Jilete Vurulan Sakal Kaç Günde Uzar? Hızlı Sakal Çıkarma Tüyoları
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Jilete Vurulan Sakal Kaç Günde Uzar? Hızlı Sakal Çıkarma Tüyoları

Sağlıklı bir erkeğin normal şartlarda sakalları ayda 1.20 cm ile 1.25 cm arası uzar. Normalde kısa bir uzama olarak görülse de ideal ve sağlıklı uzama şekli böyledir. 2 ile 4 ay arasında 6 cm uzunluğuna kadar çıkabilir. Sakalların görünür hale gelmesi yaklaşık 1 haftayı bulacaktır ancak bazı kişilerde bu süre çok daha kısadır. Bu yazımızda sakal uzatma yöntemlerini inceleyeceğiz.

Sakal Bir Günde Ne Kadar Uzar?

Sakal sağlıklı bir erkekte ortalama 0,30 mm civarında uzama gerçekleştirir. Bu uzama süresi ortalaması alındığı gibi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bunun sebebi cildin üzerinde yer alan kılcal damar ağı ve besleyici yağ bezi yoğunluğunun farklılık göstermesinden kaynaklanır.

En Kısa Sürede Sakal Nasıl Çıkar?

hizli sakal nasil cikar
Hızlı Sakal Nasıl Çıkar?
 • Yöntem 1: Badem Yağı
 • Yöntem 2: Hindistan Cevizi Yağı ve Biberiye Yağı karışımı
 • Yöntem 3: Okaliptus Yağı
 • Yöntem 4: Sarımsak

1Yöntem 1: Badem Yağı

Hızlı sakal uzatma için yüzünüzde az çıkan yerlere badem yağı sürmeniz iyi gelir. İçinde bulunan maddeler sayesinde sakalınıza canlılık kazanmasını ve sakal köklerini beslemesini sağlayacak.

2Yöntem 2: Hindistan Cevizi ve Biberiye Yağı Karışımı

Hızlı sakal çıkarma için Hindistan cevizi yağı ile biberiye yağı karışımını deneyebilirsiniz. Karışımı yaparken onda bir yöntemini kullanmanız gerekir. Yani 10 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 1 çay kaşığı biberiye yağını karıştırmanız gerekir.

Karışımı hazırladıktan sonra sakalın çıkmasını istediğiniz bölgeye sürün. Karışımı yüzünüzde yaklaşık 15 dakika kadar bekletip yıkayın.

3Yöntem 3: Okaliptus Yağı

Okaliptus yağı karışımını hazırlarken; yarım su bardağı zeytinyağı ve 20 ile 25 damla arası okaliptüs yağını iyice karıştırın. Sakalın çıkmasını istediğiniz bölgeye yedirerek sürün. Ardından yarım saat kadar bir süre bekleyip bol su ile iyice durulayın.

4Yöntem 4: Sarımsak

En çok bilinen bu sakal uzatma yönteminde gür sakal çıkması yerine hiç tüy yokken yapılması daha etkili sonuç verir. Başlamadan önce yeni çıkan ufak tüyleri jilet yardımı ile alın. Ilık su ile yüzünüzü iyice yıkayıp kurulayın. Ardından buzu yüzünüzde eriterek gezdirin.

Bir diş sarımsağı alın ve iyice dövün. Yüzünüzde sakal çıkmasını istediğiniz bölgelere sürün. Bu işlemi uzun süre yaparsanız ciltte tahrişe sebebiyet verebilir. Haftada bir bu işlemi yapmanız yeterli olur. Ayrıca sarımsak yöntemini saç içinde uygulayabilirsiniz.

sakal hakkinda merak edilenler

24 Yaşından Sonra Sakal Çıkar Mı?

20 yaş üstü durumlarda sakal çıkmıyorsa belli bir problemin olduğu ve doktora gidilmesi gerekir. Genetik olabileceği ya da belli bir sorunların ortaya çıktığı görülür. Sakalın çıkmaması şu sorunlar ile kaynaklı olabilir.

 1. Testosteron hormonun olmaması ya da yeterli gelmemesi
 2. Kıl köklerinin olmaması ya da yeterli seviyede bulunmaması
 3. DHT hormonun üretilmemesi
 4. Kök kısımlarında hormon tutabilecek yapının (reseptör) bulunmaması
 5. Yanık, ağır sivilce çıkması ya da yara gibi durumlarda köklerin ölmesi

Testosteron azlığı ya da yeteri kadar üretilmemesi durumlarında ihtiyacı kadar hormon takviyesi uygulanır ve sakallar normal kalitede çıkmaya başlar. Bu tip sorunlardan yaralanma dışında hepsi genetik kaynaklı sebeplerden oluşur.

Diğer sakal çıkarma yöntemi ise genetik olarak alanlarda kıl kökü bulunmuyorsa kıl kökü nakli takviyesi yapılır. Durumu göre yapılsa da en etkili yollardan biridir.

Sakal Günde Kaç MM Uzar?

Kişinin yapısına ve genetiğine göre değişse de ortalama 0,30 mm civarında uzama gerçekleştirir. 3 ile 5 gün aralığında gözle görülür dereceye kadar gelebilir.

Badem Yağı Sakal Çıkarır Mı?

Sakal problemi çeken erkekler için genelde tatlı badem yağı kullanmaları tavsiye edilir. İçinde bulunan omega 3 yağ asidi, A, D, E vitaminleri, kalsiyum ve magnezyum kıl ve kıl kökleri için besleyici özelliği bulunur.

Sadece kıl kökleri için değil cilt sorunlarına da fayda sağlar. Acı badem yağı ise parfüm gibi maddelerde, yiyecek ve içeceklere aroma katması için kullanılan bir türdür.

Tatlı badem yağını kullanmadan önce sakalınızı ıslatıp tarayın. Bir tatlı kaşığı kadar badem yağını kıl köklerine masaj yaparak yedirin. Bu yöntem ile kıl kökleri güçlenecek ve yeni kılların çıkmasına yardımcı olacak.

İlginizi çekebilir: Usturaya Vurulan Saç Kaç Günde Çıkar? Gürleştirir Mi?

Badem Yağı Kaç Günde Bir Kullanılır?

Badem yağını gece yatmadan önce günde bir kez kullanmanız yeterli olur. Ayrıca badem yağını zeytinyağı ile karıştırıp sakalınıza ya da cildinize sürmeniz daha etkili olur. Ölçülerini dikkatli ayarlayıp bir bilene danışmanız sağlık açısından önem taşır.

Ayrıca bu tür karışımları uygularken kişiye olan yan etkisi ve alerjisini göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Badem Yağı Sürdükten Sonra Yıkanır Mı?

Badem yağını sakalınıza ya da cildinize sürdükten yaklaşık 30 dakika 1 saat sonra durulamanız gerekir. Yıkamazsanız sakal derisindeki gözenekler hava alamaz. Sakal uzaması ve sağlığı için iyi sonuçlar vermeyebilir.

Badem Yağı Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Badem yağının sakal çıkarma yöntemi olarak işe yaraması için düzenli kullanmanız gerekir. 5 6 ay düzenli kullanım sonunda fark ortaya çıkmaya başlar. Ayrıca her gün yatmadan önce sürüp 30 dakika 1 saat sonra durulamanız gerekir.

içeriğimizi oylayın