Yemek Yiyince Mide Bulantısı Neden Olur? Çözümü Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Yemek Yiyince Mide Bulantısı Neden Olur? Çözümü Nedir?

0

Yemek yiyince mide bulantısı nedeni genellikle iyi pişmemiş ya da korunamamış besinlerdeki bakteri veya virüsler bulantıya sebebiyet verebilir. Bu tür durumlarda bulantı dışında kusma, ishal, karın ağrısı ve ateş gibi durumlarda ortaya çıkarabilir. Lahana, ıspanak ve fasulye gibi gaz oluşumu sağlayan besinlerde mide bulantısına neden olabilir.

Yemek Yiyince Mide Bulantısı Çözümü

Bulantı başladığında rahat bir yere uzanıp dinlenerek geçirmeyi deneyebilirsiniz veya nane, limon ikilisini kaynatıp içtiğinizde mideniz rahatlayacaktır. Fakat kusma istediği çok ağır basıyorsa engel olmayın, herhangi bir besinden zehirlenmiş olabilirsiniz. Kusma isteğinizi bastırmak isterseniz açık havaya çıkıp nefes egzersizi yapabilir ya da tuzlu kraker tüketebilirsiniz.

Ara Ara Mide Bulantısı Neden Olur?

Ara ara mide bulantısı nedeni genellikle aşırı derecede kafein içeceklerini tüketmekten, aşırı alkol ya da nikotin tüketiminden ya da farkına varmadığınız ama bünyenize dokunan besinlerden kaynaklanır.

Bazı durumlarda ilaç zehirlenmesi, gıda intoleransı, gastrit, apandisit ya da mide ülserinden de bulantı kaynaklanabilir. Sık sık mideniz bulanıyorsa ya da karın ağrısı varsa mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekir.

Kusturmayan Mide Bulantısı Neden Olur?

Kusturmayan mide bulantısı nedeni genellikle tükettiğiniz gıdalardan kaynaklanır. Yağlı gıdalar, abur cubur, fast food, alkol ve sigara tüketimi mide bulantısını tetikler. Ayrıca hamilelik ve stresli dönemlerde de bu tür durumlar yaşanabilir.

Böyle dönemlerde vücudunuzu susuz bırakmamaya özen gösterin. Limonlu su tüketimi bulantıya iyi geldiği gibi mideyi de rahatlatır. Yediğiniz yemekleri mutlaka gözden geçirin. Çok yağlı ya da tuzlu yemekler de mide bulantısını arttırır. Kusacağınızı anladığınız an yemeyi kesin ya da daha küçük lokmalar ile devam edin.

Mutlaka yağ eklemek istiyorsanız yemeklerinizde zeytinyağı kullanın. Zeytinyağı midede bulunan asitleri düzenlediği için hem yormayacak hem de yanma hissi yaşatmayacaktır. Ayrıca zencefilli suyun içinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Mide asitlerini dengelediği için bulantı hissi önler.

Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur?

Sabahları mide bulantısı sebebi; sindirim sisteminde iltihap oluşması, aşırı alkol ya da sigara tüketimi, migren, gıda zehirlenmesi, gastrit, ülser ya da duygusal çöküntü neden olur. Her sabah tekrarlayan sabah bulantısının nedeni kalp rahatsızlığından kaynaklı olabilir. Sürekli tekrarlıyorsa mutlaka doktora görünmeniz gerekir.

Sabahları her gün mide bulantısını çözmek için öncelikle aç kalmamanız gerekir. Uzun süreli açlık yaşamanız bulantıya yol açabilir. Bulantının altında başka sebepler yatabileceği için hekime görünmeniz gerekir.

Açlık Neden Mide Bulantısı Yapar?

Mideniz, yiyecekleri parçalayarak enerji üretmeye çalışır. Uzun süre yemediğinizde hidroklorik asit üretmeye başlar ve bu asit midede birikir. Yemek borusunun içinde süzülen asit reflü, mide ekşimesi ya da mide bulantısına yol açabilir. Reflü gibi hastalıklar basit görünse de sürekli yemek borusuna asit gitmesi sonucu ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın