Bize Reklam Verin
Mor Renk Nasıl Elde Edilir? Lila veya Açık Mor?
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Moda

Mor Renk Nasıl Elde Edilir? Lila veya Açık Mor?

+ - 0

Mor renk elde etmek için kırmızı ve mavi renkleri karıştırmanız gerekmektedir. Eğer, farklı tonlar elde etmek istiyorsanız mavi ve kırmızı renklerinin farklı tonlarını karıştırmanız gerekir. Yukarıdaki Görselde hangi renkleri karıştırınca hangi tonu elde edebileceğiniz gösterilmiştir.

Mor Hangi Renklerden Oluşturur?

Mor rengini oluşturan renkler; mavi ve kırmızı renkleridir. Bunun yanı sıra farklı tonlar oluşturmak için farklı renkler de katılabilmektedir.

Akrillik Boyada mor Renk Nasıl Elde Edilir?

Akrillik boyada mor rengi elde etmek için kırmızı ve mavi renklerini karıştırmanız gerekir. Bu şekilde elde edilebilmektedir.

Yağlı Boyada Mor Renk Nasıl Elde Edilir?

Yağlı boyada mor rengi elde etmek için mavi ve kırmızı rengini birleştirmeniz gerekir. Bu şekilde her türlü boya türünde mor rengini elde etmeniz mümkündür.

Hangi Renkleri Karıştırırsak Patlıcan Moru Olur?

Patlıcan moru elde etmek için mor ve kırmızı renklerini karıştırmanız gerekir. Kırmızının tonuna göre patlıcan morunu elde etmeniz mümkündür.

Açık Mor Rengi Nasıl Elde Edilir?

Açık mor elde etmek için iki formül kullanabilirsiniz;

  • Mor + Sarı = Açık Mor
  • Mor + Beyaz= Açık Mor

Mor Renk Nasıl Bulundu?

Lübnan ve Suriye sınırlarında ilk kez Fenikeliler tarafından kullanılan mor renk, binlerce salyangozdan elde ediliyordu. Üstelik birkaç gram mor boya için binlerce salyangoz harcanıyordu. O dönemlerde bu renk o kadar zor elde ediliyordu ki; fark ettiyseniz hiçbir bayrakta mor rengi net olarak görünmüyor.

İlginizi Çekebilir: Ten Rengi Nasıl Elde Edilir?

Mor Renk Nasıl Kombinlenir?

Mor renk; bej, krem ve beyaz renkleri ile kombinlenebilir. Mor renk, canlı bir renk olduğu için cansız renklerle kombinlenmesi önerilmez. Mesela, lacivert, siyah ve koyu bordo gibi renklerle kombinlememeniz gerekir.

Lila Renk Nasıl Elde Edilir?

Lila rengi elde etmek için kırmızı + mavi + az beyaz formülünü kullanmanız gerekiri. Eğer, açık bir lila elde etmek istiyorsanız beyazın oranını biraz daha arttırmanız gerekebilir.

Morla Mavi Karışımı Hangi Renk Olur?

Morla mavi karışımı sonucunda lacivert renk elde edilmektedir. Mavi oranı arttırılırsa renk biraz daha açılacaktır.

Yazar Hakkında

Çanakkale'de eşim ve 3 kedimizle yaşayan, 40 yaşında freelance içerik üreticisiyim. Blog yazmak uzun süredir en büyük hayalimdi. İnsanlara bilgi sunmak, derlediğim bilgilerle ödevlerini yaptıklarını görmek beni çok mutlu ediyor.

Yorum Yazın