CH4 Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

CH4 Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?

0

CH4 asit mi baz mı? Sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz; CH4 ne asit ne de baz özellikleri göstermediğinden dolayı nötrdür.CH4 özellikle kimya derslerinde sıklıkla karşılaşılan bir formüldür ve metan gazı olarak bilinen maddeyi ifade etmektedir. Metan gazı doğada kendiliğinden bulunabildiği gibi insan tarafından oluşturulabilmesi de mümkündür. Normal sıcaklık ve basınç altında gaz halde bulunmaktadır ve kokusuzdur. Bu gaz doğal bir gazın bileşimi olması dolayısıyla önemli bir yakıt konumundadır.

Karbon ve 4 hidrojenin birleşmesi ile oluşan metan gazı, hayvan atıklarının hammadde haline getirilip anaerobik çürütücü bakteriler ile dermantöre sokulması ile de elde edilebilmektedir. Bunun yanında metan gazı küresel ısınmaya neden olan sera gazları arasında bulunmaktadır. Doğal olarak çıkan metan gazlarının ise atmosfere herhangi bir zarar vermediği bilinmektedir. Bu gaz yakıt olarak kullanılmasının dışında organik gübre olarak da kullanılmaktadır.

CH4 PH Değeri Kaçtır?

CH4 pH değeri tam olarak belirtilmemiş olsa da nötr olduğu ifade edildiğinden dolayı 7 civarında olduğu düşünülmektedir. PH değeri maddelerin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Bunun nedeni asitlerin sulu çözeltilerine hidrojen, bazların ise hidroksit vermesi olarak açıklanabilmektedir. Kısacı pH değeri bir maddenin asitlik derecesini belirten değerdir.

Bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamak için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bunlar maddenin özelliklerini asit ve bazların özellikleri ile karşılaştırmak, maddenin sulu çözeltisine bıraktığı iyonu tespit etmek, turnusol kağıdı kullanmak gibi yöntemlerdir. Ancak bu yöntemlerin kullanılabilmesi her zaman mümkün olmamaktadır.

Bir diğer yöntem olan pH değerine bakmak tüm bunlar arasında en kolay ve hızlı olandır. Bir maddenin pH değerine bakarak asit mi yoksa baz mı olduğunu anlayabilmek için pH cetveline hakim olmak gerekmektedir. Bu cetvel 0 ile başlayıp 14 ile bitmektedir ve belirli bir sayı sistemi üzerine kurulmuştur. Bu sayı sistemine göre tam ortadaki değer olan 7 nötr maddeleri, 7’den önceki değerler asitleri, 7’den sonraki değerler bazları ifade etmektedir.

CH4 Nötr Mü?

CH4 nötr bir madde olarak bilinmektedir. Nötr maddeler asitler ya da bazların sahip olduğu özelliklere sahip olmayan maddelerdir. Metan gazı da tıpkı bu şekilde ne bir asit ne de bir baz gibi davranmaktadır ve pH değeri 7 civarındadır. Dolayısıyla metan gazı nötr maddeler arasında kabul edilmektedir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın