiyat fakültelerine bağlıdır ve doğrudan eğitim fakültesine bağlı olmadığından formasyon gerektirmektedir. Haziran 2020 tarihinde alınan karar kapsamında kısa süreli verilen formasyon eğitimi kaldırılmıştır. Bunun yerine ise 2 yıllık tezsiz yüksek lisans öğretmenlik eğitimi getirilmiştir. Bu kapsamda öğretmen olmak isteyen tarih bölümü mezunları söz konusu tezsiz yüksek lisansı yapmak durumundadır.

Uyarı: 21.09.2021’de alınan karara göre pedagojik formasyon tekrar gelmiştir. Usul ve esaslar için buraya tıklayınız.

Tarih Bölümü Formasyon Kalktı Mı?

Tarih bölümü formasyon hakkı diğer bölümlerde olduğu gibi değişikliğe uğramıştır. Bu kapsamda eğitim fakültesi çıkışlı olmayan mezunlar kısa süreli formasyon eğitimi yerine artık iki yıllık tezsiz yüksek lisans yaparak formasyon yeterliliği almaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken konu yüksek lisansın mutlaka eğitim fakültesinde açılan öğretmenlik eğitimine dönük olmasıdır. Örneğin tarih bölümü mezunu, kendi fakültesinde tezli veya tezsiz yüksek lisans yaparsa bu durum formasyon eğitimi olarak geçmemektedir. Formasyon belgesinin alınması için öğretmenlik formasyon tezsiz yüksek lisans programına başvuru yapılması gerekmektedir.

Tarih Bölümü Mezunları Hangi Memurlara Başvurabilir?

Tarih bölümü mezunlarının başvurabilecekleri memurluklar formasyon belgesi ile başta öğretmenliktir. Bunun yanında düz memurluk olarak ifade edilen memur kadrolarına başvuru yapabilirler. Düz memur kadroları devlet kurumlarının memur ihtiyacını karşılamak için alınan memur alımlarını ifade etmektedir. Bu kapsamda çalışacak olanlar pek çok devlet kurumunda iş olanağı bulabilir. Ancak hakları ve alacakları maaşlar düz memur kademesine tabi olacaktır. Fakat kişi dört yıllık üniversite mezunu olduğundan lise veya ön lisans mezunu olan memurlara göre daha yüksek maaş alabilmektedir.

Tarih Bölüm Mezunu Nasıl Öğretmen Olur?

Tarih bölümü mezunu öğretmen olması için öncelikle formasyon eğitimi almalıdır. Bunun için eğitim fakülteleri kapsamında verilmekte olan iki yıllık öğretmenlik tezsiz yüksek lisansının bitirilmesi gerekmektedir. Bu yüksek lisans formasyon derslerinin dört dönem kapsamında verilmesinden oluşmaktadır. İlk iki dönemde öğrenciler ders almakta ve sonraki iki dönemde ise pratik şekilde eğitimleri uygulamaktadır. Tezsiz yüksek lisans programını bitirmek için tez yazımı gerekmemektedir. Eğitim programı kapsamında alınan derslerden geçerli not almak gerekmektedir. Tezsiz yüksek lisans programı devlet ve vakıf üniversitelerinde ücretlidir. Devlet üniversitelerinde daha uygun fiyatlar söz konusuyken vakıf üniversitelerinde daha yüksek fiyatlar söz konusu olmaktadır. Bu programdan mezun olduktan sonra devlette öğretmenlik yapılması isteniyorsa adaylar KPSS’ye girmelidir. KPSS genel yetenek ve genel kültür, eğitim bilimleri ve alan bilgisi sınavından oluşmaktadır. Tarih bölümü mezunları sadece liselerde öğretmen olabilmektedir. İlkokul kademesinde öğretmen olma imkanları yoktur.

Tarih Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Tarih bölümü mezunu formasyon eğitimi ile devlet veya özel okullarda öğretmen olabilir. Bunun yanında çeşitli özel kuruluşlarda tarih danışmanı olarak da görev alabilir. Ayrıca KPSS kapsamında düz memur olarak atanma imkanı da bulunmaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın