Vücutta Titreme Hissi Neden Olur? Hangi Hastalığın Belirtisi?

Vücutta titreme hissi, günlük hayatta stres, aşırı kafein tüketimi, sıkıntı, yorgunluk gibi olumsuz etkiler vücutta titremeye yol açabilir. Tıpta Tremor olarak bilinen Titreme hastalığı, beyin ve kas hareketini kontrol eden kısımda problem çıkmasına neden olur.

Vücutta Titreme Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Titreme hastalığı; parkinson, epilepsi, polinöropati, distoni hastalıklarını ortaya çıkarabilir. Egzersiz sonrası yorgunluk, aşırı stres, gibi faktörler bu tür hastalığı ilerletebilir ya da ortaya çıkarabilir.

  1. Parkinson
  2. Epilepsi
  3. Polinöropati
  4. Distoni

1. Parkinson

Titrek felç olarak adlandırılan Parkinson, yavaş ilerleyen hastalıktır. 65 yaş ve üstü kişilerde görülme oranı %1 civarındadır. Nörolojik hastalığın erken yaşlarda görülmesinin sebebinde genetik faktörler yer alır.

beyinde bulunan substabsiya nigra bölgesinde üretilen dopamin, kişisinin istemli hareket yapmasını sağlayan, striatum adlı beyin bölgesi arasında iletişim kurmasını sağlar. Dopamin üretimi yeterli miktarda olmaması (Parkinson hastalığı) el titremesine neden olur.

Parkinson semptomları arasında; hareket yavaşlaması, mimik azalması ve hareket kısıtlığı bulunur. Aynı zamanda tedaviye en iyi yanıt veren, hücre kaybına neden olan rahatsızlık olarak bilinir.

2. Epilepsi

Miyoklonus ya da miyolkloni veya kas ve kas gruplarının birden kasılması ile aritmetik olarak sıçrayıcı hareketlerle adlandırılan epilepsi hastalığı, el titremesi hastalıkları arasında adı geçer.

Bazen kişinin el hareketleri çok küçük olsa da bazı durumlarda elinde tutuğu nesneyi düşürebilecek kadar artabilir.

3. Polinöropati

Kayıtlarda perifarik sinir olarak adlandırılan, kişinin duysal ve otonom sinir hareketlerinin yapmasını sağlayan sinir sistemlerinin zarar görmesi ile oluşan el titremesi hastalığıdır. Genelde el bölgesinde; karıncalanma, iğnelenme, uyuşma ve dokunmada hassasiyet gibi belirtiler yer alır.

Polinöropati, el titremesi hastalığı dışında pek çok sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu tür hastalıklarda hekimin uyguladığı sürecin dışına çıkmamak gerekir.

4. Distoni

Vücudun kas bölgesinde istemsiz hareketlere sebebiyet veren distoni, bir çeşit hareket bozukluğu hastalığı olarak adlandırılabilir. Kas bölgesinde kasılma, el ve ses tellerinde titreme, bacak, kol ve yüz bölümlerinde kasılma belirtileri gösterir.

Hekimler tarafından tanı konulduktan sonra, türüne göre ilaçlı ya da ilaçsız, botoks enjeksiyonu veya cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.

Üşüme ve Titreme Ne Anlama Geliyor?

İnsandan insana göre farklılık gösterse de; yeterli uyku alamama, demir eksikliği, kansızlık, diyabet gibi sağlık sorunlarından kaynaklı olabilir. Fakat sadece basit bir iç titremesi ya da vücudun soğuk sayılabilecek bir yere girerken alışmaya çalışması olarak da görülebilir.

Vücutta Titreme Nasıl Geçer?

Korku ya da gerginlik gibi durumlarda titreme olacağı için nefes egzersizi, yoga ya da meditasyon gibi yöntemler kaygı ve stresi azaltıp titremeyi durdurma da yardımcı olacak.

Kan, şeker düşüklüğü durumlarda hastaneye gidip kan ve şeker gibi genel kontrol yapmanız gerekir. İhtiyaç duyularsa vitamin takviyesi yapılır.

Psikolojik Titreme Nasıl Geçer?

Psikolojik titreme, herhangi sağlık probleminden kaynaklanmadığı için ilaç ya da vitamin takviyesi alınmasına gerek duyulmaz. Nefes takviyesi, yoga, meditasyon, masaj ya da yeterli uyku gibi basit ama etkili yöntemler ile titremenin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca, olumlama yazımız da size yararlı olacaktır.

Vücutta Titreme ve Kasılma Neden Olur?

Vücutta titremeye ve kasılmaya neden olan durumlar; Uykusuzluk, aşırı kafein tüketimi, fiziksel ve psikolojik yorgunluk, kan şekeri düşüklüğü ve tiroit bezlerinin yeterli veya sağlıklı çalışamaması başlıca sebepler arasında gösterilir.

Parkinson, distoni, polinöropati, epilepsi hastalıkları da vücutta titremeye ve kasılmaya yol açar. Hastalık ilerlemeden doktora görünmek bu tür hastalıklar içi son derece önemlidir.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın