Sosyal Hizmetler Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Sosyal Hizmetler Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

0

Sosyal hizmetler bölümü mezunu öğretmen olamaz. MEB tarafından yayınlanan öğretmenlik için uygun bölümler arasında sosyal hizmetler yer almamaktadır. Bu kapsamda gerek lisans gerekse de önlisans sosyal hizmetler bölümü mezunları öğretmenlik yapamaz. Sosyal hizmetler bölümünün amacı okul öncesi eğitim kuruluşlarında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda, kreş, bakımevi gibi yerlerde grup sorumlusu olarak çalışmaktır.

Uyarı: 21.09.2021’de alınan karara göre pedagojik formasyon tekrar gelmiştir. Usul ve esaslar için buraya tıklayınız.

İçindekiler

Sosyal Hizmetler Bölümü Formasyon Var Mı?

Sosyal hizmetler bölümü formasyon hakkı bulunmamaktadır. Formasyon, eğitim fakültesi çıkışlı olmayan ancak okullarda gösterilen derslerin bölümlerinden mezun olanlara öğretmenlik yapabilmeleri için tanınan bir haktır. Ancak sosyal hizmetler bölümü için okullarda alan tanımlanmasını yapılmamıştır. Bu yüzden sosyal hizmetler bölümü mezunları formasyon alamaz. Formasyon belgesi almış olsalar bile öğretmen olarak atamaları veya görevlendirilmeleri yapılmaz.

Sosyal Hizmetler Mezunu Anaokulu Öğretmeni Olabilir mi?

Sosyal hizmetler mezunu anaokulu öğretmeni olamamaktadır. Anaokulu öğretmeni olmak için de adayların formasyon belgesi alması gerekmektedir. Ancak formasyon eğitiminde sosyal hizmetler bölümü tanımlanmamıştır. Bu kapsamda sosyal hizmetler bölümü mezunları anaokullarında öğretmen olarak çalışma yapamaz. Ancak anaokullarında sosyal hizmetler bölümü mezunları müdür veya grup sorumlusu olarak çalışabilir. Bazı özel anaokulları grup sorumlusu olarak öğretmen statüsünde sosyal hizmetler bölümü mezunlarını çalıştırmaktadır. Fakat bu durumda da maaşlar grup sorumlusu ücretleri üzerinden belirlenmektedir.

Sosyal Hizmetler Pedagojik Formasyon Alabilir mi?

Sosyal hizmetler pedagojik formasyon alamaz. Formasyon eğitimi içerisinde hangi branşların başvuru yapabileceği belirlenmiştir. Bu belirleme kapsamında sosyal hizmetler bölümü bulunmamaktadır. Bu yüzden öğretmenlik için yeterlilik belgesi anlamına gelen pedagojik formasyon için sosyal hizmetler bölümü mezunları başvuruda bulunamaz.

Sosyal Hizmetler Önlisans Mezunları Ücretli Öğretmenlik Yapabilir mi?

Sosyal hizmetler önlisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir. Ücretli öğretmenlik, MEB kapsamında belirlenmiş ve açık bulunan bölümlerde geçici olarak öğretmenlik anlamı taşımaktadır. Genelde dönemsel olarak yapılan bu görevlendirmeler için sosyal hizmetler mezunları da başvuru yapabilir. Ancak ücretli öğretmenlik, normal öğretmenlikten hak ve ücret açısından farklıdır. Ücretli öğretmenler sürekli olarak çalışma imkanı bulamaz. Görevlendirildikleri kurumda bir dönem veya en fazla iki dönem görev yapıp daha sonra görev alanı bulamayabilir. Ayrıca ücretli öğretmenler saat başına ücret almaktadır. Bu kapsamda da girdikleri ders saati düşük olduğunda aylıkları da düşük olacaktır. Aynı zamanda hafta sonları, dini veya milli bayramlarda oluşan resmi tatillerde de ücret almazlar.

Önlisans Mezunları Pedagojik Formasyon Alabilir mi?

Önlisans mezunları pedagojik formasyon alabilir. Ancak devlet okullarında öğretmen olarak atamalarının yapılması için dört yıllık bölüm bitirmeleri gerekmektedir. Formasyon alan önlisans mezunları ancak ücretli öğretmen olarak görev alabilir. Bunun yanında branşa göre formasyon almış önlisans mezunları özel sektörde öğretmen olarak iş bulabilir. Fakat her zaman öğretmenlik için dört yıllık lisans bölümlerinden mezun olmak avantaj yaratmaktadır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın