Yoğurt Suyu Asit Mi Baz Mı? Yoğurt Suyu Ph Değeri

Yoğurt suyu pH değeri 4 olduğundan dolayı yoğurt suyu asittir. Yoğurt suyu, yoğurdun süzülmesi veya bekletilmesi ile elde edilen sarımsı ya da yeşilimsi sudur. Birçok kişi tarafından çöpe dökülen ve kullanılmayan yoğurt suyunun asit mi yoksa baz mı olduğu merak edilmektedir. Yapılan açıklamalara göre yoğurt suyu dökülmemeli ve kullanılmalıdır. Bu açıklama ile birlikte bir besin olarak kullanılacak olan yoğurt suyunun asit mi yoksa baz mı olduğu sorusu daha da önem kazanmıştır.

Yoğurt Suyu PH Değeri Nedir?

Yoğurt suyu pH değeri 4 olarak ölçülmektedir. Yoğurt suyu asit mi baz mı sorusunun cevabının asit olmasının nedeni budur. Çünkü pH değeri maddelerin asit, baz ya da nötr olmasını anlamamızı sağlayan değerdir. Hidrojenin gücü anlamına gelen ve maddelerin asitlik oranını ölçen bu değerin ifadesi için 0 ile 14 arasında bir sınırlandırma yapılmıştır.

  • pH değerinin 0 ile 7 arasında olması asitlik göstergesidir.
  • pH değerinin 7 olması nötrlük göstergesidir.
  • pH değerinin 7 ile 14 arasında olması bazlık göstergesidir.

Yoğurt Suyu Nötr Mü?

Yoğurt suyu ph değeri 4 olduğu için nötr değildir. Nötr olabilmesi için ph değerinin tam olarak 7 olması gerekir.

İlginizi Çekebilir: Yoğurt Asit mi Baz mı?

Yoğurt Suyu Faydaları

  • Yoğurt suyu faydaları arasında en önemli olan B2 vitamini içeriyor olmasıdır. Riboflamin yani B2 vitamini eksikliği çocuklarda görülen büyüme geriliğinin temel nedenlerinden bir tanesidir. Vitamin ve mineral deposu olarak bilinen yoğurt suyu, B2 vitaminini de bolca içermektedir. Bu vitaminin eksikliği büyüme geriliğinin yanında göz ve ağır kenarlarında kurumalara yol açmaktadır.
  • B2 vitamini vücutta bulunan protein, karbonhidrat ve yağların kullanımını kolaylaştırarak vücudun bunlardan daha fazla yararlanmasını sağlamaktadır. Yoğurda sarımsı, yeşilimsi rengi veren de B2 vitaminidir.
  • Yoğurt suyu vitamin ve mineral deposu olmasının yanında antikanserojen niteliği taşımaktadır. İçinde bulunan probiyotikler sayesinde kanser riskini ve kötü huylu tümörlerin gelişim risklerini azaltmaktadır.
  • Yoğurt suyu alkali yapısı sayesinde cildin asit dengesini nötrleyici bir özelliktedir. Cildi besleyen yoğurt suyu kırışıklıkların, cilt lekelerinin ve sivilcelerin tedavisinde doğal bir ilaç sayılabilmektedir.
  • Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesinde etkisi bulunan yoğurt suyunun özellikle mide ve bağırsaklarda faydalı etkileri bulunmaktadır. Ancak midesi çok hassas olanlara ve on iki parmak bağırsağı ülseri olanlara dokunabileceğinden bu kişiler dikkatli tüketmelidir.
içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın