Champix Ne İşe Yarar? Reçetesiz Satılır mı? Yan Etkileri Kullanımı
  1. Ana Sayfa
  2. İlaç ve Vitamin Rehberi

Champix Ne İşe Yarar? Reçetesiz Satılır mı? Yan Etkileri Kullanımı

0

Champix ilaç, sigara bağımlılığından kurtulmak için reçete edilir. Sigara günümüzde her yaştan insanın zararlı olduğunu bile bile içtiği ve bağımlı olduğu bir maddedir. Sigaranın uzun yıllar kullanılması vücudun sağlığını ciddi oranda etkilemektedir. Ölüme sebebiyet vermektedir. Bu yüzden sigara bırakma tedavisi son derece önemlidir. Sigarayı bırakmak için Champix ilacı kullanılmaktadır.

Champix Nedir?

Champix, içinde vareniklin ve pek çok yardımcı madde bulunan bir sigara bırakma ilacıdır. İlaç, kişinin yoksunluk belirtilerini ve nikotin ihtiyacını azaltarak işlemektedir. Böylece kişi, sigara içme isteğini daha az duyumsamaktadır. Champix, kapsül şeklinde beyaz renkli bir ilaç olarak piyasada yer almaktadır. Champix kullananlar, bu ilacın en büyük faydasının sigaradan aldıkları tadın azalması ve hatta tiksindirmesi olduğunu anlatmaktadır.

Böylece bağımlı olan kişinin sigarayı istemesi günden günde azalmaktadır. Champix 24 haftalık bir tedavi sürecini kapsamaktadır. 12. haftadan sonra Champix devam paketi olarak tedaviye devam edilmektedir. İlk 12 haftada kişinin sigarayı bırakması beklenmektedir. Sonraki 12 hafta ise devamlılığın sağlanması için ek tedavi olarak verilmektedir. Böylece 24 haftalık tedavi süreci ile Champix ilacı kullanılmaktadır.

Champix alkol ile birlikte kullanıldığında alkolün etkilerini arttırdığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden alkol içilecekse kararında içmek gerekmektedir. Hamilelerin ve emziren kadınların kullanmaması gereken bir ilaçtır. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınların sigarayı hamilelik süresince içmesi de bebeğe zarar vermektedir. Bu yüzden hamilelikten önce Champix ile tedavi görülmesi gerekmektedir. İlaç tedavisi sırasında hamile kalınmışsa mutlaka doktora gidilmeli ve tedavi süreci hakkında bilgi alınmalıdır.

Champix ilacı hakkında en çok Champix antidepresan mı sorusu sorulmaktadır. Champix antidepresan değildir. Champix antidepresanla kullanımı sakıncalı olabilmektedir. Kullanmadan önce doktora bu durum mutlaka bildirilmelidir.

İlgili içerik: Sigara Nasıl Bırakılır? Çok Önemli Püf Noktaları

Champix Kullanımı

İlaç kullanımı söz konusu olduğunda Champix aç mı tok mu içilir sorusu öncelikli olarak araştırılmaktadır. Champix ilacı yemeklerden önce de sonra da kullanabilinir. Champix ilacını kullanım dozunu doktor veya eczacı belirlemektedir. Champix ilacının kullanım takvimi içinde yer almaktadır. Champix ilacının kullanım dozu ilk üç gün; günde bir defa 0,5 mg tabletin içilmesi ile başlamaktadır.

4. günden 7. güne kadar ise sabah ve akşam birer kez olmak üzere 0,5 mg tabletler içilmeye devam edilmelidir. 8. günden sonra ise; sabah ve akşam 1 mg tabletler içilmelidir. Kullanım takvimine göre 8 veya 14.gün arasındaki bir günü sigara bırakma günü olarak belirlemek gerekmektedir.

Sigarayı bırakmaya istekli ve hevesli olmak ilacın etkisini arttırmaktadır. 12.haftadan sonra tamamen bırakmak gerekmektedir. Eğer bırakılmamışsa geri kalan 12 haftada azaltarak tedavini sonuna kadar bırakmış olmak gerekmektedir.

İlgili içerik: Dişteki Sarı Lekeler Neden Olur? Sigara Sarılığı Nasıl Geçer?

Champix Yan Etkileri

Champix yan etkileri her ilaçta olduğu gibi sigara bırakma ilacında da bulunmaktadır. Yan etkilerden kadınlar arasında en çok sorulanı Champix adet düzensizliği konusunda olmaktadır. Vücuda çeşitli kimyasalların girmesi adet düzensizliği yapabilmektedir. Böyle bir durum yaşanmışsa doktora danışmak gerekmektedir.

Champix ilacının birçok yan etkisi bulunabilmektedir. Ciddi yan etkileri kalp krizi gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu yüzden ilacın vücuttaki etkileri çok iyi gözlenmelidir. Psikolojik rahatsızlığı olan insanlarda intihar eğilimini arttırabilmektedir. Bu tür rahatsızlığı bulunan insanların kullanması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Champix yan etkilerinin ciddi olduğu ve geçmediği durumlarda mutlaka en yakın sağlık kurum ve kuruluşuna kullanılan ilaçla birlikte başvurmak gerekmektedir.

Champix Reçetesiz Alınır mı?

Champix ilacının reçetesiz alınıp alınamayacağı sigara kullanımın bırakmak isteyen insanlar tarafından sorulmaktadır. Champix ilacının reçetesiz alınabileceği gibi bir söylenti yaygın olsa da Champix ilacı reçete ile satılan bir ilaçtır. Champix aile hekimi yazabilir mi sorusuna da evet cevabı verilmektedir. İlacın büyük bir kısmını devlet karşılamaktadır.

Eczanelere gidip reçete ile Champix satın al işlemini gerçekleştirerek insanlar sigara bağımlılığından kurtulmak üzere tedaviye başlayabilmektedir. Champix ne kadar sorusunun cevabı da eczanelerden kolaylıkla öğrenilmektedir.

Champix Fiyatı Ne Kadar?

Champix fiyat 2023 yılında güncel olarak, 4 farklı paket için şu şekildedir:

  • Champix 1 Mg 56 Tablet Fiyatı: 900 TL

şeklindedir. Champix sigara bırakma ilacı fiyatı bu şekilde. İlacı kullanırken, doktor kontrolünde kullanmayı unutmayınız.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın