Sayıp Dökme Ne Demek? Cümle Örnekleri
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Sayıp Dökme Ne Demek? Cümle Örnekleri

Sayıp Dökme, bir deyim ifadesidir. Günlük yaşamda sık kullanılmasının yanında lise ve üniversite sınavlarında da öğrencilere anlamı sorulmaktadır. Sayıp dökme sözlük anlamı olarak bir işin farklı çeşitlerini açıklamak anlamına gelir. Aynı zamanda bir eylemin, kavramın, olayın, eşyanın da tüm parçalarını, detaylarını ifade etmek anlamı taşımaktadır. Konuyla ilgili olarak her şeyi açıklamak, cümleleri arka arkaya sıralamak sayıp dökme olarak adlandırılır. İfadenin kendisi olumsuz bir anlam taşımamasına rağmen kullanımı genelde olumsuz durumlarda tercih edilmektedir.

Örneğin bir kişinin yaptığı olumsuz davranışları anlatırken ifade edilenler sayıp dökme örneği olarak kabul edilebilir.

Sayıp Dökme İle İlgili Cümle Örnekleri

  • Yaptıklarına çok kızdığı için şimdiye kadar olan her şeyi açıkladı. Bu işe nasıl başladığını, işe nasıl geç kaldığını, iş esnasında nasıl sürekli yavaş davrandığını bir bir sayıp döktü.
  • Kuyumcu dükkanı açtığını söylüyorsun ama içeride hiçbir şey yok. Halbuki bir kuyumcu dükkanında; yüzük, bilezik, kolye, altın, elmas, gümüş her şey olmalı. Daha fazla sayıp dökeyim mi?
  • Ünlü gazeteci yaptığı araştırmalar ile gerçekleri açığa çıkardı. Yasak avlanma yapan kişilerin burayı nasıl bulduğu, hangi hayvanları avladığı, ne tür silahlar kullandıkları gazetecinin bugünkü köşe yazısında tek tek sayıp döküldü.
  • Günümüzde kimse işini iyi yapmaya özen göstermiyor. Bir mühendise bakıyorsun köprü nasıl yapılır bilmiyor. Bir doktora bakıyorsun hastanın ne sorunu olduğu ile ilgilenmiyor. Öğretmenlere bakıyorsun çocuklara karşı tahammülleri hiç kalmamış. Ancak bir mühendis köprü yapmasını, bir doktor hastalıkları, bir öğretmen de öğrencilerin ne olduğunu bilmek zorundadır. Bunları uzun uzadıya sayıp dökmeye de gerek yok sanıyorum.
  • Tatil için güzel olan yerler Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Çanakkale gibi yerler olarak öne çıkıyor. Bu yerlerde deniz, kum, sıcaklık, doğa her şey gerçekten harika özellikler taşıyor.

Sayıp Dökme Yapmak Ne Demek?

Sayıp dökme yapmak, bir eylem, konu veya herhangi bir şey hakkında bir kişinin uzun uzun açıklama yapması, her şeyi ortaya çıkarması ve bu konuda detaylara inmesi anlamında kullanılır. Sayıp dökme yapmak, sayıp dökme eyleminin yapıldığını ifade etmektedir.

içeriğimizi oylayın