Maden Suyu Asit Mi Baz Mı? Yoksa Nötr Mü? Ph Değeri
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Maden Suyu Asit Mi Baz Mı? Yoksa Nötr Mü? Ph Değeri

Maden Suyu asit mi baz mı? Sorusunun cevabı; Ph cetvelinde sade maden sularını ele aldığımızda ph cetveli üzerinde 7 üzerinde olduğundan dolayı bazdır. Fakat bu değişiklik göstermektedir. Maden suyunun içerisinde meyve girdiğinde ya da meyve aromalı yapıldığında asit özelliği göstermektedir.

Maden suyunun yapısını incelediğimizde doğal ve yapay olan minerallerin eklenmiş olduğu su olarak bilinmektedir. Bu nedenle içerisinde bol miktarda mineral bulunmaktadır. Bu hem insan sağlığına yararlı hem de insanlar için önemli bir içecek olduğunu göstermektedir.

Maden Suyu PH Değeri Nedir?

Maden suyu PH değeri piyasa üzerinde bulunan maden sularında değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak çevremizde gördüğümüz maden suları, 6.3 ile 7.1 arasında farklılık göstermektedir. Bu maden suyunun hem asit olabileceğini hem de baz olabileceğini göstermektedir. Asit mi baz mı olduğunu öğrenmek için ph cetvelini incelemek gerekmektedir.

Ph cetveline göre;

  • Bir madde 0 ile 7 arasında bir değer alırsa bu durum o maddenin asit olduğunu göstermektedir.
  • Eğer bir madde 7 değerini pH cetvelinde alıyorsa nötr olarak kabul edilmektedir.
  • Son olarak madde 7-14 arasında değerler alıyorsa bu o maddenin baz olduğunu göstermektedir.

Bu bakımdan yukarıda da belirtildiği gibi genellikle, meyve aromalı olan maden sularının asit olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte sade maden suları da genellikle baz özelliği taşımaktadır. Fakat özellikle asit olan maden sularının insan sağlığına zararı bulunmamaktadır. Aksine maden suları oldukça faydalıdır.

Maden Suyu Nötr Mü?

Maden suyunun çeşidine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle maden suyu için hem asit, hem baz, hem de nötr diyebiliriz.

Maden Suyu Faydaları Nelerdir?

Maden suyu faydaları oldukça fazladır. Yaşam için bir mineral ve kalsiyum kaynağı olarak görülmektedir. Bu güçlü kemiklerin ve vücudun korunmasını sağlamaktadır. Büyüme zamanında, hamilelik sürecinde, yaşlıların mineral ihtiyacını destekleme de kullanıldığı zaman oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Ayrıca maden suları

  • Spor performansını arttırır ve daha iyi bir performansa sahip olmanızı sağlamaktadır.
  • Tok kalmayı kolaylaştırmaktadır. Böylece uzun süre yeme ihtiyacı hissetmezsiniz.
  • Öğrenme yeteneğini artırmanızda size faydaları olmaktadır.
  • Sindirim sistemine faydalıdır. Hatta hazımsızlığı giderme gibi bir özelliği bulunmaktadır.
Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.