Madecassol Ne İşe Yarar? Reçetesiz Satılır Mı? Yan Etkileri KullanımI
 1. Ana Sayfa
 2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Madecassol Ne İşe Yarar? Reçetesiz Satılır Mı? Yan Etkileri KullanımI

0

Madecassol krem cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan ve reçetesiz satın alınabilen bir merhemdir. Madecassol reçetesiz alınmışsa mutlaka prospektüsü okunmalıdır. Madecassol kremini kullanmadan önce doktora veya eczaneye danışılması tavsiye edilmektedir. Yan etkileri görüldüğü takdirde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Peki, Madecassol merhem ne işe yarar?

Madecassol Nedir?

Madecassol Centella Asiatica’nın titre edilmiş ekstresiyle elde edilen bir merhemdir.  Madecassol 40 gramlık ambalajlarla satılmaktadır. Madecassol antibiyotik mi sorusu insanlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Madecassol, antibiyotik krem değildir. Madecassol krem neye yarar sorusuna cevap olarak şunlar sıralanabilmektedir;

 • Madecassol, yüzeysel 1. veya 2.derece yanıkların tedavisinde,
 • Madecassol, bölgesel deri ülseri tedavisinde,
 • Madecassol, yatak yaralarının tedavisinde,
 • Madecassol, meme başı çatlak ve yarıklarının tedavisinde,
 • Madecassol, genital bölge yırtılmalarının tedavisinde,
 • Madecassol, sünnet sonrasında,
 • Madecassol, doğuma yardımcı olacak küçük cerrahi müdahaleler esnasında,
 • Radyasyon tedavisi sonrasında ciltte oluşan hasarların tedavi edilmesinde,
 • Madecassol sivilce izleri geçirmede kullanılabilmektedir.

Madecassol Kullanımı

Madecassol nasıl kullanılır sorusu insanlar tarafından araştırma konusu olmaktadır. Madecassol günde 1-2 kez uygulanmalıdır. Doktorun önerisine göre bu dozaj değişebilmektedir. Kapağı açıldıktan sonra sorunlu bölgenin üzerine ince katman halinde sürülmelidir. Madecassol açık yaraya sürülür mü sorusu insanlar tarafından araştırılmaktadır. Madecassol açık yara üzerine kesinlikle sürülmemelidir.

Böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşayan hastalarda kullanımına dair bir klinik çalışma bulunmamaktadır. Bu yüzden böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşayan hastaların doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Madecassol merheminin sürülmesi unutulmuşsa; unutulan dozun telafisi için fazla miktarda merhem kesinlikle sürülmemelidir. Bir sonraki merhem vakti geldiğinde ince katman halinde sürülmelidir. Madecassol acnelyse krem olarak da kullanılmaktadır. Bu durum da Madecassol sivilce üzerinde etkili olmasından kaynaklanmaktadır. Fakat sivilce için kullanılacaksa mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Aksi takdirde Madecassol alerji yapabilmektedir.

Alerji durumuyla karşı karşıya kalınmışsa; kullanımının bırakılması ve doktora gidilmesi gerekmektedir. Madecassol kreminin içinde bulunan bazı kimyasallar alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Böyle durumlarda doktorlar tedavi için muadil ilaçlar yazmaktadır. Madecassol ayak mantarı tedavisi için kullanılacaksa önce doktora başvurmak gerekmektedir. Ayak mantarını geçirme etkisi, ilacın özellikleri arasında yer almamaktadır. Tedavi esnasında hamilelik süreci başlamışsa eczaneye veya doktora danışarak kullanmak gerekmektedir.

Madecassol Krem Ne İşe Yarar?

Madecassol krem kullananlar, alerji durumuyla karşı karşıya kalınmışsa; kullanımının bırakılması ve doktora gidilmesi gerekmektedir. Madecassol kreminin içinde bulunan bazı kimyasallar alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Böyle durumlarda doktorlar tedavi için muadil ilaçlar yazmaktadır. Madecassol ayak mantarı tedavisi için kullanılacaksa önce doktora başvurmak gerekmektedir. Ayak mantarını geçirme etkisi, ilacın özellikleri arasında yer almamaktadır. Tedavi esnasında hamilelik süreci başlamışsa eczaneye veya doktora danışarak kullanmak gerekmektedir.

Emziren annelerin de süte geçip geçmeyeceği konusunda doktorlarından bilgi alarak kullanımı devam ettirmesi gerekmektedir. Madecassol kremi; 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında, çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edilmelidir. Son kullanma tarihi geçen Madecassol kreminin kullanılmaması ve atılması gerekmektedir. Kullandıktan sonra tarihinin geçtiği fark edilirse; sürülen yer bol suyla yıkanıp daha sonra eczaneye danışılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Madecassol kremin son kullanma tarihi geçerse ne olur

Madecassol krem ile ilgili merak edilen bazı sorular ve cevapları şu şekildedir:

1. Madecassol Makat Çatlağına İyi Gelir Mi?

Madecassol krem makat çatlağı için de kullanılabilir. Dolayısı ile, Madecassol makata sürülür mü sorusuna evet şeklinde cevap verebiliriz.

2. Madecassol Tüylenme Yapar Mı?

Madecassol merhem özellikle yüz için kullanıldığında, bünyesindeki besleyici yağlar cilt tarafından emildiğinde, cılız tüyleri besleyebilir. Ancak bu tüylenme kalıcı değildir, Madecassol kullanmayı bıraktığınızda geçer.

3. Madecassol Pişik İçin Kullanılır Mı?

Madecassol krem, hem bebeklerde hem de yetişkinlerde pişik için kullanılabilir.

4. Madecassol Vücut Çatlakları İçin Kullanılır Mı?

Vücut çatlakları Madecassol ile geçmektedir ancak uzun süreli kullanım gerekmektedir. Madecassol kullanıcı yorumları, en az 1 yıllık bir kullanımdan sonra etkili olduğunu anlatmaktadır.

Madecassol Yan Etkileri

Kimyasal olan her ilacın ve merhemin yan etkileri bulunabilmektedir. Yan etkilerin şiddetli ve ciddi olduğu durumlarda mutlaka doktora gitmek gerekmektedir. Cilt hassasiyeti; Madecassol kreminin hafif yan etkileri arasında yer almaktadır. Madecassol kremi; cilt döküntüsü, alerjik reaksiyon, kaşıntı, kızarık ve kurdeşen yapmışsa ciddi yan etkileri oluşmuş anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda acilen doktora gitmek gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Madecassol Reçetesiz Alınır mı?

Madecassol kullananlar, merhem reçetesiz alınabilir mi sorusunu merak etmektedir. Madecassol kremi reçetesiz temin edilebilmektedir. Madecassol al sayesinde reçetesiz şekilde merheme sahip olunmaktadır. Kullanmadan önce prospektüsünün iyice okunması gerekmektedir. Olası yan etkileri şiddetlendiği takdirde kullanımının bırakılması ve en yakın hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Madecassol kremi göze bulaştığı zaman bol su ile yıkanması gerekmektedir. Madecassol aile hekimi yazabilir mi sorusu da insanlar tarafından araştırılmaktadır. Madecassol kremini aile hekimleri de yazabilmektedir. Reçetesiz olarak da alınabilmektedir.

Madecassol Eczane Fiyatı

Madecassol fiyatı, güncel olarak 83,50 TL’dir.

Madecassol Nasıl Okunur?

Madecassol, madekasol şeklinde okunur.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın