İhraç Edilen Öğretmen Ne İş Yapar? Özelde Çalışabilir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

İhraç Edilen Öğretmen Ne İş Yapar? Özelde Çalışabilir Mi?

0

İhraç edilen öğretmenin özelde çalışması ihtilaflı bir konudur. Öncelikle ihraç edilme tanımı kamuda genel olarak iki ana yapı üzerinden söz konusudur. İlk ihraç tanımı kişinin görevini ihmal etmesi, genel ahlaka aykırı davranması, görev tanımına leke sürmesi, yüz kızartıcı eylemlerde bulunması, disiplin cezası alma gibi durumlardan ötürü kaynaklanmaktadır. Diğer tanım ise Cumhurbaşkanlığı kararı ile KHK kapsamında görevden ihraç edilmesidir. KHK kapsamında olanlar terör örgütleri ile işbirliği ile değerlendirmeye tabi tutulur. Bu durumda kişinin özelde çalışıp çalışmayacağı da ihraç tanımına göre belirlenir. KHK kapsamında ihraç edilenler özelde de çalışma imkânı bulamaz.

İhraç Edilen Öğretmen Özelde Çalışabilir Mi?

İhraç edilen öğretmen özelde eğer KHK kapsamındaysa çalışamaz. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği içerisinde 26/3 fıkrasında durum açıklanmıştır. İlgili maddeye göre özel eğitim kurumlarında görev alacak öğretmenler için valilikten izin alınması gerekmektedir. Yine ilgili maddeye göre terör örgütleri ile ilişiği olan kişilerin özel eğitim kurumlarında çalışmalarına valilik tarafından izin verilmemektedir. Bu kapsamda özel eğitim kurumlarında KHK ile ihraç edilmiş olan öğretmenler çalışma şansı bulamamaktadır. Ancak yüz kızartıcı suç, disiplin cezası gibi nedenler ile ihraç edilmiş olan öğretmenler özel kurumlarda iş bulabilir.

İhraç Edilen Öğretmen Geri Dönebilir Mi?

İhraç edilen öğretmen geri dönebilir ancak bunun için dava açması gerekmektedir. KHK veya başka sebeple görevden ihraç edilen öğretmen, bu durumda haksızlığa uğradığını düşünüyorsa mahkemeye başvurarak kararın iptali için dava açabilir. Davanın sonuçlanması iş yoğunluğuna ve kişinin ihraç kararına göre değişmektedir.

Öğretmenler Neden ihraç Edilir?

Öğretmen ihraç edilirken şu kriterler temel alınmaktadır;

  • Terör örgütleri ile bağının olması,
  • Görevine aykırı davranması, yüz kızartıcı faaliyette bulunması, genel meslek tanımına uymayan davranışlarda olması,
  • Hakkında yapılan ihbarların asli çıkması ihraç sebebidir.

KHK İle İhraç Edilen Öğretmen Geri Dönebilir Mi?

KHK ile ihraç edilen öğretmen haksız yere ihraç edildiğini düşünüyorsa dava açarak görevine iade edilebilir. Ancak bu durum için yeterli delilleri sunmalı ve dava sürecinin sonuçlanmasını beklemelidir. Dava süresi ise netlik taşımamaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın