Selectra Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?
 1. Ana Sayfa
 2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Selectra Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Selectra, ruhsal bozuklukların tedavisinde kullanılan, reçetesiz olarak da temin edilebilen bir ilaçtır. İlacın kullanım dozunu doktor belirlemektedir. Yan etkilerinin görülmesi durumunda doktora başvurmak önem arz etmektedir. İlaç 50 mg tablet kapsülleri halinde satılmaktadır. Reçetesiz satılan bir ilaç değildir. Eczaneden alınması için mutlaka teşhis ve reçete gerekmektedir.

Selectra Nedir?

Selectra, içinde sertralin HCl bulunan bir ilaçtır. 50 mg tablet şeklinde satılmaktadır. Seçici Serotonin Gerialım İnhibitörleri adı verilen ilaçlar grubuna dahildir. Selectra sakinleştirici ve uyku ilacı değildir. Bu yüzden kullanılması son derece tehlikelidir. Selectra ruhsal bozukluk tedavilerinde kullanılan bir ilaçtır. Selectra antidepresan türüdür. Selectra anksiyete tedavilerinde de kullanılmaktadır. Selectra prospektüs baz alınarak tedavi alanları şöyle sıralanabilmektedir;

 • Ruhsal çökkünlük veya diğer adıyla depresyon hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Saplantı- takıntı bozukluğu olan obsesif kompulsif bozukluğunun tedavisinden kullanılmaktadır.
 • Panik bozukluğu tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Travma sonrası yaşayan ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Stres bozukluğu ve sosyal fobi tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Adet önce duygu durum bozukluğu tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Aşırı huzursuzluk tedavisinde kullanılmaktadır.

Selectra Reçetesiz Alınır mı?

Selectra reçetesiz alınabilir. Ancak, doktor kontrolünde kullanılmalı ve reçete ile eczanelerden temin edilmelidir. İlacı reçete ile aldıktan sonra kullanmak gerekmektedir. Selectra aniden bırakmak son derece zararlı olmaktadır. Reçeteli ilaçların kullanımının bırakılması mutlaka doktor gözetiminde olmalıdır. Ruhsal bozukluk ilaçlarının dozajı azaltılarak doktor kontrolünde bırakılması sağlığa faydalıdır. Aksi takdirde ciddi rahatsızlıklar baş gösterebilmektedir.

Selectra Kullanımı

Selectra ilacını kullanacak olanlar Selectra ağır bir ilaç mı sorusunu sıklıkla araştırmaktadır. Selectra bazı hastalara ağır gelebilmektedir. Böyle durumlarda Selectra muadili olan ilaçları doktor reçeteye yazabilmektedir. Selectra muadili olan ilaçlar; As-Sertral, Lustec, Seralin, Serdep, Lustral, Misol, Serotop ilaçlarıdır.

Selectra kullananlar veyahut ilacı kullanacak olanlar nasıl kullanılacağını merak etmektedir. Selectra ilacı, yeterli miktarda su ile ağızdan yutulma suretiyle kullanılmaktadır. Selectra ilacının dozunu ve zamanını doktor belirlemektedir. Selectra ilacının dozu ve zamanı unutulmuşsa doktora veya eczaneye danışmak gerekmektedir. İlaca genelde Selectra 25 mg ile başlanmaktadır. Sabah veya akşam tek doz içilmektedir. Fakat doz miktarını doktor değiştirebilmektedir. Selectra ilacı aç veya tok alınabilmektedir. İlacı aynı saatlerde almak önem arz etmektedir.

Unutulan dozajların yerine çift doz alımı kesinlikle yapılmamalıdır. Karaciğer yetmezliği yaşayan hastaların dozajını doktor düşürebilmektedir. 6 yaşından büyük çocuklarda da ilaç kullanılabilmektedir. İlaçların alkol ile kullanılması tavsiye edilmemektedir. Selectra alkol ile kullanılmamalıdır. Kullanımı halinde doktordan tavsiye almak gerekmektedir. Hamilelerin ve emziren annelerin kullanması sakıncalı olabilmektedir. Tedavi esnasında hamile kalınmışsa doktora danışılmalıdır. İlaç anne sütüne geçebildiğinden dolayı emziren kadınların kullanması bebek açısından tehlikeli olabilmektedir.

Selectra Yan Etkileri

Selectra ilacının yan etkileri araştırma konusu olmaktadır. İnsanlar; Selectra adeti geciktirir mi sorusunu sormaktadır. Selectra ilacının yaygın görülen yan etkileri arasında adet geciktirme ve kesme bulunmamaktadır. Fakat bazı insanların vücudunda bu etkiye yol açabilmektedir. İlaçtan sonra adet kesilmesi yaşanmışsa doktora başvurmak gerekmektedir. Selectra ağız kuruluğu da yapabilmektedir. Ağız kuruluğu; Selectra ilacının yaygın görülen yan etkileri arasında yer almaktadır.

Selectra ateş basması yan etkisi de ilacı kullananlarda sıkça görülmektedir. Bu belirtiler şiddetli olmadığı sürece normal kabul edilmektedir. Şiddetli ve ciddi yan etkiler görüldüğü zaman mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Aksi halde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmak mümkündür. Selectra ilacının yaygın görülen diğer yan etkileri ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Uykusuzluk
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Sersemlik
 • Yorgunluk
 • Boğaz ve kas ağrısı
 • Dikkat eksikliği
 • Kulak çınlaması
 • İştahsızlık veya iştahta ani artış
 • Titreme, uyuşma, karıncalanma

Selectra Fiyat Ne Kadar 2023

Selectra fiyatları 2023 güncel olarak şu şekildedir. Bu fiyatlar, 2023 şubat zamları sonrası güncel fiyatlardır:

Selectra 100 mg Fiyat

Selectra 100 mg fiyatı, 112,52 TL’dir.

Selectra 50 mg Fiyat

Selectra 50 mg 28 film tablet fiyatı, 55,52 TL’dir.

Selectra 25 mg Fiyat

Selectra 25 mg 28 film tablet fiyatı, 45,98 TL’dir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın