Sönmüş Kireç Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Sönmüş Kireç Asit Mi Baz Mı? PH Değeri Kaç?

0

Sönmüş kireç asit mi baz mı? Sorusunu şu şekilde cevaplarız; Sönmüş kireçsulu çözeltilerine hidrojen iyonu bıraktığından ve pH değeri 12,3 olduğundan dolayı bazdır. Kimyasal adı kalsiyum hidroksit olan bu madde, halk arasında yaygın olarak yalnızca “kireç” şeklinde anılmaktadır. Kireç aslında hayatın her alanında karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin; çaydanlıkların tabanındaki beyaz renkli oluşumlar kireçtir. Söz konusu madde kireç taşlarından elde edilmektedir ve bulunması oldukça kolaydır.

Sönmemiş kirecin işlenmesi sonucunda ortaya yeni bir madde çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu maddenin işlenmesi ve suyla teması sonucunda ise sönmüş kireçle karşılaşılmaktadır. Kireç inşaatlarda, arıtma tesislerinde atık suların dezenfekte edilmesinde, kağıt yapımında, içme sularındaki bakterilerin yok olmasında, asfalt yapımında, diş dolgusu gibi tıbbi malzemelerin üretiminde kullanılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi kirecin kullanım alanları oldukça çeşitlidir.

Sönmüş Kireç PH Değeri Kaçtır?

Sönmüş kireç pH değeri 12,3 olarak ölçülmektedir. PH değeri maddelerin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamamızı sağlayan değerdir. PH açılımı İngilizce “Power of Hydrogen” yani “Hidrojenin Gücü” olan bir ölçü birimidir. Bu isme sahip olmasının nedeni maddelerin içerisindeki hidrojen iyonlarının yoğunluğunu ölçüyor olmasıdır. Peki hidrojen iyonlarının yoğunluğu ile asitlik bazlık arasında nasıl bir ilişki bulunmaktadır? Şimdi bu sorunun cevabını açıklayalım.

Maddeler asit, baz ve nört olarak 3 gruba ayrılmaktadır. Her bir grubun kendine has birtakım özellikleri bulunmaktadır. Örneğin; asitler ekşi ve yakıcı bir his uyandırmakta; bazlar ise acı ve kayganlık veren bir his uyandırmaktadır. Bu özellikler sayesinde bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğu tahmin edilebilmektedir. Ancak kesin bir sonuç elde etmek için bakılması gereken başka bir özellik vardır.

Asitler sulu çözeltilerine hidrojen iyonu, bazlar ise hidroksit iyonu bırakmaktadır. Bir madde sulu çözeltisine hidrojen iyonu bırakıyorsa kesin olarak asittir denilebilmektedir. PH’ın hidrojen iyonlarının yoğunluğunu ölçme nedeni budur. Bununla birlikte maddelerin asit mi baz mı olduğunu anlamanın kolay yolu şudur: PH değeri 0 ile 7 arasında olan maddeler asit, 7 olan maddeler nötr, 7 ile 14 arasında olan maddeler ise bazdır.

Sönmüş Kireç Nötr Mü?

Sönmüş kireç nötr bir madde olmak için gereken pH değerine sahip olmadığından dolayı nötr değildir. Bir maddeye nötr diyebilmek için pH değerinin tam olarak 7 olması gerekmektedir. Ancak kirecin pH değeri 7 değil 12,3 olarak bilinmektedir. Bu da kirecin nötr bir madde değil baz bir madde olduğunu göstermektedir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın