Sıkan Ayakkabı Nasıl Genişletilir? Ayakkabı Genişletme Tüyoları
 1. Ana Sayfa
 2. Güzellik & Moda

Sıkan Ayakkabı Nasıl Genişletilir? Ayakkabı Genişletme Tüyoları

Ayakkabı nasıl genişletilir? Sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; ayakkabılarına su torbaları doldurup daha sonrasında buzluğa atarak genişletmek en sık kullanılan yollardan biridir. Bununla birlikte birçok yöntem kullanılmaktadır. Ayakkabıları genişletmek ve dar gelen ayakkabıyı daha iyi kullanabilmek için gerekli çözümleri bulmak gerekmektedir. Her zaman her çözümün uygun olmadığını düşünürsek eğer bu makalemizde sizlere birden çok çözüm sunulacaktır.

Farklı ayakkabılar için ya da aynı ayakkabılar için burada yazılan çözümleri kullanmak, ayakkabının genişlemesi için yeterli olacaktır. Ayakkabı genişletme konusunda ne kadar yaratıcı çözümler olduğunu da hep birlikte inceleme fırsatı burada karşımıza çıkmaktadır. Dilerseniz şimdi ayakkabı genişletme için yapılması gerekenlere birlikte bakalım.

İçindekiler

Önden Sıkan Spor Ayakkabı Nasıl Açılır?

Önden sıkan spor ayakkabılar ya da farklı cins normal ayakkabılar için bir takım çözümler bulunmaktadır. Bu çözümler uygulandığında ayakkabının genişleyeceği görülecektir. Ayrıca ekstradan çaba harcamaya da gerek kalmayacaktır. Ayakkabınızı genişletmek için;

Çözüm 1: Dar Gelen ayakkabınızı buzdolabına koyun.

İlk duyuşta kulağa çok mantıklı gelmeyebilir fakat oldukça etkili bir yöntemdir. Oldukça işe yaranmış ve etkili bir yöntem sunmaktadır. Öncelikle bu adımı gerçekleştirebilmek için bir takın adımları yapmak gerekmektedir. Bu adımlar şu şekildedir:

 • [yesil]Adım 1:[/yesil] İlk olarak ayakkabıyı kirden arındırın.
 • [yesil]Adım 2:[/yesil] Dondurucu olan ve içinin dayanıklı olan iki adet buzdolabı poşetini alarak içerisine su doldurun. Fakat ayakkabı genişletme yapacağım derken sakın ayakkabıyı suya bulamayın dikkatli olun.
 • [yesil]Adım 3:[/yesil] Şimdi su torbalarını ayakkabıların içlerine yerleştirin. Daha sonra da ayakkabıları bir poşete koyarak buzdolabına yerleştirin. Bir süre beklettikten sonra ayakkabıları çıkarın. Genişlediğiniz siz de göreceksiniz.

Çözüm 2: Kalın çoraplarla birlikte ayakkabının giyilmesi.

 • [yesil]Adım 1:[/yesil] Sahip olduğunuz kışlık çorapların en kalın olanları giyin. Kalın çorap yoksa eğer birkaç çorabı da üst üste giyebilirsiniz.
 • [yesil]Adım 2:[/yesil] Genişletmek istediğiniz ayakkabıyı giyin. Fakat bunu evde yapacaksanız kesinlikle ayakkabının altını silin.
 • [yesil]Adım 3:[/yesil] Şimdi dolaşarak ayakkabıyı genişletin. Fakat bu yöntem biraz daha yorucu olacaktır dikkat edin.

Ayakkabı büyütme için çözümler yukarıdakilerle sınırlı değildir. Ayrıca yapılacak başka çözümler bulunmaktadır. Bunları yaparak da kolaylıkla ayakkabı genişleyebilir. Çözümlerin devamı olarak da görülebilir ve yukarıdakilerden biri de seçildiğinde işinize yarayacaktır.

ayakkabi buyutme
Bir Numara Küçük Ayakkabı Nasıl Büyütülür?

Çözüm 3: Gazete kâğıdı yöntemi.

 • [yesil]Adım 1:[/yesil] Bu yöntem oldukça basittir. Dar gelen ayakkabıları büyütmek için de kullanılabilmektedir. İlk olarak yapılması gereken gazete kâğıtlarına sirke dökmek.
 • [yesil]Adım 2:[/yesil] Şimdi gazete kağıdının içindeki fazla suyu dökün.
 • [yesil]Adım 3:[/yesil] Gazete kağıtlarını buruşturup ayakkabının içine koyun. Bu şekilde bir gün bekletin. Böylelikle ayakkabınız genişleyecektir.

Sivri Burun Ayakkabı Nasıl Genişletilir?

Sivri burun ayakkabı genişletme için de kullanılan yöntemler yukarıdakiler ile benzerlik göstermektedir. Fakat sivri burunlar için patates tekniği kullanılabilmektedir. Bu teknik daha yararlı ve faydalı olabilmektedir.

Çözüm 4: Patates yöntemi.

 • [yesil]Adım 1:[/yesil] 2 adet patatesi soymanız gerekiyor.
 • [yesil]Adım 2:[/yesil] Şimdi ayakkabının içine patatesleri iyice yerleştirin. Fakat en uca doğru iyice iteleyin.
 • [yesil]Adım 3:[/yesil] Mümkünse bu şekilde bir gün bekletin.
 • [yesil]Adım 4:[/yesil] Bu adımları yaptıktan sonra ayakkabının burnu iyice genişleyecektir.

Önden Sıkan Deri Ayakkabı Nasıl Açılır?

Önden sıkan ayakkabıları genişletmek için yukarıda sunulan 4 çözümden birini seçip uygulamak yeterli olacaktır. Bu çözümler oldukça kullanışlı çözümlerdir. Kullanıldığı taktirde kolaylıkla ayakkabı genişler ve zamanla derinin ayağı sıkması kaybolur. Böylece rahat bir şekilde ayakkabı kullanılabilir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.