Glikoz Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Glikoz Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?

0

Glikoz özellikleri bakımındannötr bir madde olduğundan dolayı ne asit ne de baz değildir. Kimyada kısaca monosakkarit yani basit şeker olarak tanımlanan bu terim, en önemli karbonhidratlardan biridir. Genellikle metabolik reaksiyonlarda ara ürün ve enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte fotosentezin ana ürünlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve hücresel solunum bu karbonhidrat ile başlamaktadır.

Söz konusu karbonhidrat glukoz veya glükoz olarak da adlandırılabilmektedir ve şekilde kullanımı da oldukça yaygındır. Ancak bu kullanımın aslında yanlış olduğu ifade edilmektedir. Bunun nedeni glikozun monosakkarit yerine kullanılan bir sözcükken; glukozun burada söz konusu olan şeker türünü belirtiyor olmasıdır. Şimdi birlikte glikozun nötr olma nedeni ve pH değeri hakkında daha detayı bilgi edinelim.

İlginizi Çekebilir: C2H5OH Asit Mi Baz Mı?

Glikoz PH Değeri Kaçtır?

Glikoz pH değeri 7 olarak bilinmektedir. Bu pH değeri sayesinde glikozun nötr bir madde olduğu sonucuna varılmaktadır. Çünkü pH değeri maddelerin asit, baz ya da nötr olma durumlarıyla ilgili fikir sahibi olmamızı sağlayan değerdir. PH değeri açılımı “Power of Hydrogen” yani “Hidrojenin Gücü” dür. Bu isme sahip olmasının nedeni ise maddelerin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunu ifade ediyor olmasıdır.

Asitler sulu çözeltilerine hidrojen; bazlar ise sulu çözeltilerine hidroksit iyonu bırakan maddelerdir. Dolayısıyla bir maddenin asitlik bazlık durumuyla ilgili bilgi edinmek için sulu çözeltilerine bakılmaktadır. PH değeri ise sulu çözeltisi çoktan incelenmiş bir madde ile ilgili ulaşılan sonucu göstermektedir. Dolayısıyla bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamanın kestirme yolu olarak da ifade edilebilmektedir.

PH değeri bilinen bir madde asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamak için o değerin ne ifade ettiğini bilmek gerekmektedir. Bunun için pH cetveli olarak adlandırılan bir değerler sistemi oluşturulmuştur. Bu sisteme göre bir madde en az 0 en fazla 14 değerine sahip olabilmektedir ve 0 ile 7 arasındaki değerler maddenin asit olduğunu, 7 ile 14 arasındaki değerler ise maddenin baz olduğunu ifade etmektedir.

Glikoz Nötr Mü?

Glikoz nötr olarak adlandırılabilmek için gereken pH değerine sahip olduğundan dolayı nötrdür. Nötr bir maddenin pH değeri 7 olarak ölçülmektedir ve asitlerin ya da bazların sahip olduğu özellikleri bulundurmamaktadır. Bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda glikozun da nötr bir madde olduğu anlaşılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Sirke Asit Mi Baz Mı?

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın