Rekreasyon Bölümü Formasyon Alabilir Mi? Öğretmen Olabilir Mi?
 1. Ana Sayfa
 2. Eğitim

Rekreasyon Bölümü Formasyon Alabilir Mi? Öğretmen Olabilir Mi?

8

Rekreasyon bölümü öğrencileri; antrenörlük, spor yöneticiliği, spor bilimleri gibi bölümlerden mezun olanların alabileceği gibi formasyon alabilmektedir. Fakat, AÖF mezunları bu kapsamın dışında tutulmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığınca açıklanan 2023 vizyonunda da formasyon ile ilgili bilgiler verilmektedir. Buna göre, yüz yüze bir fakülteden mezun olanlar formasyon alarak hayal ettikleri mesleği rahatlıkla yapabilmektedir.

Uyarı: 21.09.2021’de alınan karara göre pedagojik formasyon tekrar gelmiştir. Usul ve esaslar için buraya tıklayınız.

İçindekiler

Rekreasyon Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Rekreasyon bölümü mezunları öğretmen olabilmek için öncelikli olarak formasyon almak zorundadır. Formasyon alındığında başarılı bir şekilde bitirmek gerekmektedir. Formasyon bittikten sonra da Beden Eğitimi Öğretmenleri gibi mezun olup KPSS ile atanma hakları bulunmaktadır. Fakat bu durum değişim gösterebilmektedir. Bu yüzden sürekli takip etmek gerekmektedir.

Ayrıca rekreasyon bölümü öğrencileri özel okullarda çok rahat bir şekilde beden eğitimi öğretmenliği yapabilmektedirler. Devlet atamalarına bağlı olmadığı için böyle bir şans olduğu da göz ardı edilmemelidir.

Egzersiz Ve Spor Bilimleri Öğretmen Olabilir Mi?

Egzersiz ve spor bilimleri mezunları öğretmen olma konusunda genelde formasyona ihtiyaç duymaktadır. Fakat bu bölüm için öğretmenlik seçimi biraz daha zordur. Bu bölümden mezun olanlar sağlıklı yaşam uzmanı ya da sağlık koçluğu yapabilmektedirler. İstekleri doğrultusunda antrenörlük belgesi alıp alanında uzman olarak da görev yapabilmektedirler.

Aynı zamanda Pedagojik formasyon hakkı da tam anlamıyla kapalı değildir. Formasyon alarak eden eğitimi öğretmeni ya da spor öğretmeni olunabilmektedir. Fakat bu durum yukarıda da belirtildiği gibi biraz daha zor ve engelli bir yoldur. Yine de güncel şartlarda öğretmenlik yapma imkânı bulunmaktadır.

Besyo Okumadan Beden Öğretmeni Olabilir Mi?

Besyo okumadan beden öğretmeni olmak mümkündür. Bunun için Besyo ile eş değer bir bölüm okunması gerekmektedir. Devam eden süreçte de formasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat bu durum besyo öğrencilerini ve akademik kadrolarını rahatsız etmektedir. Bu yüzden başka bölümlerden formasyon yolunun kapanmasını istemektedirler. Bu yüzden güncel bilgilere dikkat etmek oldukça önemlidir.

Antrenörlük Okuyan Öğretmen Olabilir Mi?

Antrenörlük okuyan bir öğrencinin öğretmen olması için 3 yol bulunmaktadır. Bu durum için ilk yol çift anadal yapmaktır. BU sayede öğretmenlik hakkı da alınmış olacaktır. İkinci yol ise sınava tekrar girerek besyo kazanmaktır. Son olarak üçüncü yol ise pedagojik formasyon ile öğretmen olmaktır. Bu seçenekler öğretmen olma yoluna atılabilecek adımlardır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın

Yorumlar (8)

 1. Bilal Dursun 6 ay önce

  Beden eğitimi öğretmeni olmak istiyorum açıktan rekreasyon veya egzersiz ve spor bilimleri okursam beden eğitimi öğretmeni olabilir miyim

  • Yüzyüze eğitim veren bir fakülteden mezun olduktan sonra formasyon eğitimi aldığınızda mümkündür.

   • Merhaba eğitim fakültesi mezunuyum, bilgisayar bölümü
    Şimdi açıktan rekreasyon okusam mezun olduğumda beden eğitimi öğretmeni olarak atanabilir miyim?

    • Maalesef açıktan mümkün değil. Yüzyüze eğitim veren bir fakülteden mezun olmanız gereklidir.

     • Hocam merhaba kamuda tarih ogretmeni olarak girev yapiyorum , aciktan reakreasyon bölümünü bitirsem alan degisikligi ile beden egitimi ogretmenligine gecebilirmiyim ?

     • Hayır yüzyüze eğitim şart, açıktan olmuyor.

 2. Talha sekü 5 ay önce

  Beden eğitim öğretmeni olmak istiyorum ama Rekreasyon yönetimi okuyorum bazı yerlerde formasyon alamaz ibaresi yazıyor. Rekreasyon bölümü okuyan alabilir ifadesi yer alıyor. O yüzden net bir bilgiye sahip değilim siz yardımcı olursanız sevinirim

  • Rekreasyon bölümü öğrencileri; antrenörlük, spor yöneticiliği, spor bilimleri gibi bölümlerden mezun olanların alabileceği gibi formasyon alabilir. Burada tek koşuk, açıköğretim olmaması, yani yüzyüze eğitim veren bir fakülteden mezun olmanızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir