Burun Kaç Yaşına Kadar Değişir? Veya Büyür?
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Moda

Burun Kaç Yaşına Kadar Değişir? Veya Büyür?

0

Erkeklerde yüzün ve burnun uzaması 18 yaşına kadar sürmekte, kız çocuklarında 16 yaşına kadar bu durumun devam ettiği görülmektedir. Burun değişimi erkeklerde 18 kızlarda 16 yaşına kadar sürmekte, bu farklılığın nedeni kız ve erkek bireylerin biyolojik gelişiminden kaynaklanmaktadır.

Kadınlar isterse 16 yaşından sonra estetik ameliyat yaptırabilmekte çünkü burnun gelişim süreci 16 yaşına kadar sürmektedir. Ancak estetik yaptırmadan önce muhakkak aile onayı gerekmektedir.

Burun Kaç Yaşına Kadar Büyür?

Burun kadınlarda 16 yaşına, erkeklerde ise 18 yaşına kadar büyümektedir. Kız ve erkeklerin ergenlik dönemlerine girişiyle birlikte deneyimledikleri hormonal değişimler birbirinden farklıdır.

Vücuttaki bölgelerin gelişimi biyolojik olarak gelişim sürecinin seyrine göre cinsiyet faktörü üzerinden anlaşılan bir konudur. Kadın veya erkek olmak vücuttaki değişimleri farklılaştırmakta, erkeklerde gelişim daha uzun sürerken kadınlarda daha kısa sürmektedir.

Burun Şekli Değişir Mi?

Çeşitli hormonlar, bağ dokusu veya kıkırdak nedeniyle vücuttaki uzuvlar değişebilmekte ve bu nedenle burun şekli de değişmektedir. Eğer burun ameliyatı olmuşsanız veya hamilelikte burnunuzun değiştiğini fark etmişseniz endişelenmenize gerek yoktur çünkü bu durum sonradan düzelebilecek bir durumdur.

Burun şeklinin değişip değişmediği çok sorulmakta çünkü vücuttaki gelişimin belli yaşa kadar durduğu bilinmektedir. Burun değişimi, vücuttaki diğer uzuvlara göre daha farklı bir değişkenliğe sahip olduğu için kendi bağ dokusundan veya hormon yapısından kaynaklı görünürde farklılık gösterebilmektedir. 

İnsanın Burnu Neden Büyür?

Alerjik bir madde (toz, küf, mantar, polen vb.) soluduğunuz takdirde burun içindeki etlerinizin şiştiği ve burnunuzun büyüdüğünü görmeniz muhtemeldir. Hava kirliliği ve sigara gibi zararlı maddelerin de burun içindeki etlerin şişmesine neden olduğu bilinmektedir.

Kemik eğriliği, burun iltihapları, sinüzit vb. sağlık durumları da burun içindeki etlerin şişmesine neden olduğu için burun büyümektedir. Burnunuzda geçmeyen bir büyüme görüldüyse doktora görünmenizde fayda vardır.

Burun Şekli Ne Zaman Oturur?

Burun şekli ergenlik dönemine girildiğinde oturmaya başlar ancak erkeklerde 18, kızlarda 16 yaşına kadar gelişim süreceği için cinsiyete göre burun görünümü farklılaşmaktadır. Eğer estetik ameliyat olduysanız burnunuzun iyileşme süresi derinizin ince veya kalın olmasına göre değişmekte, ince deriliyseniz 1 yıl, kalın deriliyseniz 1.5-2 yıl içerisinde oturmaktadır.

Burun görünümü cinsiyete göre veya estetik ameliyat olup olmama durumuna göre farklılaşmaktadır. Ergenlik döneminde vücut değişime girdiği için burun da görüntü olarak farklı bir görünüme bürünmektedir.

18 Yaşından Sonra Burun Büyür Mü?

18 yaşından sonra burun büyümemekte ancak erkeklerde 18 yaşına kadar büyürken, kadınlarda 16 yaşına kadar büyümektedir. Erkek ve kızların gelişimsel süreçleri ergenliğe girildiğinde birbirinden farklılaşmaktadır.

Estetik ameliyat yaptırdıysanız burnunuzun görünümünün değişeceğini de unutmamanız gerekmektedir. Burun içi etlerin büyümesine neden olabilecek herhangi bir alerji veya hastalık durumu oluştuysa da burun büyümektedir.

Burun Neden Ölene Kadar Büyür?

Burun, yaşlanıldığı zaman etlerin çökmesi ve yumuşak bağ dokusu nedeniyle zayıflayan etlerin genişlemesinden dolayı ölene kadar büyüyormuş gibi görülmektedir. Yaşlanıldığı zaman burun göreceli olarak sarkmış ve büyümüş gibi göründüğü için burundaki hacim değişmektedir.

Hastalık veya alerji durumunuz varsa burun içi etlerin genişlemesi meydana geleceğinden dolayı burun büyümektedir. Geçmeyen bir burun büyüme durumu yaşıyorsanız doktora gitmenizde fayda vardır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın