Masa Tenisi Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları Neler?
 1. Ana Sayfa
 2. Genel Kültür

Masa Tenisi Nedir? Nasıl Oynanır? Kuralları Neler?

0

Masa tenisi, masa üstünde oynanan 2 veya 4 oyuncunun karşılıklı olarak birbirlerine top atışı yaptığı ve 1800’lü yılların sonuna doğru İngiltere’de çıkan bir oyun türüdür. Yuvarlak haline getirilmiş şarap mantarları top olarak kullanırken puro kutularının kapakları da raket görevini görmekteydi. Daha sonrasında masa tenisi oynamak için hazır setler üretildi ve satışa sunuldu bu da masa tenisinin giderek popülerleşmesine yol açtı.

1900’lü yılların başında Amerika’da popüler hale geldi. Tenis ismini almadan önce ping pong, gossima, whiff whaff gibi isimlerle anıldı. 1920’li yıllar itibariyle masa tenisi federasyonları kurulmaya başlandı. Bunlardan ilki 1921 yılında İngiltere’de kuruldu.  1926 yılında ise Almanya, Hindistan, İsveç, Avusturya, İngiltere, Danimarka, Çekoslovakya, Macaristan birleşerek Uluslararası Tenis Federasyonu’nu kurmuştur.

Böylelikle uluslararası masa tenisi karşılaştırmaları yapılmaya başlanmıştır Bu karşılaşmalardan ilki 1926 yılında İngiltere’de yapılmıştır. Amerika’da ise ilk federasyon 1930 yılında kurulmuştur. Bunu takiben ileriki yıllarda 2 federasyon daha kurulmuştur. 1935 yılında bu federasyonlar birleşerek ülkenin tek masa tenisi federasyonu olmuşlardır.

1980’lerde ise Asya kıtasına yayılarak olimpik bir spor haline gelmiştir. Türkiye’nin masa tenisi ile tanışması ise 1920’li yıllarda olmuştur. İlk karşılaşma 1930 yılında İstanbul’da düzenlenmiştir. 1966 yılınsa ise masa tenisi federasyonu kurulmuştur. Federasyon günümüzde halen faaliyetlerine devam etmektedir.  

İçindekiler

Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

 Masa tenisi ister iki kişi olarak istenirse de iki kişilik gruplardan oluşan iki takım halinde oynanabilir. Oyun üç ya da beş set şeklinde oynanabilir. Bir oyuncunun servis atmasıyla oyun başlar. Atılan top masanın içinde tutulmalıdır.  Oyuna ilk başlayan kişi topu kendi sahasında atıp zıplatarak karşı sahaya göndermeye çalışır.

Top sahaların dışına çıkana kadar bu eylem devam eder. Oyuncu kendi sahasına gelen topu bir kere sektirmeli ve rakip sahaya geri göndermelidir. Topun iki kere sekmesi ve topun düşmesi durumda rakip puan kazanır.

Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

masa tenisi kurallari
 • Kullanılacak olan ağ ile beraber; ağ için askı kordonu, destek çubukları ve bunları masaya tutturmaya yarayan ekipmanlar olmalıdır.
 • Masada kullanılacak olan ağ, masa yüzeyinden 15.25 cm yukarıda olmalıdır.
 • Ağın alt yüzeyi masaya olabildiğince yakın olmalı ve sürekli bir şekilde masaya tutturulmuş olmalıdır. Ağın yanları ise destek çubuklarına bağlanmış olmalıdır.
 • Kullanılacak olan topun ağırlığı 2.7 gr olmalıdır.
 • Top, selüloit veya buna benzer malzemelerden yapılmış olmalıdır. Yüzeyi mat rengi turuncu veya beyaz olabilir.
 • Topun çapı ise 40 mm olmalıdır.
 • Masa tenisi oynarken kullanılacak raket sert ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olmalıdır.
 • Raketteki tablanın kalınlığının en az %85’i tahta olmalıdır.  
 • Raketi güçlendirmek için kalınlığı raketin %7.5 oranını geçemeyecek şekilde eklemeler yapılabilir. 
 • Raketi güçlendirmek için kullanılan katmaların hepsi aynı kalınlıkta ve ebatta olmalıdır.
 • Raketin bir yüzü siyah bir yüzü ise kırmızı renkte olmalıdır.
 • Karşılamadan önce rakipler birbirlerinin raketlerini kontrol edebilirler.

Servisin rakibe puan kazandırması için aşağıdaki kurallar geçerlidir:

 • Servis atışının yanlış yapılması ya da servis atışı yapılamadıysa
 • Gelen servisin karşılanamadıysa
 • Rakip servisi karşılamadan önce top ağın dışına çıkarsa
 • Gelen top oyuncunun sahasına değmeden çizgileri geçerse 
 • Rakip topa vurduğunda top ağ ile yüzey arasından geçerse
 • Rakip topa iki kere vurursa
 • Rakip topu isteyerek engellerse
 • Rakip oyun yüzeyini bozacak eylemlerde bulunursa
 • Rakibin giydiği, taşıdığı vb. bir cisim belirlenen ağ ölçülerini bozarsa
 • Raket olmayan el tenis masasına değerse
 • Servis belirlenen sırayla yapılmadıysa
 • Topa vurulmadan önce eller masayla temas ederse
 • Raket belirtildiği gibi kullanılmıyorsa rakibe sayı kazandırılır.   

Masa Tenisi Masası Ölçüleri Nelerdir?

Masa tenisi ölçüleri şu şekildedir; masa tenisinin masasının genişliği 152,5 cm, uzunluğu 274 cm, yüksekliği 76 cm ve masa filesinin uzunluğu 15,25’cmdir. Masa düz olmalıdır ve kenarlıkları olmamalıdır. Masa, 30 cm’den  bırakılan bir topun sıçrayarak 23cm yükselebileceği nitelikte olmalıdır.

Masanın rengi haki, mavi, yel, bordo gibi koyu renklerde olmalı ve parlamayacak kadar mat olmalıdır. Masanın kenarlarında ve tam ortasından geçecek şekilde 2 cm kalınlığında beyaz çizgileri olmalıdır. Bu çizgilerle masa dört eşit parçaya ayrılmış olur.

Masa Tenisinde Servis Nedir?

masa tenisinde servis nedir

Masa tenisinde servis, oyunu başlatmak için yapılan vuruştur. Servisi kimin atacağına yazı tura atılarak karar verilir. Rakibin servisi karşılayamaması durumunda servisi atan oyuncu puan kazanır. Oyunlarda kullanılan birçok servis çeşidi bulunmaktadır. Forehand servis raketin içiyle yapılan servistir. Backhand servis ise raketin dışıyla yapılan servis çeşididir. 

Masa Tenisinde Set Nedir?

Masa Tenisinde set, oyunun 11 sayı içeren her bir bölümüne verilen addır. Masa tenisi en az 3 en çok 5 setten oluşur. Rakiplerden biri 11 sayıya ulaştığında bir set kazanmış olur. Bir setin bitmesi için rakipler arasında en az 2 sayı fark bulunmalıdır.

Masa Tensinde Topun Oyunda Kaldığı Süreye Ne Denir?

Masa tenisinde topun oyunda kalığı süreye rally, ralli nedir. Let ve sayının hesaplanmasında etkilidir. Let, sonucun puana yansıtılmadığı ralliyken sayı sonucun puana yansıtıldığı rallidir. 

Masa Tenisinde Servis Nasıl Atılır?

Masa tenisinde servis atarken top serbest elin ortasında olmalıdır. Serbest el raketin tutulmadığı ele verilen addır. Masanın uç noktasından geride durarak topu 16 cm yüksekliğe kadar havaya atılır ve direkt bir şekilde topa vurulur.

Masa Tenisinde Kaç Servis Hakkı Vardır?

Masa tenisinde her oyuncunun 2 adet servis hakkı vardır. Setin birinde 10-10 şeklinde bir skor varsa her iki oyuncu da bir servis kullanabilir.

Masa Tenisinde 1 Sette Kaç Sayı Vardır?

Masa tenisinde 1 sette 11 sayı vardır. Bu skora ulaşmak kazanmak için yeterli değildir. Oyuncuların arasında 2 puan fark bulunmalıdır. 

Masa Tenisinde Kaç Let vardır?

Masa tenisinde sınırsız let vardır. Puana dahil edilmeyen ralli olan let oyunun kurallarının dışına çıkıldığında gerçekleşir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın