Sudocrem Nedir? Ne İşe Yarar? 12 Soru 12 Cevap
 1. Ana Sayfa
 2. Güzellik & Moda

Sudocrem Nedir? Ne İşe Yarar? 12 Soru 12 Cevap

0

Sudocrem; özellikle pişiklerin tedavisinde kullanılan, cilt üzerinde koruyucu, destekleyici ve sakinleştirici etkisi bulunan reçetesiz bir ilaç niteliğindeki kremdir. Bu kremin ilk olarak 1930 yılında İrlanda’da üretildiği bilinmekte ve bu da neredeyse bir asır boyunca kullanılagelen bir krem olduğu anlamına gelmektedir. Krem, başlangıçta bebekler için pişik kremi olarak üretilmiştir ve bu nedenle kutusunun üzerinde “Bebek Bakım Kremi” ifadesi bulunmaktadır.

Sudocrem Ne İşe Yarar?

 • Sudocrem yararları ve insan vücuduna etkisi oldukça fazladır. Pişiklerde etkili olmak,
 • Cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmak,
 • Güneş lekelerinde etkili olmak,
 • Tahriş olmuş ciltlerin iyileşmesini sağlamak,
 • Yara ve sivilce lekelerini gidermek.

Olmak üzere bir çok faydası bulunmaktadır. Ayrıca;

 • Yararları saymakla bitmeyen bu kremin üretim amacını da oluşturan pişikler üzerindeki etkisi, özellikle bebekli aileler için bu kremi vazgeçilmez hale getirmektedir. Bebek cildinde tahriş oluşumunu engellemektedir.
 • Egzama, kuruluk yaratan durumlar bebeklerde sıklıkla karşılaşılan cilt problemleridir ve acı, kaşıntı, döküntü gibi can sıkıcı durumlara yol açarak bebekleri rahatsız etmektedirler. Söz konusu krem, bu sorunlarda etkili bir çözüm yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Sudocem krem, yalnızca pişikler üzerinde etkili olmadığından dolayı üretim amacının dışarısına çıkarak daha birçok cilt probleminde kullanılmaktadır. Bu problemlerin başında da cilt lekeleri gelmektedir. Güneş lekeleri, sönmüş sivilcelerin bıraktığı lekeler, çok derin olmayan yaralardan geriye kalan lekeler başta olmak üzere birçok cilt lekesinde etkili sonuçlar vermektedir.

Sudocrem Faydaları Nelerdir?

 • Sudocrem faydaları arasından ilki bebeklerin pişiklerinde etkili olmasıdır. Krem, bir pişik kremi olarak üretilmiştir ve bu konuda severek kullanılmaktadır.
 • Ufak kesiklerin ve hafif yanıkların iyileşmesinde faydalı olmaktadır.
 • Egzama ve kuruluk gibi kaşıntı, döküntü ve kızarıklığa yol açan durumlar üzerinde etkili olmaktadır. Egzama etkilerinde azalmayı sağlamakta ve yara oluşumu engellemektedir.
 • Akne tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Özellikle yaz aylarında oluşan küçük güneş lekelerinin giderilmesinde faydalı olmaktadır.
 • Sivilcelerin küçülmesini ve geçtikten sonra iz bırakmamasını sağlamaktadır.
 • Epilasyon ve ağdada sonra ciltte oluşan kızarıklıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.
 • Yatak yaraları olarak bilinen, hareketsizlikten oluşan yaraların tedavisinde etkili olmaktadır.

Sudocrem Eczane Fiyatı Ne Kadar?

Sudocrem eczane fiyatı, kremin gramına göre değişmektedir. Bununla birlikte her geçen yıl da kremin fiyatında değişiklik olabilmektedir. Genel olarak bilinen fiyatlar ise şu şekildedir:

 • 60 gr için fiyatı, 20 – 30 TL civarı
 • 125 gr için fiyatı, 30 – 40 TL civarı
 • 250 gr için fiyatı 60 – 80 TL civarı
 • 400 gr için fiyatı 100 TL civarı

Ayrıca, yayını okuduğunuz tarihteki fiyatlar için Akakçe platformundan faydalanabilirsiniz. Güncel fiyatlar için buraya tıklayınız.

Sudocrem Tehlikesi Var Mı?

sudocrem tehlikesi var mi
Sudocrem tehlikeli mi?

Sudocrem tehlikesi, bebekler için bile kullanılan bir krem olduğundan dolayı bulunmamaktadır. Bu kremin içerisinde yalnızca çinko oksit, benzil benzoat, benzil phenil menthalon B ve saf su bulunmaktadır ve üretildiği günden bu yana içeriği hiçbir şekilde değiştirilmemiştir. İçerisindeki maddeler göz önünde bulundurulduğunda, temiz içerikli bir krem olarak değerlendirmek mümkündür.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi söz konusu krem, bebek ciltlerinde kullanılmak üzere üretilmeye başlamıştır. Bebek ciltleri hassastır ve o hassas ciltlerde bile kullanılan bir krem, yetişkin biri için bir tehlike arz etmemektedir. Çünkü yetişkin bir insanın cildi, bebek cildi kadar hassas değildir. Bu nedenle söz konusu krem rahatlıkla kullanılabilmektedir ancak belirli bir cilt problemi ya da cilt hastalığı olan kişilerin doktorlarına danışması gerekmektedir.

Sudocrem Sivilce İçin Nasıl Kullanılır?

Sudocrem sivilce için, cilt temizlendikten sonra parmak uçlarıyla sivilcenin üzerine uygulayarak kullanılmaktadır. Bu kremin faydalı olduğu bir diğer nokta da birçok kişinin baş belası olan sivilcelerdir. Krem sivilceler üzerinde iki şekilde etkili olabilmektedir. Bunlardan ilki sivilcenin üzerine sürerek küçülmesini ve iz bırakmadan yok olmasını sağlamak; ikincisi ise sivilcelerin daha önceden bıraktığı izlerin silinmesini sağlamak.

Kremi sivilceler için kullanırken, gece sürmeye dikkat edilmelidir. Gündüz kullanıldığında cilt üzerinde bıraktığı beyaz tabaka rahatsız edici bir görüntü oluşturabilmektedir. Bununla birlikte gece sürüldüğünde sabaha kadar daha iyi etki etmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta kremin tüm yüze değil yalnızca sivilcenin üzerine uygulanmasıdır. Ayrıca, dozu iyi ayarlamak gerekmektedir çünkü çok fazla kullanılan krem ciltte yağlanmayı arttırmaktadır.

Sudocrem Yan Etkisi Var Mı?

Sudocrem yan etkisi bulunmayan bir kremdir. Oldukça temiz içerikli ve hassas bir cilde sahip olan bebeklerde dahi kullanılabilen bu krem masum bir krem olduğundan dolayı, genellikle hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte bütün kremlerde fazla dozda kullanım ya da alerjik tepkimeye girme gibi durumlarda bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bunlar; kuruluk, baş ağrısı, yanma, kaşıntı, kızarıklık, döküntü gibi etkilerdir.

Pişik Kremi Yüze Sürülür Mü?

Pişik kremi Sudocrem yüze sürülebilmektedir ancak tüm yüze uygulanmasındansa lokal olarak uygulanması tavsiye edilmektedir. Cildimizle ilgili yaşadığımız problemlerin birçoğu yüzümüzde kendisini göstermektedir. Özellikle sivilceler, sivilce izleri, güneş lekeleri gibi durumlar yüz bölgesinde istenmeyen bir görüntü oluşmasına yol açmaktadır.

Bu krem, daha önce de söylediğimiz gibi tüm bu problemlerle başa çıkabilmekte ve yüz bölgesinde de kullanılabilmektedir. Kremi yüz bölgesinde kullanılırken, tüm yüze sürmektense bölgesel olarak sürmek önemlidir. Örneğin; lekeler için kullanılacaksa, lekelerin üzerine; sivilceler için kullanılacaksa sivilcelerin üzerine sürülmelidir.

Sudocrem Yüze Nasıl Uygulanır?

Sudocrem yüze uygulanırken ilk olarak yüzü iyi bir şekilde temizlemek gerekmektedir. Çünkü temizlik sonrasında gözenekler ferahlayıp açılmakta ve kremin daha iyi emilmesini sağlamaktadır. Ardından kremden gerekli miktarda alınarak sürülmek istenen bölgelerin üzerine kondurulmaktadır. Daha sonra ise parmak ucu ile kremi yedirerek emilmesi sağlanmaktadır.

Söz konusu krem günde en fazla 3 defa uygulanabilmektedir. Bununla birlikte uygulama miktarında aşırıya kaçmamak çok önemlidir çünkü aşırıya kaçılırsa yağlı yapısı nedeniyle sivilce oluşumuna yol açabilmektedir. Krem, gece sürülmelidir ve cilt tarafından emilene kadar ciltte kalmalıdır. Tüm bunların yanında fayda görebilmek için düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Sudocrem Maskesi Kaç Dakika Bekletilir?

Sudocrem maskesi, yarım saat bekletilmektedir. Bu krem, cilde fırça yardımıyla uygulayarak maske şeklinde de kullanılmaktadır. Genellikle haftada 1 kez yapılması tavsiye edilen bu maske, yarım saat civarında yüzde bekletilmektedir. Bununla birlikte yalnızca kremin sürülmesiyle değil de başka malzemeleri de dahil ederek yapılan maskeler için bekletme süresi farklılık göstermektedir. Yapılan maskeye göre ne kadar bekletilmesi gerektiği öğrenilmelidir.

Sudocrem Nerelerde Kullanılır?

Sudocrem kullanıldığı yerler, vücut üzerindeki her yerdir. Bebeklerin en hassas bölgelerinde bile kullanılan bu kremin, diğer herhangi bir bölgede kullanılmasından herhangi bir sıkıntı yoktur. Birçok cilt probleminde başvurulan krem, vücudun farklı bölgelerindeki sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. Bununla birlikte belirli bir cilt sorunu ya da hastalığı olan kişiler kullanmadan önce doktorlarına danışmayı ihmal etmemelidir.

Sudocrem Nereden Alınır?

Sudocrem alınabilecek yerler; eczaneler, bazı mağazalar ve internet siteleridir. Kullanımı son derece yaygınlaşan bu krem, başta eczane olmak üzere birçok yerden bulunabilmektedir. Kremi eczaneden almak için herhangi bir reçeteye ihtiyaç duyulmamaktadır çünkü reçetesiz de satılan bir kremdir. Fiyat karşılaştırması yapılarak alınmak istenirse, internet sitelerine başvurulabilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın