Lustral Nedir? Lustral Yan Etkileri | Fiyatı
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Lustral Nedir? Lustral Yan Etkileri | Fiyatı

0

Lustral reçetesiz alınır mı 2023 yılında sorusunun cevabı, evet, Lustral 50 mg reçetesiz olarak alınabilir şeklindedir. Peki, Lustral nedir?

Lustral Ne İşe Yarar?

Lustral etken maddesi, sertraline şeklindedir. Genellikle depresyon tedavisi için doktorlar tarafından yalnızca reçete ile verilen bir ilaçtır. Ancak panik atak, sosyal anksiyete bozukluğu, obsesif-kompulsif bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu olan kişiler için de reçete edilmesi uygundur. Beyinde serotonin miktarının artırılması sağlanarak, kişilerin ruh hali değişimlerinde olumlu etki yaratma, iyileştirme, panik atakları azaltmaya destek olur.

Etkilerin tam anlamıyla fark edilebilmesi için genelde dört ila altı hafta arasında bir zaman aralığı gerekir. Yalnızca reçeteyle satılan Lustral; yorgunluk hissinin oluşumuna neden olabilir. Ayrıca, baş ağrısı, uykusuzluk ve ağız kuruluğu gibi hafif şiddette de sebebiyet verebilir. Sertralin seçici serotonin geri alım inhibitörleri ismiyle bilinen anti depresanların grubuna aittir.

Lustral Yoksunluk Semptomları

Tedavi aniden bırakıldığı zaman kişide yoksunluk belirtilerini kapsayan reaksiyonları gözlenebilir. Yoksunluk semptomlarının belirme riski tedavinin ne kadar sürdüğüne, kullanılan ilacın dozuna ve ilaç bırakılırken dozun ne kadar süre içinde azaltıldığına bağlıdır. Ancak bazı hastalarda görülen yoksunluk semptomlarının boyutu ciddi olabilir. Bu belirtiler tedaviyi bıraktıktan sonra kendisini birkaç gün içinde göstermeye başlar.

Lustral reçetesiz kullanıldığında ve aniden bırakıldığında yoksunluk semptomları iki hafta içinde kendi kendine yok olur. Bazı hastalarda bu durum yaklaşık üç aya kadar devam eder. Bu nedenle Lustral tedavisinin sonlandırılması uygun bulunduğunda, doktor ilaç dozunu gereksinime uygun olarak birkaç hafta ya da ay süresince azaltacaktır. Lustral, gıdalarla ya da ayrı bir biçimde alınabilir. Alkolle beraber kullanılması uygun bir durum değildir. Greyfurt suyu, sertralinin vücuttaki düzeyini arttırabileceğinden, Lustral ile beraber alınmamalıdır.

Lustral Yan Etkileri

Çok yaygın olarak gözlenen yan etkiler arasında uykusuzluk, baş dönmesi, sersemlik hali ve uykululuk hali, baş ağrısı, ishal, ağız kuruluğu, hasta hissetme, cinsel işlev bozukluğu, yorgunluk olarak sayılabilir. İlacın kullanımı sebebiyle uykusuzluk sorunu gerçekleştiği zaman sabah erken saatlerde alınabilir. Benzer şekilde ilacın kullanımına bağlı olarak sürekli uykunun varlığı görülürse de ilaç yatarken alınabilir.

Lustral kullananlar, nadir görülen yan etkiler olarak; nefes almada zorluk, göğüste ağrı ya da baskı, önemli derecede baş dönmesi, bayılma, on dakika içinde geçmeyen kanamalar, baş ağrıları, odaklanma ve hafıza problemleri, halsizlik, denge kaybı, intihar düşüncesi gibi etkileri raporlamıştır.. Ayrıca, aşırı enerjik hissetmek, yorgunluk hissi duymamak, cilt ya da göz beyazlarında sarımsı renk, idrarda ya da dışkıda kan görülmesi, diş etlerinde nedensiz kanamalar gibi kanama ile alakalı anormal durumlar gözlenebilir.

Lustral cinsellik konusunda da yan etkilere sahiptir. Cinsel isteksizlik, geç boşalma gibi etkiler, ilaca başladıktan sonra sık sık görülür ancak bir süre sonra normale döner.

Lustral Ne İçin Kullanılır?

Lustral reçetesiz alındığında, obsesif kompulsif bozukluğu olan altı yaşından büyük çocukların tedavisinde de kullanılır. Bunun dışında çocukların tedavisinde kullanımı uygun değildir. Lustral kullanımı “akatizi” olarak nitelendirilen, oturamama veya yerinde duramama hali olarak görülen hareketlilik durumu ile ilişkilendirilmiştir. Bu durumun tedavinin ilk haftalarında gelişme olasılığı fazladır.

Depresyon, saplantılı-takıntılı bozukluk, panik bozukluğu, duygusal olarak kişiyi etkisi altına alan bir olaydan sonra meydana gelen travma sonrası stres bozukluğu, sosyal fobi, adet dönemi öncesi duygulanım bozukluğu, aşırı huzursuzluk tedavilerinde Lustral kullanılır. Lustral uyku ilacı ya da sakinleştirici olan bir ilaç değildir. Kişide yer alan hastalığın tedavi edilmesi amacıyla doktor bu ilacın kullanılmasını uygun gördüğü için yazmıştır.

Lustral Nasıl Kullanılır?

Lustral reçetesiz tedavisinin ne kadar süre boyunca devam edileceği ve doz alım şeklinin nasıl olması gerektiği, kaç tablet almanın kişiler için ideal olacağı doktor tarafından bilgilendirilir. Bu nedenle daima doktor tavsiyelerine uymak gerekir. Genel itibariyle tedaviye sabahları ya da akşamları bir defa alınmak üzere 25 ila 50 mg’lık bir doz ile başlangıç yapılır. Fakat doktor, dozu günde en fazla 200 mg’a kadar artırabilir.

Uykululuk hali hissinde Lustral akşam, yatmadan önce alınabilir. Lustal’i sabah ya da akşam olmak üzere aç ya da tok karnına alınması uygundur. Günün aynı saatinde alınması tercih edilir. Lustral bir bütün biçiminde ve bir bardak su ile yutulmalıdır. Tabletleri çiğnemek ya da ezme hareketlerinde bulunulmamalıdır.

Lustral Tedavi Süreci

Lustral ile başlanılan tedavinin ne kadar süreceği doktor tarafından belirlenecektir. İyileşme hissedilse dahi tedavinin yarıda kesilmemesi gerekir. Çocuklarda Lustral kullanımında, altı ve on yedi yaş arasındaki, obsesif kompulsif bozukluğu olan hastalarda kullanmak mümkündür. Doktor, çocuğun vücut ağırlığına bakarak uygun doz ayarlamalarında bulunacaktır. Beklenenlerin dışında bir yan etki gözlendiğinde doktora başvurulmalıdır.

Lustral Nasıl Bırakılır?

Lustral bırakmak için, sadece doktor kontrolünde kullanılmalı ve bırakılmalıdır. Aniden kesildiğinde yoksunluk semptomları doğuracağından ve hayat kalitenizi düşüreceğinden doktorun size önerdiği dozlarda azaltmalı ve öyle bırakmalısınız.

Lustral Alkolle Alınır Mı?

Lustral 50 mg alkolle alınır sorusu antidepresan kullanıcıları tarafından çok merak ediliyor ancak cevabı kesinlikle hayır şeklindedir. Her türlü antidepresan, alkolle etkileşime girebilir ve istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Her ne kadar etrafınızda bunu yapıp bir şey olmadığını söyleyen insanlar olsa da, her insanın bünyesi alkol ve ilaç birleşimine farklı tepki vereceğinden, kesinlikle uzak durmalısınız.

Lustral Fiyatı 2023

Lustral 50 mg fiyatı 2023 güncel fiyatı 83,50 TL’dir. Lustral 100 mg fiyatı ise, 112,52 TL’dir. Lustral reçetesiz fiyatı, eczanelere göre değişebilmektedir.

Lustral Reçetesiz Alınır Mı?

Lustral 50 mg reçetesiz olarak alınabilir. Lustral 100 mg reçetesiz satışı da aynı şekilde mümkündür. Ancak, her türlü antidepresan ilaçta olduğu gibi, Lustral’i de reçetesiz olarak kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Lustral Kırmızı Reçete mi?

Lustral kırmızı reçeteli ilaç değildir.

Lustral Yeşil Reçete mi?

Doktorlar Lustral’i yeşil reçete ile vermezler. Standart reçete ile satın alınabilecek bir ilaçtır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın