Aşçılık Okumak Mantıklı Mı? Hangi Üniversite?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Aşçılık Okumak Mantıklı Mı? Hangi Üniversite?

0

Mutfağa ilginiz varsa, genel olarak işleri hızlı yapıyorsanız, hizmet sektöründe çalışmak isterseniz ve iş yapmaktan kaçınmıyorsanız aşçılık okumak mantıklı olacaktır. Fakat aşçılık mezunu olunca sadece yemek yapmayacaksınız, gelen malzemeleri dizme, çöpü dökme meyve kasalarını yerleştirme gibi angarya işlerini de yapacaksınız. Bu tür işleri yapmaktan çekinmiyorsanız aşçılık önü açık bir meslek olduğundan okumak mantıklı bir iş olacaktır.

İçindekiler

2 Yıllık Aşçılık Okunur Mu?

2 yıllık aşçılık ile 4 yıllık aşçılık arasında pek bir fark olmadığı için okunur. 4 yıllık aşçılık okuyan kişiler akademik yönde ilerleme fırsatı yakalamaktadır. 2 yıllık aşçılıkta akademik yönde ilerlemek isteyen kişiler ise yatay geçiş ile 4 yıllığa tamamlaması gerekmektedir. Eğer amacınız aşçılık yapmak ise 2 yıllık okunması daha mantıklıdır.

Aşçılık Bölümü Hangi Üniversitede Okunmalı?

Özel üniversite okumak isteyen kişiler İstanbul Bilgi Üniversitesi, devlet okulunda okumak isteyenler ise; Anadolu üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi ve Toros Üniversitesi aşçılık bölümlerinde başarılılardır.

ascilik bolumunu kimler tercih edebilir
ascilik bolumunu kimler tercih edebilir

Aşçılık Bölümünü Kimler Tercih Edebilir?

Aşçılık bölümünü TYT puan türünden 210 ve üstü alan kişiler tercih yapabilir. 180 ve üstü alan öğrencilerde tercih edebiliyor olsa da genellikle özel üniversitelere belli bir miktar para vermesi gerekmektedir.

Aşçılık bölümünü tercih eden kişilerin; hızlı, dayanaklı, işten kaçmaması ve iş ile uğraşırken diğer işe odaklanabiliyor olması gerekmektedir. Ayrıca okula başladığınızda seçeceğiniz staj yeri çok önemlidir. İlk defa seçtiğiniz mesleği iş hayatında göreceğiniz için iyice araştırıp gitmeniz gerekmektedir.  Eğer umursamadan staj yeri seçerseniz meslekten soğuma ihtimalini bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Üniversite Sınavında Barajı Geçemeyenler

Açık öğretim Aşçılık Okuyanlar Ne İş Yapar?

Açık öğretim aşçılık okuyan kişiler; Turizm endüstrisinde konaklama, yiyecek içecek banket ve yemek hazırlama bölümlerinde mutfak ve servis başta olmak üzere ilgili birimlerde çalışma imkânına sahiptir.

Aşçılık Okuyanlar Memnun Mu?

Aşçılık okuyan kişilerin memnun olup olmadığı çok genel bir soru olduğu için net bir cevap vermek imkânsızdır. Fakat mutfak zorlu bir yer olduğu için bazı aşçıların mesleği bırakıp başka bir iş yapma düşüncesi elbet vardır. Bu tür bir duruma düşmemek için başta okulunuzu sonra stajını iyi bir yerde yapmanız gerekmektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın