Aldara Krem Ne İşe Yarar? Aldara Fiyatı Güncel
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Aldara Krem Ne İşe Yarar? Aldara Fiyatı Güncel

0

Aldara krem insan vücudunda tümör ya da siğil oluşumunda kullanılan ilaçlardan biridir. Etkisinin yoğun olmasından dolayı dikkatli kullanımı önerilen bir kremdir.

Aldara Krem Nedir?

Aldara krem ne işe yarar diye bakıldığı zaman daha çok genital bölgede çıkan siğil ve tümör karşıtı olan kremdir denebilir. Kişilerin anüs çevresinde ya da genital bölgesinin çevresinde derinin üst kısmında çıkan aktinik keratoz (güneşe çok maruz kalma durumunda ortaya çıkan deri kabarcıkları), yüzeyel bazal karsinom (vücudun belli bölgelerine yayılabilen deri kanseri) ve siğil (kondiloma akuminata) durumlarında kullanılır. Siğil, aktinik keratoz ve bazal hücreli karsinoma neden olan virüslerle savaşır. Bununla birlikte vücudun kendi bağışıklık sistemini yeniden kazanmasını destekler. Kremin üretim yeri İngiltere’dir. Ruhsat sahibi ise MEDA Pharma İlaç Sanayi ve A.ş’dir

Aldara Krem Nasıl Kullanılır?

Aldara krem kullanımı normal kremler gibi deri üzerine uygulanır. Farklı kullanım şekli de bulunmaz. 12 şase içerisinde her birinde 250 mg krem bulunan bir ilaçtır. Yeşil- beyaz bir kutusu vardır. Çok yaygın kullanıldığı için halk arasında genital siğil kremi olarak bilinmektedir. Kişiler tedavi sonrasında doktorun önerisiyle bu ilacı kullanmalıdır. Aksi takdirde hali hazırda bulunan hastalıkları daha kötü etkileyebilir. Doktor tavsiyesi dışında kullanımı önerilmez.

Aldara krem açık yaraya sürülür mü konusu önemlidir. Virüslerin oluşturduğu yaralar belli dönemlerde açılıp kapamayabilir. Bu durumda kremi direkt olarak sürmek önerilmez. Doktorla konuşup farklı bir tedavi yöntemine başvurulmalıdır. Açık bir yara varsa ilk olarak açık yaranın iyileşmesi beklenmelidir. Yara tamamen iyileştikten sonra sorunlu bölgelere krem sürülebilir.

Aldara Krem Reçetesiz Alınır Mı?

Bu krem doktor tarafından tavsiye edilen bir ilaç olduğu için reçetesiz satılıp satılmadığı pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Normal reçeteli bir kremdir. Fakat reçetesiz ya da reçeteli bir şekilde de eczaneden alınmaktadır. Aldara krem aile hekimi yazabilir mi sorusu virüsle uğraşan kişilerin merak ettiği bir sorudur. Aile hekimi tarafından yazılabilir fakat doktor yazsa da devlet tarafından ödenen bir ilaç değildir. Bu sebeple önceden aynı tanıyı almış olan kişiler doktor tavsiyesi üzerine bu ilacı kullanmak isterse aile hekimine yazdırmadan da eczaneden reçetesiz bir şekilde alabilir. Kremin içerisinde kortizon olmadığı için rahatlıkla da kullanılabilmektedir.

Aldara Krem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aldara krem adet döneminde kullanılır mı sorusuna bakılacak olursa doktorlar ilk olarak adet döneminin bitmesini tavsiye eder. Kremin uzun süre kullanılan bölgede durması halinde etkisini gösterecektir. Bu sebeple ilk olarak adet döneminin tamamen bitirilmesi beklenmelidir. Daha sonra krem rahat bir şekilde kullanılabilir.

Kremin içerisinde bulunan yardımcı maddeye ya da etken maddeye karşı alerjisi olan kişiler kremi kullanmamalıdır. Kullanımdan sonra aldara krem alerji oluşturduysa da bol suyla yıkanmalı ve hemen doktora başvurmak gerekir. Üzerinde yazılan doz miktarı önemlidir. Daha fazla kullanımı cildi tahriş edebilir ve açık yaraya neden olabilir. Direkt olarak cilt üzerine sürülmelidir. Anüsün içerisine ya da vajinanın iç kısmına sürülmemelidir. Bu krem kullanıldıktan sonra hiçbir şekilde cinsel aktivitede olmamak gerekir. Cinsel aktiviteden sonra krem sürülebilir.

Kullanılırken göze, dudağa ya da burun deliklerine sürülmediğine dikkat edilmelidir. Eğer bu bölgelere sürülürse ilk olarak bol suyla yıkanmalıdır. Bu bölgelerde herhangi bir yanma hissi ya da tahriş oluşturduysa da doktora başvurmak gerekir. Kremi kullanacak olan kişilerin bağışıklık sisteminde sorun varsa bir doktorla iletişime geçmeden bu kremi kullanmaları önerilmez.

Eğer kremin kullanılacağı bölgede daha önceden yapılmış bir cerrahi uygulama varsa ilk olarak yaranın tamamen iyileşmesi beklenmelidir. Yara tamamen iyileşince doktora başvurarak krem kullanılabilir. Bunun yanında kişilerin kan sayımlarında anormal bir durum varsa da doktorlarına başvurmadan kremi kullanmamalıdır. Kullanıldıktan sonra güneş ışığından uzak durmak gerekir. Mümkünse gece saatlerinde krem kullanılmalıdır.

Aldara krem et beni olan bölgelere çok etki etmeyebilir. Et beni bir virüs olmadığı için üzerine yıkıcı farklı kremler sürmek kötü etkileyebilir. Et beninin üzerine direkt olarak sürüldüğü zaman o bölgede tahriş yapabilir. Bu sebeple kişiler doktorlarına danışmadan yanlış kullanımlardan kaçınmalıdır.

Aldara Krem Fiyat

Aldara fiyatı güncel olarak 622 TL’dir.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın