En İyi Sazan Yemi Hangisi? Balık Avlatan Yem
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar Alemi

En İyi Sazan Yemi Hangisi? Balık Avlatan Yem

0

En iyi sazan yemi, güzel bir sazan avı için olmazsa olmazdır. Sazan balığı, yem konusunda oldukça seçicidir ve bu nedenle her yemden aynı verimi alamayabilirsiniz. Biz de en iyi sazan yemi nedir sorusunu sizin için cevapladık.

Sazan Balığı En Çok Hangi Yemi Sever?​

 • Solucan
 • Yapay solucan
 • Mısır
 • Ekmek
 • Hamur

Doğru balık avı ekipmanını kullanmak kadar, sazan balığı en çok neye gelir sorusunun cevabını da bilmek gerekiyor ve şimdi bu yemleri tek tek anlatacağız:

1. Solucanla Sazan Avı​

Sazan solucana gelir mi diye düşünmeyin; solucanlar sazan ve daha birçok avcı balık için lezzetli bir yemdir ve çok çabuk gelirler. Solucanla sazan avında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, solucanı fazla zedelemeden iğneye takmak olmalıdır. Solucan parçalanır veya ikiye bölünürse, sazan için cazip bir av olmaktan çıkar ve iğneye gelmez.

Sıcak yaz günlerinde solucanı uzun süre güneş altında bekletmemelisiniz. Solucanları en iyi nemli toprakta tutabilirsiniz.

Yapay Solucan Yem ile Sazan Avı

Genellikle yarı şeffaf kırmızı renkli silikondan imal edilen yapay sazan yemi, balıkların ilgisini çekebiliyor. Balıkçılarda ya da alışveriş sitelerinde toplu halde satılan yapay solucan yemi, doğada çözünebilir malzemeden üretildiyse, gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

sazan baligi yemleri

3. Sazan Yemi Mısır Nasıl Hazırlanır?

Sazan yemi mısır en verimli ve kolay bulunabilen yemlerdendir. Konserve mısır marketlerde bolca bulunsa da, yumuşamış olduğu için sazanlar bunu iğneden kolayca çıkarıyor ve çoğu zaman yemin gittiğinin farkında olmayabiliyorsunuz.

Bu nedenle sazan yemi mısır olarak en ideali taze mısırdır. Ne kadar iri taneli olursa, dalgalı ve hareketli sularda o kadar rahat bir av gerçekleştirebilirsiniz.

4. Küspe ile Sazan Avı

Ayçiçeği küspesi de, iyi bir sazan yemidir. Av malzemeleri satan dükkanlarda hazır olarak satılır. Mısır ile birlikte kullanabilirsiniz.

5. Sazan Balık Yemi Hamur Hazırlama

Haşlama hamur, çok kullanılan ve deneyimli balıkçıların en sevdiği sazan yemleri arasındadır. Sazan yemi hamuru malzemeleri:

 • Un
 • Su
 • Yumurta
 • Vanilya
 • Tarçın
 • Şeker
 • Renk vermek için kakao veya meyve suyu

Tüm malzemeleri bir kabın içinde karıştırdıktan sonra, sazan balığının yutabileceği büyüklükte küçük toplar haline getirin. Daha sonra, bu hamur toplarını bir süre bekletin ve suda haşlayarak pişirin. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yağda değil suda haşlamanız gerektiğidir.

Başka bir püf noktası da, hamurun rengidir. Eğer gece avlanmayı düşünüyorsanız, sazanın görebileceği parlak renklerde hamur kullanmanız tavsiye edilir. Gündüz avlanacaksanız da, mat tonlar sazanı cezbedecektir.

6. Çekirge ile Sazan Avı

Çekirge yakalamayı başarabilirseniz, sazanlar için çok lezzetli bir yem olacaktır.

7. Boncuk Makarna ile Sazan Avı

Boncuk makarnayı yarı pişmiş kıvamda makarna ile sazan avı için kulllanabilirsiniz.

8. Kuru Üzümle Sazan Avı

İri taneli kuru üzüm, sadece sazan için değil, her türlü balığın avında işinize yarayabilecek bir yemdir.

9. Haşlanmış Patates ile Sazan Avı

Haşlanmış patates sazan avı için ideal bir yemdir. Ancak, patatesi fazla haşlarsanız çok yumuşar ve bir süre sonra suyun içinde kendiliğinden ufalanır. Bu nedenle, tıpkı boncuk makarna gibi, patatesi de çok fazla haşlamadan av için kullanmalısınız.

10. Kaşar Peyniri ile Sazan Avı

Küçük küpler şeklinde doğranmış kaşar peyniri ile özellikle aydınlık sularda ve gündüz vakti sazan avlayabilirsiniz.

Sazan Av Yasağı Ne Zaman?

Karasularımızda, sazan avı yasağı 15 Mart – 15 Haziran tarihleri arasındadır. Sazan avı ne zaman biter sorusunun cevabı da, 15 Mart şeklindedir.

Sonbaharda sazan avı ise, 15 Haziran tarihinden sonra olduğu için mümkündür.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın