Zestat 15 mg Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?
 1. Ana Sayfa
 2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Zestat 15 mg Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Zestat 15 mg solüsyon sosyal anksiyete, uyku bozuklukları ve majör depresyon bozukluklarında doktor tarafından verilen bir ilaçtır. Bu durumlarda en çok verilen etkili antidepresanlardan biridir.

Zestat 15 Mg Nedir?​

Zestat solüsyon depresyon olarak karşılaşılan majör depresif bozukluklarda doktorlar tarafından verilen bir ilaçtır. Depresyon bozukluğunda beyinde işlev gören görevli kimyasallarda ortaya çıkan bazı eksikliklerin giderilmesi ve buna bağlı olarak beynin normal işlevine geri dönebilmesi için destek olan bir ilaçtır. Genel olarak tedavi amacıyla kullanılır.

Depresyon kişilerin duygularında ortaya çıkan bozukluk ve duyguları kontrol edememe durumudur. Bu hastalık sonucunda beyinde bir dizi değişiklik görülür. Sinir hücreleri birbiriyle temas etmediği ve iletişim kurmadığı zaman pek çok yan etkisini de birlikte getirmektedir. Zestat neye yarar diye bakıldığında genel olarak ilaç depresyon sonucunda kişilerin karşılaştığı uyku problemlerini de tedavi edebilmek için kullanılır.

Zestat 15 Mg Reçetesiz Alınır Mı?​

Zestat reçetesiz alınabilen bir ilaç değildir. Diğer nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi bu ilaç da reçetesiz olarak satılmaz. Aynı zamanda aile hekimi tarafından yazılan ilaçlar da etkisi olabilir. Uzman bir nörolog tarafından yazılan reçete ile eczaneden alınmalıdır. Hastalığı tanısı tam olarak konulmadan kişiler gidip bu ilacı kullanmamalıdır. Sağlığa zarar verici etkileri olabilir.

Zestat 15 Mg Kullanımı​

Zestat nasıl kullanılır konusu aslında daha çok kişiye göre değişir. Kişinin hastalığının seyrine göre doktoru ilacı nasıl kullanacağına dair bir reçete hazırlar. Tedavi sürecinde doktor bu ilaç için ne dediyse o şekilde kullanımı önerilmektedir. Yanlış kullanıldığı zaman hastalığın seyri olumsuz bir yönde etkilenebilir. Kişilerin sağlığına zarar verebilir. Hatta talimat dışı uygulamalarda var olan hastalık daha kötü bir hal alabilir.

Zestat kullanımını doktor farklı bir şekilde önermediyse her gün aynı saatte alınması önerilir. Tercihen yatmadan önce kullanılması önerilir. Solüsyon bardağa damlatılmadan önce iyice çalkalanmalıdır. Bir bardak su içerisine doktorun istediği miktara uyarak damlatılmalıdır. İlaç suyun içerisine tamamen girdikten sonra beklemeden içilmelidir.

Zestat Krem Yan Etkileri​

Zestat yan etkileri her ilaçta olduğu gibi yaygın ya da az yaygın etkileri gözlemlenmektedir. Zestat kullanan kişilerin boğazı yutkunacak ya da nefes alamayacak derecede şişebilir. Elde, ayaklarda, yüzde, dudaklarda ve bileklerde şişme gözlemlenebilir. Bunun dışında Zestat kullanımı yan etkileri şu şekilde olabilir:

 • Ağız içinde iltihaplanma, boğaz ağrısı, ateş gibi enfeksiyona işaret edebilecek belirtiler görülebilir.
 • Deri döküntüleri, baygınlık görülebilir.
 • Ruh halinde değişiklikler, kabus görme ve aşırı sinirlilik bir süre gözlemlenebilir.
 • Kaslarda istemsiz kasılmalar ve ellerde titremelerde görülebilmektedir.
 • Mani atakları gibi aşırı hareketlilik davranışı görülebilir.
 • Derinin sararması ve gözlerin sararması da ilaç kullanımdan sonra gerçekleşebilir. Bu durum karaciğerdeki işlev bozukluğunun nedeni olabilmektedir. Doktora bildirmek gerekir.
 • Kilo alma, iştah açılması, yorgunluk, kabızlık gibi etkiler de görülebilir.
 • Tedavinin ilk haftalarında genelde uykulu olma ya da uyuşukluk gibi durumlar gözlemlenebilir. Bu durumda doktora danışmadan herhangi bir değişiklik yapılmamalıdır.
 • Vücutta sıvı birikmesi sonucunda bacaklarda ve eklemlerde ödem şeklinde şişkinlikler gözlemlene bilir.
 • Kişilerde zaman zaman sersemleme ya da baş dönmesi gibi etkiler de olabilir.
 • Anormal düşünceler, anormal rüya görmeler ilacın yan etkilerinden biridir.
 • Karaciğer testleri bozulabilir ve değerler aniden yükselebilir. Bu durumda da doktora danışmak gerekir.
 • Kas ağrıları, eklem ağrıları ve baş ağrısı da görülebilen bir durumdur.
 • İlaç sonrası bacakta karıncalanma, huzursuz bacaklar, gıdıklanma gibi anormal duyular hissedilebilir.
 • Düşük kan basıncı görülebilir.
 • Tedirginlik hissi, zihin bulanıklığı gibi sorunlar sonucunda uykusuzluk görülebilir. Bu durum geçicidir. Eğer hala devam ederse doktorla konuşarak ilaç değişikliği istene bilir.
 • Seyrek görülen yan etkilerinden biri halisünasyon görmektir. Bu durumda doktorla danışarak tedavinin devam ettirilip ettirilmemesi gerektiği görüşülmelidir.
 • Ayak altının yanması ve iğne batması hissi de oluşabilir.

Zestat 15 Mg Fiyatı​

Zestat fiyatı güncel 2023 zammından sonra 82 TL olarak eczanelerde reçeteli bir şekilde satılmaktadır. Reçeteli olduğu için bir kısmını devlet de öder. Reçetesiz alınmaz fakat kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasından hastalık geçmişine bakıldığı zaman bazı eczaneler acil durumlarda verebilir. Bu durumda ilacın yeniden reçete ettirilip eczaneye verilmesi gerekir. Reçeteli olarak verilmeyen ilaçtan devlet ödemesi yapılmadan tüm fiyatın ödenmesi beklenir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın