Yemek Yiyince Mide Bulantısı Neden Olur? Çözümü Nedir?

Yemek yiyince mide bulantısı nedeni genellikle iyi pişmemiş ya da korunamamış besinlerdeki bakteri veya virüsler bulantıya sebebiyet verebilir. Bu tür durumlarda bulantı dışında kusma, ishal, karın ağrısı ve ateş gibi durumlarda ortaya çıkarabilir. Lahana, ıspanak ve fasulye gibi gaz oluşumu sağlayan besinlerde mide bulantısına neden olabilir.

Yemek Yiyince Mide Bulantısı Çözümü

Bulantı başladığında rahat bir yere uzanıp dinlenerek geçirmeyi deneyebilirsiniz veya nane, limon ikilisini kaynatıp içtiğinizde mideniz rahatlayacaktır. Yemek yiyince mide bulantısı sonrası kusma istediği çok ağır basıyorsa engel olmayın, herhangi bir besinden zehirlenmiş olabilirsiniz. Kusma isteğinizi bastırmak isterseniz açık havaya çıkıp nefes egzersizi yapabilir ya da tuzlu kraker tüketebilirsiniz.

Ara Ara Mide Bulantısı Neden Olur?

Ara ara mide bulantısı nedeni genellikle aşırı derecede kafein içeceklerini tüketmekten, aşırı alkol ya da nikotin tüketiminden ya da farkına varmadığınız ama bünyenize dokunan besinlerden kaynaklanır. Stresten mide bulantısı da, zaman zaman yaşadığımız can sıkıcı durumlar sonucunda ortaya çıkabilir. Buna kimi zaman, psikolojik mide bulantısı adı da verilmektedir.

Bazı durumlarda ilaç zehirlenmesi, gıda intoleransı, gastrit, apandisit ya da mide ülserinden de bulantı kaynaklanabilir. Yemek yiyince mide bulantısı eğer ilaç aldığınız anda geliyorsa, kullandığınız ilaç midenize iyi gelmiyor demektir. Sık sık mideniz bulanıyorsa ya da karın ağrısı varsa mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekir.

Kusturmayan Mide Bulantısı Neden Olur?

Kusturmayan mide bulantısı nedeni genellikle tükettiğiniz gıdalardan kaynaklanır. Yağlı gıdalar, abur cubur, fast food, alkol ve sigara tüketimi mide bulantısını tetikler. Sürekli mide bulantısı ve halsizlik yaşayıp kusamamak, hamilelik ve yoğun stres altında geçirdiğiniz dönemlerde de başınıza gelebilir.

Sürekli mide bulantısı ama kusamama durumu yaşadığınız dönemlerde vücudunuzu susuz bırakmamaya özen gösterin. Limonlu su tüketimi bulantıya iyi geldiği gibi mideyi de rahatlatır. Yediğiniz yemekleri mutlaka gözden geçirin. Çok yağlı ya da tuzlu yemekler de mide bulantısını arttırır. Kusacağınızı anladığınız an yemeyi kesin ya da daha küçük lokmalar ile devam edin.

Mutlaka yağ eklemek istiyorsanız yemeklerinizde zeytinyağı kullanın. Zeytinyağı midede bulunan asitleri düzenlediği için hem yormayacak hem de yanma hissi yaşatmayacaktır. Ayrıca zencefilli suyun içinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Mide asitlerini dengelediği için bulantı hissi önler.

Sabahları Mide Bulantısı Neden Olur?

Sabahları mide bulantısı sebebi; sindirim sisteminde iltihap oluşması, aşırı alkol ya da sigara tüketimi, migren, gıda zehirlenmesi, gastrit, ülser ya da duygusal çöküntü neden olur. Her sabah tekrarlayan sabah bulantısının nedeni kalp rahatsızlığından kaynaklı olabilir. Sürekli tekrarlıyorsa mutlaka doktora görünmeniz gerekir.

Sabahları her gün mide bulantısını çözmek için öncelikle aç kalmamanız gerekir. Uzun süreli açlık yaşamanız bulantıya yol açabilir. Bulantının altında başka sebepler yatabileceği için hekime görünmeniz gerekir.

Açlık Neden Mide Bulantısı Yapar?

Mideniz, yiyecekleri parçalayarak enerji üretmeye çalışır. Uzun süre yemediğinizde hidroklorik asit üretmeye başlar ve bu asit midede birikir. Yemek borusunun içinde süzülen asit reflü, mide ekşimesi ya da mide bulantısına yol açabilir. Reflü gibi hastalıklar basit görünse de sürekli yemek borusuna asit gitmesi sonucu ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.

Adetliyken Mide Bulantısı

Adet döneminde mide bulantısı, birçok kadının yaşadığı ve çok yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bunun nedenleri, hormonal değişiklikler, stres, anksiyete ve prostaglandin hormonu salınımıdır. Bu durum, adet öncesi mide bulantısı şeklinde de tezahür edebilir. Bu duruma karşı aşağıdaki yöntemleri deneyerek midenizi rahatlatabilirsiniz:

  1. Midenizi çok doldurmamak, dolayısı ile zorlamamak için küçük porsiyonlar ile sık sık yemeyi deneyin.
  2. Kola, fanta, vb. gibi gaz yapıcı içecekler ile, bakliyatları bu dönemde daha az tüketmeniz, şişkinlik ve ağrının önüne geçecektir.
  3. Kafeinli ve alkollü içecekler sindirim sisteminiz için uyarıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle adet dönemi mide bulantısı yaşamamak için, bunlardan uzak durmanız iyi olacaktır.
  4. Sıcak kompres uygulayarak abdominal bölgenizi (karın, mide ve bağırsaklar) rahatlatabilirsiniz.
  5. Vücudun PMS ile ilgili yüklendiği ek stresi azaltmak için, yoga ve meditasyon gibi gevşeme tekniklerini uygulayabilirsiniz.

Her kadının adet dönemi deneyimleri farklıdır. Bazı kadınlar adet döneminde hiç ağrı çekmezken, bazıları için hayat son derece zorlaşmaktadır. Eğer her adet döneminde ağrı yaşayan bir kadınsanız ve bu seferki mide ağrınız daha öncekilerden farklı bir şekilde ise, mutlaka doktora gitmenizi öneriyoruz.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın