Bize Reklam Verin
Halkla İlişkiler Mezunu Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapabilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Halkla İlişkiler Mezunu Hangi Alanlarda Yüksek Lisans Yapabilir?

+ - 0

Halkla ilişkiler mezunu olan bir kişinin yine halkla ilişkiler alanında yüksek lisans yapabildiği bilinmektedir. 4 yıllık lisans eğitimi sonrasında bir halkla ilişkiler bölümü mezunu kendi üniversitesinde ya da farklı üniversitelerde bulunan yüksek lisans kontenjanlarına başvuru yapabilmektedir.

Halkla ilişkiler bölümü dışında kardeş bölümlerden de yüksek lisans yapılabilmesine ilişkin net bilgi ancak eğitim alınan üniversite tarafından verilebilmektedir. Bazı üniversiteler kardeş bölümlerde yüksek lisans yapma imkanı sunabilmektedir.

Yüksek Lisans Mezunu Ne İş Yapar?

Yüksek lisans mezunu, lisans ve yüksek lisansını yaptığı alana bağlı olarak özel ya da devlet kurumlarında kendine iş bulabilir. Günümüzde lisans eğitimi alınan her bölümde yüksek lisans imkanı sunulmaktadır.

Yüksek lisans yapmak üzere tercih edilen bölüme bağlı olarak okunan bölümde akademisyen olunabilmektedir. Akademisyenlik için bölümlerin kendi özelinde bazı kuralları ve sınav gereksinimleri bulunur.

Yüksek Lisans Mezunları Kesinlikle İş Bulur Mu?

Yüksek lisans mezunu olmak kesinlikle iş bulabileceğiniz anlamına gelmez. Ancak yüksek lisans eğitimi alan kişilerin akademik hayatta şansı olduğu da bilinen bir gerçektir. Yüksek lisans yaptığınız alanda mevcut olan iş imkanlarından da faydalanabilirsiniz.

Kısaca ifade etmek gerekirse bir yüksek lisans mezununun iş bulabileceği alanlar tamamen eğitim aldığı bölüm özelinde belirlenir.

Bir örnek vermek gerekirse; Sosyoloji alanında yüksek lisans yapan bir kişi Sosyoloji bölümü kapsamında akademisyen olabilir. Bununla birlikte devlet ve özel kurumlarda çalışmak üzere sosyolog vasfı ile iş başvurularında bulunabilir.

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.

Yorum Yazın