Mide İlacı Asit Mi Baz Mı? Nötr Mü? Ph Değeri Kaç?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

Mide İlacı Asit Mi Baz Mı? Nötr Mü? Ph Değeri Kaç?

0

Mide ilacı asit mi baz mı? Sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; Mide ilacı 10,5 pH değerine sahip olduğundan dolayı bazdır. Mide ilaçları, midedeki asit seviyesini düzenleyerek mideyi rahatlatmak üzerine çalışmaktadır. Bu nedenle midedeki asit seviyesini aşağıya çekmek için üretilen bir ilacın kendisinin de asit olması mantıklı bir durum değildir. Söz konusu mantığın yürütülemediği durumlarda mide ilacının asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamanın yolu pH değerine bakmaktır. Peki pH değeri nedir? Şimdi bu sorunun cevabını birlikte öğrenelim.

Mide İlacı PH Değeri Kaçtır?

Mide ilacı pH değeri 10,5 olarak bilinmektedir. Bu değer mide ilacının baz olduğunu göstermektedir, çünkü pH değeri bir maddenin asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamamıza yaramaktadır. PH değeri temelde maddelerin içerisindeki hidrojen iyonlarının ölçülmesi ile belirlenmektedir. Bunun nedeni asitlerin sulu çözeltilerine hidrojen iyonu verirken; bazların sulu çözeltilerine hidroksit iyonu vermesi olarak açıklanabilir.

İlginizi Çekebilir: NaCI Asit Mi Baz Mı?

PH değeri maddelerin asitlik bazlık durumunun kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilmesini sağlayan değerdir. PH değerine bakarak maddenin asitlik bazlık durumunu anlamak için, pH cetveli üzerinde bulunan değerlerin hangi grubun içerisinde olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu cümlede grup ile kast edilenler asitler, bazlar ve nötr maddelerdir. Değerlere göre yapılan gruplandırma ise şu şekildedir:

  • 0 ile 7 arasındaki değerler, asit.
  • 7 değerini alanlar, nötr.
  • 7 ile 14 arasındaki değerler, baz.

Bu gruplama sayesinde mide ilacının neden baz olduğu daha açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Görüldüğü gibi bu ilaç sahip olduğu 10,5 pH değeri ile bazlar grubunda yer almaktadır. Bununla birlikte mide ilacının asit mi yoksa baz mı olduğunu anlamak için kullanılabilecek başka bir yöntem de asit ve bazların özelliklerinin incelenmesidir.

Mide İlacı Nötr Mü?

Mide ilacı nötr bir maddenin sahip olduğu özellikleri göstermediğinden dolayı nötr değildir. Nötr madde, bir maddenin ne asit ne de baz olmadığının ifadesidir. Nötr bir maddenin sahip olduğu temel özellik pH değerinin 7 olarak ölçülmesidir. Dolayısıyla mide ilacının nötr olabilmesi için pH değerinin 7 olması gerekmektedir ancak 7 değil 10,5’tir. Bu da mide ilacının nötr değil baz olduğunu göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: Etil Alkol Asit Mi Baz Mı?

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın