Rakam Nedir? Rakam ve Sayı Arasındaki Fark Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Matematik

Rakam Nedir? Rakam ve Sayı Arasındaki Fark Nedir?

0

Rakam nedir sorusunun cevabı, sayı saymak, ölçmek ve hayatımızdaki kavramları belirtmek için kullandığımız işaretler, şeklindedir. Rakamlar, tek karakterlik semboller halinde yazılır ve onları temsil eden kelimelerle seslendirilir. Matematikte tüm sayılar, 10 adet rakamla yazılır. Tüm rakamlar pozitif sayıdır ve negatif rakam yoktur. Başına eksi (-) getirilen rakamlara, negatif sayı adı verilir. Rakamlar, aynı zamanda tam sayıdır. Rakamlar nasıl yazılır, aşağıdaki listede görebilirsiniz:

 • 0 : Sıfır
 • 1 : Bir
 • 2 : İki
 • 3 : Üç
 • 4 : Dört
 • 5 : Beş
 • 6 : Altı
 • 7 : Yedi
 • 8 : Sekiz
 • 9: Dokuz

Gördüğünüz gibi, rakamların yazılışı bu şekildedir. Toplam 10 adet rakam vardır.

İçindekiler

Rakamlar Kaçtan Başlar?​

Rakamlar, 0’dan başlar ve 9’a kadar gider. Toplam 10 rakam vardır ve bütün sayılar, 10 adet rakamla ifade edilir.

Rakam ve Sayı Arasındaki Fark Nedir?​

Rakamlar, sayıları belirten işaretlerdir. Dolayısı ile, sayılar rakamlardan oluşur. Her rakam bir sayıdır ama her sayı bir rakam değilidir.

Örnekle açıklayalım: 10 sayısı, 1 ve 0 rakamlarından oluşur ancak rakam değildir. 1 rakamı ise, aynı zamanda sayıdır. Başka bir deyişle, rakamları, sayıları ifade etmekte kullanılırız. Sayılar duvar ise, rakamlar da onun tuğlalarıdır.

Ayrıca, negatif sayılar rakam değildir. Örneğin -2, bir rakam değil, sayıdır.

Rakamlar Doğal Sayı Mıdır?​

Doğal sayılar; 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 şeklindedir. Dolayısı ile, rakamlar doğal sayı mıdır sorusunun cevabı; evet, rakamlar doğal sayıdır şeklindedir.

Negatif Rakam Olur mu?​

Rakamlar; 0’dan 9’a kadardır. Negatif rakam yoktur. Rakamların başına eksi (-) konularak yazılmasına, negatif sayı denir. Örneğin, 4 rakamının başına eksi (-) koyduğumuzda, negatif sayı olarak ifade edilir ve “eksi dört” (-4) şeklinde okunur.

Rakamlar Tam Sayı Mıdır?​

Rakamlar, kesirli bir şekilde ifade edilemedikleri için, evet tüm rakamlar tam sayıdır.

Rakamlar Sayma Sayısı Mıdır?​

Sayma sayıları 1’den başlar ve sonsuza kadar sürer. Dolayısı ile, 0’dan başlayan rakamlar, sayma sayıları kümesine dahil değildir. Yani, 0 sayma sayısı mıdır sorusunun cevabı, hayır 0 sayma sayısı değildir şeklindedir.

Rakamlar İngilizce Nasıl Yazılır?​

Rakam kelimesinin İngilizcesi, digit ve number şeklindedir. İngilizce rakam nasıl yazılır sorusunun cevabı ise, aşağıdaki şekildedir:
0 : Zero (ziro)
1 : One (van)
2 : Two (tu)
3 : Three (tıri)
4 : Four (for)
5 : Five (fayf)
6 : Six (siks)
7 : Seven (sevın)
8 : Eight (eyt)
9 : Nine (nayn)

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın