Sigara Nasıl Bırakılır? Çok Önemli Püf Noktaları
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Sigara Nasıl Bırakılır? Çok Önemli Püf Noktaları

0

Sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız zaten doğru yoldasınız. Ancak bunun yokuş yukarı bir yol olduğunu ve hiçbir şeyin şansa bırakılamayacağını bilmelisiniz. Gelin sigara içmeyi bırakma yolunda neler yapabilirsiniz onu konuşalım!

İçindekiler

Kendinizi Sigarayı Bırakmaya Hazırlayın​

İki ila üç hafta boyunca, içtiğiniz her sigara için hangi ruh halinde olduğunuzu ve o sigaranın sizin için ne kadar önemli olduğunu yazdığınız bir günlük tutun. En önemli sigara içtiğiniz anları kırmızı ile işaretleyin ve gelecekte onları değiştirmek için ne yapmak istediğinizi düşünün. Bunlar üstesinden gelmeniz gereken anlar ve bunu harika bir şekilde yapabilirsiniz çünkü siz güçlüsünüz.

Gerekirse, sakız, leblebi, abartmayacak şekilde şeker gibi nikotin yerine koyabileceğiniz ürünler edinin. Eczaneden veya doktorunuzdan tavsiye isteyin. Bu ürünlerin, bir yıl içinde tekrar sigaraya başlamama şansını ikiye katladığı bilmelisiniz.

Sigarayı bırakmak istediğiniz tarihi belirleyin ve kendinizi zihinsel olarak hazırlayın. Daha az önemli olan sigara içtiğiniz zamanlardan hemen şimdi vazgeçmeye çalışın.

Bırakmadan bir gün önce çevrenizdeki tüm sigaraları ve sigara ile ilgili şeyleri ortadan kaldırın.

Ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek isteyin.

Sigarayı Bırakın​

Sigarayı bıraktığınız gün hatırlanması gereken özel bir gündür. Bu gün kendinize izin vermenizi ve daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi yapmanızı öneririz. Örneğin, başka bir şehre bir geziye gidebilirsiniz ya da doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

Acil bir sigara içme ihtiyacının sadece 3 ila 5 dakika sürdüğünü ve sonra kaybolduğunu unutmayın. Sigarayı bıraktıktan sonra ne kadar zaman geçerse, bu ihtiyaç o kadar az hissedilir.

Sigara Yerine Bir Şey Koyun​

Kritik anların üstesinden gelmek için sizi oyalayacak bir şeyler bulun. Örneğin şeker, sakız veya kürdan gibi dikkat dağıtıcı şeyler olabilir.

Sigarayı hareket ve küçük fiziksel aktivitelerle değiştirin. Örneğin, sabahları birkaç şınav çekin veya başınızı pencereden dışarı çıkarın ve on kez derin nefes alıp verin.

Zaman zaman sigarayı bıraktığınız için kendinizi ödüllendirin. Sigaraya harcayacağınız parayla kendinizi şımartın.

Sigarayı yüksek kalorili yiyeceklerle değiştirmenin cazibesini önlemek için her zaman taze meyve veya sebze bulundurun.

Zor durumlarda, kendinizi iyi hissetmek için sigara içmeniz gerektiğini asla aklınıza getirmeyin. Sigarayı bırakmak, sizi zor durumlarda güçsüz bırakacak gibi gelebilir, ancak gerçek bunun tam tersidir. Sigarayı bıraktığınızda, zor durumlarda daha sağlıklı karar verebileceksiniz.

Sigara İçmeyi Bırakma Yolunda Bazı Tavsiyeler​

 • Bu yazıyı düzenli olarak okuyun ve yapmanız gerekenleri tamamlayın.
 • Yürüyüşe çıkın, spor yapın veya diğer fiziksel aktivitelere katılın.
 • Bir kalemle veya stres topuyla oynayın.
 • Başarınız hakkında kendiniz ve başkalarıyla konuşun.
 • “Sigarayı bıraktım” demeyin, “Sigara içmemeye başladım” ifadesini kullanın.
 • Alkol ve kahveyi azaltın.
 • Sigara içmek yerine evde yapabileceğiniz 3-5 dakikalık uğraşlar düşünün.
 • Biraz sebzeli çubuklar doğrayın ve yoğurtla batırarak keyfini çıkarın.
 • Akıllı telefonunuza bazı yeni oyunlar indirin.
 • Sigara aldığınız parayı bir kumbaraya atın. Bir hafta sonra kendinizi şımartın.

Bunların yanısıra, yeni sigara paketleri de, sigaranın tadındaki değişiklik ve üzerindeki görseller ile, sigarayı bırakmanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın